تهران - شهرک غرب بلوار فرحزادی-روبروی اریکه ایرانیان- قبل از خروجی اتوبان نیایش-ساختمان زرین2- پلاک53

علت دندان قروچه کودکان

یکی از مشکلاتی که ممکن است کودکان به آن دچار شوند، دندان قروچه می باشد . اما دندان قروچه در کودکان چرا ایجاد می شود و چه مشکلاتی را در پی خواهد داشت؟ در ادامه این روش به طور کامل توضیح داده می شود .

 

منظور از شیر شبانه چیست و چه مشکلاتی را برای کودکان ایجاد می کند؟

یکی از معضلاتی که بسیاری از دندان پزشکان اطفال بدان اشاره می کنند پوسیدگی هایی است که در اثر شیر شبانه برای دندان کودکان ایجاد شده است. نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که بسیاری از افراد تصور می کنند که این پوسیدگی به جهت قطره آهن است اما این تصور کاملا اشتباه است و عامل اصلی پوسیدگی لاکتوز موجود در شیر است.

یکی از اقدامات اشتباهی که مادران انجام می دهند این است دوران شیردهی را طولانی می کنند و تصور می کنند که با این کار استخوان دندان های کودکان سخت تر از قبل می شود. در حالی که این گونه نیست و شیردهی نامناسب و بلند مدت مشکلاتی را برای دندان های کودکان ایجاد می کند.

واقعیتی که وجود دارد این است که بعد از اینکه پوسیدگی ایجاد شد اقدامات زیادی هم نمی توان برای سلامت دهانی و دندانی کودکان انجام داد.

در این شرایط تنها کار ثمر بخشی که می توان برای کودکان انجام داد این است که یا دندان هایشان کشیده شود یا اینکه عصب کشی کنیم. از سوی دیگر این اقدامات تا حد زیادی می تواند آسیب زا باشد. زیرا که در سنین پایین هستند.

توصیه ای که متخصصین دندان پزشک دارند این است که شیردهی قبل از دوسال متوقف شود و جایگزین هایی مغذی برای کودک استفاده شود.

بیشتر بخوانید
دندان درد کودکان

کلسیم های دیگر مثل بادام، لبنیات و غیره است که می تواند جایگزین های خوبی باشد.

بنابر این شیر شبانه در کودکان یکی از عوامل پوسیدگی های جدی دندان های کودکان است که باید قبل از دو سال به اصطلاح کودک را از شیر بگیرند.

*شیر شبانه یعنی اینکه مادر در شب و قبل از خواب کودک یا در هنگام خواب به کودک شیر بدهد. در این زمان شیر روی دندان های کودک باقی می ماند و عاملی برای پوسیدگی خواهد بود.

دندان قروچه در کودکان چرا ایجاد می شود و چه مشکلاتی را در پی خواهد داشت؟

یکی از اقداماتی که در گذشته انجام می شد این بود که زمانی که کودکان با دندان قروچه مواجه می شدند این کودکان را برای آزمایشات انگل به مراکز مختلف می فرستادند تا علت اصلی دندان قروچه در آنها تشخیص داده شود.

اما این روزها این اقدام انجام نمی شود و علت اصلی دندان قروچه را استرس می دانند.

استرس در کودکان می تواند ناشی از علل مختلفی باشد از جمله: مشاجره با کودکان همسال خود که به نوعی دوست هستند، یا ناشی از مشکلاتی باشد که در منزل وجود دارد.

توصیه ای که دندان پزشکان اطفال دارند این است که این مشکل حتما باید در اولین فرصت درمان شود. زیرا که این عادت در صورت عدم ترک تا بزرگسالی با کودک همراه است و در صورتی که در بزرگسالی نیز این اقدام غیر ارادی و ناخوادگاه انجام شود می تواند آسیب ها  و سایش هایی در دندان های دائمی افراد ایجاد کند.

افرادی وجود دارند که به دلیل عدم ترک عادت دندان قروچه در بزرگسالی مشکلاتی را تجربه می کردند. برای مثال زمانی که این کودکان دندان قروچه دارند سایش دندانی آنان افزایش پیدا می کند، در نتیجه پوسیدگی نیز سریع تر اتفاق می افتد.

دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال با سابقه ی درخشانی که دارند می توانند انواع بیماری دهان و دندان را در کوتاهترین زمان ممکن درمان کنند . شما می توانید برای مشاوره و تعیین وقت با شماره ی زیر تماس بگیرید :021-88699877

برای مثال کودکانی هستند که بعد از اینکه دندان هایشان ترمیم می شود باز هم به دلیل دندان قروچه موادی که داخل دندان پر شده است باز هم ریزش پیدا می کند و این مشکلات ادامه دار می شود.

بیشتر بخوانید
کامپوزیت دندان

بنابر این این عادت حتما باید در کودکی ترک شود زیرا آسیبی که به دندان وارد می شود به قدری جدی است که هر روزی که از عدم ترک این عادت می گذرد شرایط سخت تر و پیچیده تر می شود.

برای مثال برخی از پزشکان برای اینکه عمق آسیب زایی این عادت را نشان بدهند از والدین می خواهند که از دندان های کودکان شان عکسبرداری کنند بعد از مدت زمان یک ماهه بازهم به مراکز عکسبرداری رادیولوژی مراجعه کنند و مجدد عکسبرداری کنند. در آن موقع متوجه می شوند که چقدر دندان های کودکان ساییده شده است و کوتاه گردیده است.

یکی از مهم ترین اقدامات این است این مشکل ریشه یابی شود و در صدد حل مشکل  و رفع علت اصلی دندان قروچه برآیند.

دندان قروچه علاوه بر اینکه به دندان ها آسیب می زند به مفصل گیجگاهی فکی نیز آسیب هایی را وارد می سازد.

نکته ای که به عنوان نکته پایانی مطرح خواهیم ساخت این است که در مواردی برخی از پزشکان زمانی که دندان های کودکان را ترمیم می کنند توجه نمی کنند که سایز و بلندی دندان ها به نوعی باشد که دندان ها اصطحکاکی باهم نداشته باشد. این اتفاق منجر به این موضوع می شود که گاها کودکان درگیر این بلندی ها و کوتاهی ها می شوند در نتیجه دندان قروچه شکل می گیرد.

سایر مقالات

شکستگی دندان کودکان

عصب کشی دندان کودکان

بهترین دندانپزشک اطفال در غرب تهران

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
دندانپزشک اطفال - دکتر جوانمرد

دندانپزشک اطفال
دکتر هلن جوانمرد فارغ التحصيل سال ١٣٨٠ هستند .
در طي اين ١٦سال سرتيفيكيتهايي در زمينه زيبايي و ايمپلنت و ارتودنسي و اطفال گرفته اند.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =

تماس با پزشک