تهران - شهرک غرب بلوار فرحزادی-روبروی اریکه ایرانیان- قبل از خروجی اتوبان نیایش-ساختمان زرین2- پلاک53
دکتر هلن جوانمرد / دندانپزشکی کودکان / پیشگیری از پوسیدگی دندان با فلورایدتراپی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

پیشگیری از پوسیدگی دندان با فلورایدتراپی

اهمیت به بهداشت دهان و دندان کودکان بسیار حائز اهمیت است. فلورید تراپی یکی از روش های مناسب برای کمک به پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان می باشد.

پیشگیری از پوسیدگی دندان از درمان پوسیدگی دندان بسیار مهم تر است. روش های مختلفی به منظور پیشگیری از این مشکل در دندان ها از همان کودکی وجود دارد که رایج ترین آن رعایت بهداشت دهان و دندان به کمک مسواک و نخ دندان است . بهتر است کودکان را از همان ابتدای به انجام این کار عادت دهیم و طرز صحیح استفاده از آن ها را به خوبی یادشان دهیم.

فلوراید تراپی چیست؟

از دیگر روش هایی که باعث پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان می شود، فلورایدتراپی است. فلوراید در واقع همان مواد معدنی است که در برخی مواد غذایی وجود دارد . با استفاده از این مواد به روی دندان ها، باعث به تعویق انداختن پوسیدگی دندان می شوند.

این روش باید در یک وضعیت محافظت شده صورت گیرد. استفاده از فلوراید تراپی باید توسط دندانپزشک در مطب انجام شود . از فلوراید هم بر روی دندان ها و هم در بین دندان ها استفاده می گردد . این چکاپ ها بهتر است با نظر پزشک هر 3 و یا 6 ماه یک بار تکرار شود  . تکرار این روش باعث پیشگیری بسیاری در پوسیدگی دندان می شود. این روش هم به منظور محافظت از دندان و هم به منظور تقویت مینای دندان استفاده می شود.

تفاوت فلوراید تراپی با دهان شویه فلوراید

قطعا فلورایدتراپی که در مطب دندانپزشکی انجام می شود، نسبت به دهان شویه که در داخل منزل قابل استفاده است، بسیار کاربردی تر و بهتر است. فلوراید تراپی را نمی توان به طور مکرر استفاده نمود، زیرا باعث ایجاد مسمومیت می گردد.

فلوراید تراپی برای چه سنی مناسب می باشد؟

بعد از یک سالگی می توان از روش فلوراید تراپی جهت محافظت از دندان ها و پیشگیری از پوسیدگی آن ها استفاده نمود.

آیا قطره ی آهن سبب پوسیدگی دندان  می شود؟

خیر، استفاده از این روش هیچگونه مشکلی برای دندان کودکان ایجاد نمی کند.

آیا فلوراید تراپی در مدارس مفید است؟

استفاده از فلورایدتراپی دارای شرایط خاصی است و باید دقت شود در هنگام استفاده توسط بزاق وارد دهان نگردد و همچنین دهان باید خشک باشد. هنگامی که دندانپزشک اطفال این کار را انجام می دهد از ساکشن برای پیشگیری از این مشکلات استفاده می گردد . در مدارس امکانات لازم وجود ندارد، به همین علت دهان شویه در مدارس به کودکان تحویل داده می شود. ورود مواد فلوراید تراپی به داخل کلیه خطرات مخربی دارد.

فواصل زمانی فلورایدتراپی در کودکان

همانطور که قبلا اشاره شد، هر 3 الی 6 ماه یک بار از این روش برای پیشگیری از پوسیدگی دندان استفاده می شود که  بهتر است توسط بهترین دندانپزشک اطفال صورت گیرد.

دندانپزشک اطفال - دکتر جوانمرد

دندانپزشک اطفال
دکتر هلن جوانمرد فارغ التحصيل سال ١٣٨٠ هستند .
در طي اين ١٦سال سرتيفيكيتهايي در زمينه زيبايي و ايمپلنت و ارتودنسي و اطفال گرفته اند.

برچسب ها:

اخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =

Call Now Buttonتماس با پزشک