رادیوگرافی دندان کودکان

رادیوگرافی دندان کودکان

تاثیر رادیولوژی  بر کودکان تا چه میزان است ؟ هزینه رادیوگرافی دندان کودکان چقدر است ؟یکی از نگرانی های شایع در استفاده از خدمات دندانپزشکی ، انجام رادیوگرافی  دندان است  و والدین نگران اشعه ای که در طی انجامرادیوگرافی منتقل می گردد، می باشند  . دکتر هلن جوانمرد این اطمینان را به والدین عزیز می دهند که ، اشعه ای که در طی  رادیوگرافی دندان کودکان  منتقل می گردد، بسیار  کم و ناچیز است .  ما در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم .

رادیوگرافی چیست ؟

رادیوگرافی دندان ، با کمک اشعه ایکس از تمام دندان های فک بالا و پایین عکسبرداری می کند و خروجی که از این روش تصویر برداری حاصل می شود شامل یک تصویر  دو بعدی، از  ساختار های تمام دندان های فک بالا و پایین است .در نتیجه یک دندانپزشک می تواند با کمک خروجی حاصل از رادیوگرافی تمام  مشکلات دندانی و پزشکی  موجود را مشخص کند .

دکتر جوانمرد  بهترین دندانپزشک اطفال به والدین توصیه می کنند که از همان ابتدای رویش دندان های کودک دلبندشان به سلامت و رعایت بهداشت دندان ها توجه داشته باشند .شما می توانید برای مشاوره و مراجعه با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :
021-88699877

دلایل نیاز به رادیوگرافی دندان

رادیوگرافی دندان می تواند  تصویری دقیق از وضعیت پوسیدگی دندان ها در اختیار دندانپزشک قرار دهد . گاهی پوسیدگی دندان کودک بیش از حد نرمال است و ممکن است این پوسیدگی به عصب رسیده باشد .  رادیوگرافی دندان کودکان  در این موارد لازم است  تا در صورت رسیدن پوسیدگی به عصب،ابتدا عصب کشی دندان را انجام دهد و بعد  خدماتی همچون پر کردن  و ترمیم دندان های آسیب دیده  در اولویت قرار گیرند .

رادیوگرافی دندان کودکان

رادیوگرافی دندان کودکان

در بیشتر مواقع در جلسه  اول برای شروع درمان دندانپزشکی کودکان ،دندانپزشک اطفال انجام رادیوگرافی کامل از دندان های کودک را تجویز می کند ، با کمک  عکس خروجی از رادیوگرافی میتوان میزان آسیب و پوسیدگی دندان ها را  تعیین کرد تا در طی برنامه ریزی مشخص  ترمیم دندان های کودک انجام شود .

آیا رادیوگرافی برای  کودک مضر است ؟

همانطور که در ابتدا مقاله هم گفته شد ، ترس از انجام رادیوگرافی  از دندان های کودک در والدین وجود دارد .  باید گفت  رادیوگرافی را می توان در دسته  روش های کم تهاجمی  قرار داد . اشعه ای که در طی رادیوگرافی منتقل می شود، کمترین عوارض را برای فرد دارد و  فواید آن بیشتر  از ممضرات آن است . رادیوگرافی دندان یک روش  ایمن و نوین است  که امکان تصویر برداری  از دهان و  دندان کودک را  امکان ساخته است .

اما راهکاری  وجود دارد تا بتوان اشعه ای که در طی رادیوگرافی منتقل می شود را کم کرد ، از جمله این راهکار ها:

استفاده از پیشبند ها و گردنبد های سربی  می باشد، این پیشبند ها ، توانایی آن را دارند که  قسمتی از بدن کودک را همچون نواحی داخل شکم و سینه را  محافظت کنند ، و  گردنبد های سربی  هم می توانند از نواحی گردن و تیروئید محافظت کنند .  با کمک این تجهیزات میزان خطر را به حداقل می رسانیم .

در نتیجه باید به این نکته توجه کرد ، که عکسبرداری از دندان ها امری مهم و ضروری است.

با تشکر مدیریت سایت دکتر جوانمرد بهترین دندانپزشک اطفال

پاسخ

یک × 5 =