مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

ارتودنسی در کودکان

ارتودنسی کودکان در بیشتر مواقع با ارتودنسی پیشگیری نیز یاد می شود . ارتودنسی در کودکان از سن 6-7 سالگی آغاز می شود. در این سن دندان ها و فک در حال رشد هستند ،در نتیجه مشکلاتی از جمله فشردن دندان ها و نامرتب بودن آن ها راحت تر قابل درمان هستند .نمی توان تمام دندان هارا در مدت زمان کوتاهی درمان کرد ،اما ئذ بیشتر حالات ارتودنسی در کودکان می تواند در صرفه جویی در وقت و هزینه کمک کننده باشد .

برای اینکه ارتودنسی در کودکان از جذابیت خوبی برخوردار باشند از بریس های رنگی استفاده می شود

کودکان می توانند  این رنگ ها را متناسب با لباس مدرسه و .. انتخاب کنند . این انتخاب باعث می شود که کودکان احساس کنند که آن ها نیز در این درمان مشارکت دارند .

مزایای ارتودنسی در کودکان

ارتودنسی زود هنگام در کودکان این مزیت را دارد که ،به دلیل مداخله زودهنگام فک صورت کودکان در حال رشد است و می تواند باعث تغییر وضعیت آن به راحتی گردد . ارتودنسی در کودکان در مواردی می تواند مفید و موثر واقع شود که قوس دندان و فک در وضعیت مطلوب خود نباشند . مراحل انجام ارتودنسی دندان در سنین پایین زمانی سودمند واقع می‌شود که قوس دندانی و فک در وضعیت مناسب نباشد. با استفاده از ارتودنسی با پلاک های متحرک و بریس های کاربردی می توانیم تمامی این مشکلات را به راحتی بهبود و اصلاح کنیم . نتیجه درمان بیشتر در سال های آتی دیده می شود .

با کمک ارتودنسی کودکان بریس های دندان و ارتودنسی کمک شایانی به درمان کرده اند .باید گفت با کمک تکنولوژی های جدید در مقایسه با گذشته درمان اسان تر شده است .

ارتودنسی-در-کودکان

مراحل درمان

روند این مراحل به نوع درمان نیز بستگی دارد. در جلسه نخست عکس‌های قبل و بعد گرفته می‌شود و رادیوگرافی دندان‌ها انجام می‌شود. قالب‌گیری نیز معمولاً در جلسه اول انجام می‌شود وروند  درمانی با در نظر گرفتن تمام این اطلاعات تهیه می‌شود.

سن مناسب ارتودنسی کودکان

متخصصین متقد هستند که کودکان از 7 سالگی باید پیگیر ارتودنسی باشند (سن مناسب ارتودنسی). دلیل این امر نیز به جهت نمود مشکلات فکی و دندانی در این سن می باشد. معمولا کودکنی که ناهنجاری دارند، در محدوده سنی 9 تا 14 سال تحت درمان قار می گیرند. اگر مشاوره و درمان زود هنگام باشد، می توان از ناهنجای ها جلوگیری کرد.

بیشتر بخوانید : بهترین دندانپزشک اطفال

آیا استفاده از بریس ارتودنسی دردناک است؟

استفاده از ارتودنسی دردناک نیست اما احساس ناراحتی ایجاد می کند. حتی اگر شما به عنوان بزرگسال از این ابزار ارتودنسی استفاده کنید در چند روز ابتدایی ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشید، اثر آن با گذست زمان از بین می رود. به طور مشابه کودکانی که از بریس ها استفاده می‌کنند، ممکن است هنگام نصب و تنظیم بریس، رابر باند و هدگیر و یا هر وسیله جدید دیگری مقداری احساسا ناراحتی کنی.

آیا ممکن است برخی کودکان به بریس حساسیت داشته باشند؟

بله برخی افراد به این موارد حساسیت دارند. در این موارد چیزی دیگری را می توای جای فللز جاگذاری کرد.برخی از کودکان ممکن است نسبت به دستکش‌های لاتکس که توسط ارتودنتیست و دستیارانش استفاده می شوند، حساسیت داشته باشند. در این صورت موضوع را به پزشک اطلاع دهید

کودکان باید چه مدت زمانی از بریس استفاده کنند؟

دلایل مختلفی در طول درمان موثر است. این دلایل شامل:

نوع مشکل ایجاد شده

همکاری فرزندان با ارتودنتیست

و رشد فرزند شما

اما به طور معمول، اغلب کودکان از 18 تا 36 ماه از بریس استفاده می‌کنند.

دکتر هلن جوانمرد

دندانپزشک اطفال
دکتر هلن جوانمرد فارغ التحصيل سال ١٣٨٠ هستند .
در طي اين ١٦سال سرتيفيكيتهايي در زمينه زيبايي و ايمپلنت و ارتودنسي و اطفال گرفته اند.

تماس مستقیم با مطب : 0218869987

برچسب ها:

مقالات مرتبط

Related Articles

شکستگی فک در کودکان

شکستگی فک در کودکان

شکستگی فک در کودکان در محدوده سنی پایین 5 سال بیشتر از بزرگسالان دیده می شود .بیشتر شکستگی ها در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *