تهران - شهرک غرب بلوار فرحزادی-روبروی اریکه ایرانیان- قبل از خروجی اتوبان نیایش-ساختمان زرین2- پلاک53
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

رویش دندان شیری

در بیشتر کودکان افزایش ترشح بزاق قبل از رویش دندان های شیری وجود دارد. در گذشته بسیاری از بیماری ها مانند: اسهال، تب، تشنج و حتی مرگ را به رویش دندان ها نسبت می دادند. تحقیقات مختلف نشان داده است که رویش دندان یک پدیده طبیعی است که معمولا با مشکلات مختصر یا بدون مشکل می باشد و بیماری های ایجاد شده هنگام رویش دندان همراه با رویش دندان اتفاق افتاده اند نه در رابطه با آن.

اختلالات ناشی از رویش دندان شیری

برخی از اختلالات همانند افزایش درجه حرارت، اسهال، هیدراتاسیون که همراه با رویش دندان در بعضی از نوزادان دیده می شود معمولا پیامد تمایل کودک به بردن دست و یا وسایل به داخل دهان هنگام رویش دندان می باشد.

ترتیب رویش دندان شیری

متداول ترین ترتیب رویش دندان های شیری سانترال شیری پایین، سانترال شیری بالا، لترال شیری پایین، لترال شیری بالا، مولر اول شیری بالا، کانین شیری پایین، کانین شیری بالا، مولر دوم شیری پایین و مولر دوم شیری بالا می باشد. با این حال هر نوع رویش در دندان های شیری ممکن است دیده شود . گرچه انتظار نمی روددندان مولر دوم شیری اولین دندان رویش یافته باشد، مواردی نادر از آن نیز گزارش شده است. دندانپزشک باید نگرانی والدین در مورد ترتیب ویش متفاوت در کودک را برطرف نماید. تاخیر در رویش دندان های شیری در محدوده 6 ماه طبیعی است.

با این حال در تعداد کمی از نوزادان دندان های ناتال یا کمی از تولد دندان های نئوناتال مشاهده می گردد.

مطالعات نشان می دهند که در حدود 85 درصد از موارد ناتال یا نئوناتال دندان های ثنایای شیری فک پایین بوده اند و فقط درصد کمی دندان اضافه به شمار آمدند. دندان های آسیای ناتال و نئوناتال نادر هستند. دانشمندان بیان می کنند که این دندان ها را می توان به عنوان دندان با رویش زودرس نوزادانی که از جهات دیگر طبیعی هستند در نظر گرفت. همچنین در طی یک تحقیقات آماری بدست آمده که حدود 15 درصد کودکان با دندان های ناتال یا نئوناتال دارای سابقه فامیلی چنین دندان هایی بوده اند.

چرا باید از دندان های شیری مراقبت کنیم؟

نگهداری از دندان های شیری باعث رشد بدون اشکال دندان های مجاور می شود. با این حال در مواردی که این دندان ها مشکلاتی نظیر زخم زیر زبان کودک و یا زخم زیر پستان مادر ایجاد کنند و یا تا حدی لق شوند که خطر آسپراسیون وجود دارد می توان اقدام به کشیدن این دندان ها نمود. توصیه می شود بعد از خارج کردن دندان، کورتا دقیق حفره جهت برداشتن بقایای شسلولی در این ناحیه صورت گیرد چرا که در غیر این صورت اتمال ایجاد کیست ها و تومورهای ادنتوژنیک وجود دارد.

دندانپزشک اطفال - دکتر جوانمرد

دندانپزشک اطفال
دکتر هلن جوانمرد فارغ التحصيل سال ١٣٨٠ هستند .
در طي اين ١٦سال سرتيفيكيتهايي در زمينه زيبايي و ايمپلنت و ارتودنسي و اطفال گرفته اند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =