تهران - شهرک غرب بلوار فرحزادی-روبروی اریکه ایرانیان- قبل از خروجی اتوبان نیایش-ساختمان زرین2- پلاک53
دکتر هلن جوانمرد / دندانپزشکی اطفال / دندانپزشکی کودکان با بیهوشی یا بدون بیهوشی؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

دندانپزشکی کودکان با بیهوشی یا بدون بیهوشی؟

یکی از موارد پر استرس برای کودکان مراجعه به دندانپزشکی و درمان دندان ها است. بیشتر کودکان با دندانپزشک اطفال همکاری نمی کنند و باعث عدم تمرکز دندانپزشک در حین درمان می شوند. این ترس بیشتر به دلیل شنیده های تلخی است که افراد از سابقه دندانپزشکی خود باز گو کرده اند. ترس  کودک از دندانپزشکی سبب می شود  که نتواند از خدمات  درمانی به درستی استفاده کند، در بیشتر موارد بعد از عدم موفقیت برای قانع کردن کودک، دندانپزشک از مهار فیزیکی و نگه داشتن دست و پای کودک توسط والدین و یا کمک دستیار استفاده می کند. تمام این موارد می تواند مخرب باشد و تاثیرات نامطلوبی را داشته باشد. می توان  راهکارهای مختلفی را به کار برد تا  ترس کودک از دندانپزشکی را کاهش داد. با کاهش ترس کودک دیگر نیاز به استفاده از بیهوشی عمومی و  قبول عوارض احتمالی آن نمی باشد.

دندانپزشکی بدون بیهوشی اطفال

دندانپزشکی کودکان

 

 

در مورد دندانپزشکی اطفال بدون بیهوشی بیشتر بدانید

والدین باید با مراجعات منظم در سنین کودکی، کودک را با محیط دندانپزشکی کودکان آشنا  کنند، آشنایی کودک با محیط دندانپزشکی می تواند سبب افزایش اعتماد و امنیت کودک به محیط دندانپزشکی شود. روحیه شادابی دندانپزشک امری مهم می باشد و می تواند حس اعتماد در کودک را افزایش دهد. قانع کردن کودک برای درمان مهم است نگه داشتن فیزیکی و وادار به درمان می تواند در جلسات بعدی نیز مشکل ساز گردد. با وجود تمام این موارد در صورت عدم همکاری کودک برای درمان راهی جز استفاده از بیهوشی عمومی برای کودک نیست. در کلینیک دندانپزشکی خیلی به ندرت از بیهوشی عمومی استفاده می شود. بیشتر والدین استفاده از بیهوشی را برای درمان دندان ها ی کودک خود قبول نمی کنند و از دندانپزشک اطفال تقاضای درمان دندان های کودک بدون استفاده از بیهوشی را دارند.

 

موارد استفاده از بیهوشی در دندانپزشکی کودکان

متخصص دندانپزشک اطفال با توجه به تجربه و مهارتی که دارد تا زمانی که در شرایط ضروری قرار نگیرد از بیهوشی استفاده نمی کند مگر این که کودک در شرایط نا مناسب فیزیکی یا روحی هم چون مبتلایان به سندرم دوان یا عقب ماندگان ذهنی یا فیزیکی باشند.

هم چنین در کودکان کم سن و سال اغلب آن هایی که کمتر از 3 سال سن دارند و نیاز به انجام اعمال جراحی دندانپزشکی دارند و هنوز هم به مرحله از همکاری و تعامل بالا با دندانپزشک نرسیده اند.

کودکانی که از ترس و اضطراب بالایی نیز برخوردارند از این روش برای درمان و ترمیم مشکلات دندان شان استفاده می کنند.

لازم به ذکر است انجام بیهوشی در امور دندانپزشکی در محیط های بیمارستان و تحت نظر متخصص بیهوشی انجام می شود تا از بروز هر گونه عارضه یا عواقبی جلوگیری شود.

نمونه ای از درمان و ترمیم دندان

اعمال دندانپزشکی بدون بیهوشی

مزایای دندانپزشکی اطفال بدون بیهوشی

دندانپزشک اطفال در مرحله ی اول سلامت کودک را مد نظر قرار می دهد. بنابراین راهکارهای مناسبی که هیچگونه اختلال در سلامت کودک ایجاد نمی کند را برای درمان عوارض دهانی و دندانی کودک انتخاب می کند.
شاید با کمی تامل به این نکته پی ببرید که بیهوش کردن کودکان در حین دندانپزشکی، بیشتر به منظور جلوگیری از ترس کودک در حین کار می باشد.
برخی از کودکان به قدری از دندانپزشکی می ترسند که همکاری لازم با دندانپزشک را در حین درمان نمی کنند و این علت باعث می شود تا دندانپزشک برای راحتی کار خود کودک را بیهوش نماید.

عوارض بیهوشی در دندانپزشکی کودکان

 • کودکان به نوسانات الکترولیت و قند خون بسیار حساس می باشند. بنابراین اگر کودکی تحت بیهوشی قرار گیرد، باید میزان قند خون کودک به طور دائم تحت کنترل قرار گیرد تا مشکل ساز نشود.
 • مسئله ی دیگر؛ هیپوترم یعنی پایین آمدن دمای بدن کودک در حین بیهوشی می باشد. این موضوع در ریکاوری کودک بعد از بیهوشی ممکن است مشکلاتی را به دنبال داشته باشد.
 • در برخی موارد ممکن است کودکی که برای انجام درمان های دندانپزشکی تحت بیهوشی قرار می گیرد، دچار اختلالات یادگیری در سنین بزرگسالی شود.
 • علاوه بر این ممکن است مواد بیهوشی روی مسائل شناختی کودک نیز تاثیر بگذارد.
  لازم به ذکر است هرچه مدت زمانی که کودک بیهوش باشد، طولانی تر شود احتمال ایجاد عوارض نامطلوب و شدت آن نیز به مراتب بیشتر می شود.

نتیجه گیری

مهارت لازم برای برقراری ارتباط با کودک و ایجاد آرامش خاطر در آن از جمله وظایف دندانپزشک اطفال می باشد. دندانپزشک با روش کار صحیح و برخورد مناسب می تواند ترس کودک را برای درمان های دندانپزشکی مانند:

 • ارتودنسی دندان
 • عصب کشی دندان شیری و …تحت کنترل خود بگیرد و با این کار همکاری کودک را بالا ببرد.
  حساسیت کار دندانپزشک اطفال به دلیل توانایی آن برای برقراری رابطه ی درست و جلب اعتماد کودک می باشد. لازم به ذکر است ترس از دندانپزشکی اگر در دوران کودکی مهار نشود ممکن است در سن بزرگسالی تشدید شود و عوارض ناگواری را برای فرد ایجاد کند.
  شاید خود شما هم در اطراف خود اشخاصی را دیده باشید که به دلیل ترس از دندانپزشکی، از انجام چکاپ های دوره ای و یا اقدامات لازم برای درمان آسیب های دهانی و دندانی فرار می کند.

 

دندانپزشک اطفال - دکتر جوانمرد

دندانپزشک اطفال
دکتر هلن جوانمرد فارغ التحصيل سال ١٣٨٠ هستند .
در طي اين ١٦سال سرتيفيكيتهايي در زمينه زيبايي و ايمپلنت و ارتودنسي و اطفال گرفته اند.

برچسب ها:

اخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + چهارده =