تهران - شهرک غرب بلوار فرحزادی-روبروی اریکه ایرانیان- قبل از خروجی اتوبان نیایش-ساختمان زرین2- پلاک53
دکتر هلن جوانمرد / دندانپزشکی کودکان / ضایعات دهانی کودکان
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

ضایعات دهانی کودکان

ضایعات دهانی کودکان یکی از نگرانی های عمده در والدین می باشد . برخی از این ضایعات به صورت ژنتیکی و برخی به علت ایجاد شرایط نا مناسب به وجود می آیند. در ادامه برخی از این ضایعات توضیح داده می شود:

ضایعات دهانی کودکان

ضایعات دهانی کودکان

ضایعات دهانی کودکان چیست؟

ضایعات مختلفی در حفره دهان کودکان می تواند بروز کند. بدخیمی های خاص ممکن است نمای موقعیت های خوش خیم و بدخیم و یا التهابی را تقلید کنند و این مسئله مسئولیت دندانپزشک را دو چندان می کند.

ضایعات مختلف در دهان به صورت زخم ها، ضایعات اگزوفیتیگ، تورم های بافت نرم و سخت می کند.

زخم ها

شرایط مختلفی می تواند باعث بروز زخم در حفره دهان شود با این حال شایع ترین زخم های ایجاد شده در دهان کودکان بر اثر ژنژیواستوماتیک حاد هرپتیک و آفت می باشد.

ژنژیواستوماتیک هرپتیک

عفونت اولیه معمولا در کودک زیر شش سال که قبلا هیچ تماسی با ویروس تبخال ساده نداشته و بنابراین پادتن خنثی کننده ای در بدن او وجود ندارد، ایجاد می شود. عقیده بر این است که 99% تمام عفونت های اولیه بدون نشانه و تظاهرات بالینی هستند.

در برخی از کودکان پیش دبستانی، عفونت اولیه می تواند تنها با یک یا دو زخم ساده بر روی غشاهای مخاطی دهان مشخص گردد که شاید نگرانی زیادی برای کودک نداشته باشد یا توجه والدین را جلب نکند. در سایر کودکان عفونت اولیه

نشانه های این بیماری

بافت لثه قرمز می شود.

بی قراری در بافت لثه

تحریک پذیری بافت لثه

زخم با رنگ خاکستری مایل به سفید ایجاد می شود.

کاهش درد این بیماری در کودکان

برای کاهش درد ناشی از این مشکل، کودکان می توانند از غذاهای نم استفاده کنند. برخی بی حسی کننده ها و مسکن ها برای کاهش درد نیز کاربرد دارد. ممکن است با نشانه های حاد ظاهر گردد.

آفت

زخم افتی عود کننده زخمی دردناک است که بر روی غشای مخاطی کودکان و نوجوانان به وجود می اید. اوج سنی شیوع بین 10 تا 19 سالگی است. این زخم با زخم های عود کننده بروی غشاهای مخاطی مرطوب دهان مشخص می گردد. این ضایعات به طور همزمان و مجزا به سرعت در محل های معین با نمایی گرد تا بیضی به وجود می آیند. گاهی این زخم ها به صورت تکی و گاهی نیز به صورت ضایعات زخمی می باشد.

علت بروز آفت چیست؟

علت برو آفت دهانی مشخص شده نمی باشد. شرایط موضعی، عمومی و ژنتیک، ایمونولوژیک و عوامل عفونی میکروبی دلایل بالقوه شناخته شده اند. این حالت ممکن است ناشی از افزایش حساسیت تاخیری به استرپتو کوکوس سانجوس باشد.

دندانپزشک اطفال - دکتر جوانمرد

دندانپزشک اطفال
دکتر هلن جوانمرد فارغ التحصيل سال ١٣٨٠ هستند .
در طي اين ١٦سال سرتيفيكيتهايي در زمينه زيبايي و ايمپلنت و ارتودنسي و اطفال گرفته اند.

برچسب ها:

اخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − یک =

Call Now Buttonتماس با پزشک