دکتر هلن جوانمرد / دندانپزشکی اطفال / پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

از رایج ترین مواردی که برای کودکان ایجاد می شود، پوسیدگی در دندان های می باشد. با پیشرفت علم امروزه علاوه بر وجود درمان پیشگیری از پوسیدگی دندان می توان از ایجاد آن نیز پیشگیری نمود.  با توجه به نوع  ژنتیک و ساختار دندان که در هر فردی وجود دارد، میزان پوسیدگی دندان در افراد متفاوت است. برای پیشگیری از پوسیدگی دندان می توان از روش های مختلفی استفاده نمود که باعث کمتر شدن میزان آسیب در برابر پوسیدگی دندان می شود.

پوسیدگی دندان کودکان

پوسیدگی دندان کودکان

پوسیدگی دندان کودکان چیست؟

از علل های مهم در ایجاد پوسیدگی دندان می توان به قرار گیری در معرض اسید ها اشاره نمود. این نوع از اسید ها در بسیاری از نوشیدنی ها و مواد غذایی وجود دارند و با لکه های سفید و یا زرد در دندان ها نمایان می شوند.

پیشگیری از پوسیدگی دندان های کودکان

مسواک زدن کودکان از سنین پایین

توصیه ای که بهترین متخصصین دندان پزشک دارند این است که حتما باید کودکان از سن یک سالگی مسواک زدن برایشان انجام شود. زیرا که آنها خودشان توانایی ندارند باید والدین این کار را برایشان انجام دهند. البته باید تمام شرایط مسواک زدن لحاظ شود. بدین معنا که از بهترین مسواک ها استفاده شود و کمترین خمیر دندان روی مسواک قرار گیرد تا مشکلی برای کودکان ایجاد نشود.

برداشتن شیشه شیر از دهان کودک قبل از اینکه به خواب برود

این نکته نیز از جمله دیگر عواملی است که می تواند تا حد زیادی در کاهش پوسیدگی دندان های کودکان اثر گذار باشد. شیرینی ای که روی نوک شیشه شیر وجود دارد در هنگام خواب موجب افزایش سرعت تخریب دندان ها می شود.

برای بچه ها از مواد غذایی ای که شیرینی زیادی دارند پرهیز کنید

توصیه می شود که استفاده از شیرینی جات و مواد غذایی شیرین را برای کودکان خود محدود کنید. در مواردی هم که شیرینی زیادی مصرف کردند می توانید به راحتی دندان هایش را با آب بشویید تا اثر شیرینی کمتر شود.

از بین بردن اولین نشانه های پوسیدگی

در صورتی که دندان های کودک تان کمترین تغییر رنگ یا علامت های پوسیدگی از خود نشان داد توصیه می شود که در اولین فرصت با بهترین پزشک متخصص در میان بگذارید تا روند پوسیدگی متوقف شود.

پوسیدگی دندان در کودکان چه خطراتی در پی دارد؟

  • کودکانی که دندان های پوسیده یا خراب دارند تغذیه مناسبی نمی توانند داشته باشند. زیرا که امکان جویدن و بلع مناسب را ندارند. بنابراین می تواند مشکلات گوارشی برایشان پدید بیاورد.
  • دومین مشکل و پیامد دندان های پوسیده در کودکان این است که گاها لثه ها و دندان ها عفونی می شوند. عفونت در این نواحی می تواند سلامت کودکان را به خطر بیندازد. مثلا اگر عفونت از حدی بیشتر شود می تواند موجب تب های شدید در کودکان شود.
  • سومین مشکل لاغری و ضعف در این کودکان است. از انجایی که نمی توانند تغذیه مناسبی داشته باشند عموما نحیف و لاغر می شوند.
  • کودکانی که دندان هایشان پوسیدگی پیدا می کند در صورتی که درمان نشوند کم کم دندان هایشان به طور کامل خراب می شود و به مرحله ای می رسد که پزشکان بالاجبار باید دندان را از ریشه جدا کنند. این مساله موجب می شود که دندان های کناری حرکت کنند و جای دندان های اصلی کودک را بگیرند یا اینکه در روند رشد دندان های اصلی بجای دندان های شیری اختلالاتی پدید بیاورند.

*بنابر تمامی مسائلی که در بالا مطرح شد باید بگوییم که در خصوص دندان های فرزندتان باید مسئولانه و محتاطانه برخورد کنید و درصورتی که برایشان مسکلی پیش آمد در کوتاه ترین زمان روند درمان را اغاز کنید. دهان و دندان به عنوان دریچه ای برای اعضا و اندام های داخلی هستند که اگر این دریچه از سلامت کافی برخوردار نباشد می تواند مشکلاتی را برای کودکان پدید بیاورد.

آیا تغییر رنگ دندان کودکان خطرناک است؟

در جواب سوال باید گفت بلی تغییر رنگ خطرناک است و می تواند منجر به بروز مشکلات جدی تری برای کودکان شود. زیرا که مقدمه ای بر پوسیدگی های عمیق تر و حاد تر می شود. مساله ای که وجود دارد این است که کودکانی که با پوسیدگی یا تغییر رنگ دندان هایشان مواجه می شوند این تغییر رنگ دندان بدین معناست که دندان ها از داخل و در مواردی از ریشه مشکلاتی دارد که موجب تغییر رنگ ظاهری در دندان ها شده است. بنابراین نسبت به این موضوع باید کاملا حساس برخورد کنید.

کاربرد فلوراید در پیشگیری از پوسیدگی دندان

فلوراید که در انواع مختلف با ترکیباتی متفاوت قرار دارد، به طور موضعی و یا سیستمیک می تواند باعث پیشگیری و یا کنترل پوسیدگی دندان کودکان شود.

استفاده موضعی از فلوراید

در این نوع از روش تماس موضعی با دندان استفاده می شود. بعد از استفاده از آن واکنش تولید اسید کاهش داده می شود. یکی از متداولترین نوع مورد استفاده از روش موضعی، استفاده از خمیردندان است. از دیگر نوع آن می توان به ژل، دهان شویه و … اشاره نمود.

از دهان شویه برای کودکان زیر 5 سال به هیچ عنوان استفاده نکنید. کودکان قادر به غرغره کردن آن نمی باشند.

در صورتی که از فلوراید موضعی استفاده می کنید، بلع فلوراید را به حداقل برسانید تا دچار مسمومیت نشوید.

فرم های مختلف فلوراید و روش استفاده آن عبارت اند از:

ژل

در این نوع که بهتر است در مطب صورت گیرد و از ژل هایی که برای مصرف خانگی می باشد در شرایط خاص استفاده گردد. این ژل برای کودکانی استفاده می شوند که بیش از 5 سال سن دارند. این کار حدود نیم ساعت زمان می برد و بعد از انجام آن باید از خوردن و نوشیدن به مدت 30 دقیقه اجتناب نمود. بعد از گذشن یک ساعت بهتر از یک لیوان شیر مصرف شود.

دهانشویه

با توجه به نوع غلظت دهان شویه مورد استفاده، به دو صورت هفتگی و یا روزانه مورد استفاده قرار می گیرد.

نتیجه گیری

با توجه به میزان شایع بودن مشکل پوسیدگی دندان در کودکان که روزانه به تعداد افراد مبتلا به آن اضافه می شود، بهتر است از روش های پیشگیری پوسیدگی دندان برای کودکانمان استفاده نماییم. بعد از ابتلا به آن باید از روش های ترمیم دندان کودکان، پر کردن دندان کودکان و … استفاده می شود که همانند روش های درمان پوسیدگی در بزرگسلان است.

دکتر هلن جوانمرد

دندانپزشک اطفال
دکتر هلن جوانمرد فارغ التحصيل سال ١٣٨٠ هستند .
در طي اين ١٦سال سرتيفيكيتهايي در زمينه زيبايي و ايمپلنت و ارتودنسي و اطفال گرفته اند.

تماس مستقیم با مطب : 0218869987

برچسب ها:

مقالات مرتبط

Related Articles

شکستگی فک در کودکان

شکستگی فک در کودکان

شکستگی فک در کودکان در محدوده سنی پایین 5 سال بیشتر از بزرگسالان دیده می شود .بیشتر شکستگی ها در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *