تهران - شهرک غرب بلوار فرحزادی-روبروی اریکه ایرانیان- قبل از خروجی اتوبان نیایش-ساختمان زرین2- پلاک53
مدت زمان مطالعه 10 دقیقه

پوسیدگی دندان کودکان

پوسیدگی دندان کودکان ،بیشترین علت مراجعه والدین برای مراجعه به دندانپزشکی اطفال است . رویش دندان های شیری  از سن 6 ماهگی آغاز می گردد و در سن 7 سالگی به مرور زمان  شروع به افتادن می کنند و دندان های دائمی جای دندان های شیری را می گیرند .در صورتی که مراقبت های لازم برای دندان ها انجام نشود ،دندان های کودکان دچار پوسیدگی می شوند و می توانند تاثیرات مخربی را از خود به جای بگذارند . دندان هایی که دچار پوسیدگی می شوند ،منجر به درد  و مشکلات بسیاری می شوند و لازم است تا هر چه سریعتر اقدامات درمانی لحاظ شود .

متاسفانه پوسیدگی زودرس در کودمان در دسته بیماری های عفونی و شایع است که  بیشتر کودکان را به خود درگیر کرده است .

عصب کشی

دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال به والدین توصیه می کنند که  جلسات ویزیت برای بررسی وضعیت دندان های کودک خود را  با شروع رویش دندان های شیری آغاز کنند .ویزیت های منظم نزد دندانپزشک اطفال می توانند تا حد قابل توجهی قبل از پوسیدگی دندان های کودک  از بروز آن جلوگیری می کند .

در صورتی که بهداشت دهان و دندان کودکان رعایت نشود ، مواد قندی  سبب تغذیه  باکتری های پوسیدگی زا می شوند ،همین باکتری ها  سبب تولید اسیدی می گردند که می توانند پوسیدگی را سبب شوند .

 

دلایل پوسیدگی زودرس دندان های کودکان

دلیل اصلی برای پوسیدگی دندان های کودک فراهم شدن محیطی برای رشد  میکروب ها است ،اگر بخواهیم دلایل پوسیدگی دندان در کودکان را نام ببریم می توانم موارد زیر را نام ببریم :

  • عدم توجه والدین در خصوص رعایت بهداشت دندان های شیری کودک
  • الگوی تغذیه ای نادرست ،به طور مثال  شیر خوردن کودک در طول شب
  • عدم توجه به پوسیدگی دندان ،که می توانند سبب گسترش پوسیدگی دندان کودک شوند
  • عدم توجه به دندان های شیری کودک و امتناع از درمان انواع پوسیدگی ها
  • کمبود بزاق دهان کودک حین خواب
  • مصرف میان وعده هایی که می تواند عاملی برای پوسیدگی دندان کودکان شناخته شود

لازم است تا  با مراجعه به دندانپزشک اطفال در سن کودکی وضعیت دندان های کودک خود را بررسی کنید تا  در صورت وجود اختلالی اقدامات درمانی صورت گیرد .

 توصیه می گردد کودکان خود را از سنین ابتدایی نزد دندانپزشک اطفال ببرید تا با دیدن کوچکترین علائم بیماری های لثه و پوسدیگی دندانی اقدامات درمانی صورت گیرد ،شما می توانید برای مشاوره و مراجعه با شماره های زیر تماس حاصل فر مایید :
021-88699877

تظاهرات پوسیدگی دندان کودکان

اولین علائم پوسیدگی ، لکه های سفید رنگ هستند  که به  طور  تیپیک  در حاشیه  لثه ای دندان  به خصوص  دندان های قدامی  فک بالا شکل می گیرند (White spots ) و با پیشرفت پوسیدگی ،ضایعات به شکل حفرات  به رنگ زرد  روشن در می آیند  که در  نهایت ،به حفرات قهوه ای تبدیل می شوند . اکثر اوقات روی سطح همین  دندان ها  با پلاک  دندانی پوشیده شده است  که با مسواک زدن برداشته می شود . در موارد پیشرفته (advanced) ضایعات تیره و حفره دار  متعدد در دندان های قدامی  و خلفی  دیده می شود  که ممکن است  همراه آبسه  و فیستول و نیز درد باشد .

بیشتر بخوانید
علت دندان قروچه کودکان

بنابراین با دیدن اولین علائم ،یعنی لکه های سفید رنگ ،باید کودک به دندانپزشک اطفال  ارجاع شود  تا با درمان فلوراید موضعی ،سعی در توقف  پیشرفت  ضایعات شود . دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال در این موارد  در رابطه با بهداشت دهان و نحوه تغذیه  با والیدن کودک مشاوره انجام می دهند .

نکته قابل توجه  این است که این نقاط سفید  رنگ ممکن است  در محیط مرطوب دهان دیده نشوند و تنها پس از خشک کردن دندان ها قابل تشخیص  باشند .

ترتیب درگیری پوسیدگی در دندان های شیری معمولا از دندان های قدامی بالا شروع شده ، سپس دندان های آسیای شیری پایین و  دندان های آسیا شیری بالا را در گیر می کند . اما حتی پوسیدگی یک دندان در دهان کودک به عنوان پوسیدگی زود هنگام  یا ECC مطرح است  و نیاز به پیگیری و ارجاع دارد .

در کودکان نیز مانند بزرگسالان ،وضعیت تغذیه ،سطح بهداشت دهان ،مواجه با فلوراید ،وضعیت بزاق و شرایطی  که باعث  خشکی دهان می شوند ،میزان  بالای باکتری  در دهان و داشتن  تاریخچه خانوادگی  پوسیدگی و وجود  دندان های پوسیده در  خانواده ، به خصوص مادر ، عوامل ایجاد کننده پوسیدگی هستند .

یکی از علل افزایش ریسک پوسیدگی دندان در کودکان زیاد دیده می شود ،خوردن غذا ها و نوشیدنی  های حاوی  قند ،2 بار یا بیشتر  بین وعده  های غذایی است . همچنین خوابیدن کودک  با شیشه  شیر یا سینه مادر  نیز از جمله  علل شایع پوسیدگی های زود هنگام دوران کودکی است .

بیماری های لثه در کودکان

آیا بیماری های لثه را می توان به عنوان عاملی در پوسیدگی دندان های کودکان شناخت ؟

دندان های سالم نقش بسیار مهمی در سلامت جسم  و روح کودکان دارند ،اما هیچ کدام از کودکان و البته بزرگسالان از دندان هایشان مراقبت نمی کنند . بسیاری از کودکان همواره از داشتن دندان های خراب و پوسیده عذاب می کشند ،به مرور زمان و به دلیل عدم توجه والدین به درمان دندان های کودکان این پوسیدگی ها افزایش می یابند و سبب ظاهری بد و فرم بدن دندان ها می شوند .

مهمترین عامل در فرم بد و ظاهر بد دندان ها عدم توجه به بهداشت دهان ودندان است .

این نکته را نباید فراموش کرد که برای دندان های سالم و زیبا ،سلامت لثه ها امری مهم و حائز اهمیت است .

بیماری های لثه در کنار پوسیدگی دندان کودکان  یکی از شایع ترین بیماری هایی است که کودکان از آن رنج می برند . دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال در غرب تهران همواره با کمک راهکار های جدید به دنبال درمان پوسیدگی های دندان و بیماری های لثه در کودکان و بزرگسالان می باشند .

امیر حسین

علل اصل بیماری های لثه

پلاک میکروبی از علل اصلی  نمایان شدن بیماری های لثه است ، در حقیقت یک لایه ای از بزاق دندان  به عنوان بستر پلاک های میکروبی است که  میکروب ها ،موا دغذایی و محصولات ناشی از واکنش میکروب ها و مواد غذایی   و اسیدی که ایجاد می کنند  باعث ایجاد بیماری های لثه و همچنین پوسیدگی دندان کودکان می شود .

بیشتر بخوانید
دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال

پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین بیماری های مزمنی است که انسان ها را در تمام نقاط دنیا مبتلا می کند  و پنج برابر  آسم شیوع دارد . شواهد موجود ،نشان دهنده افزایش قابل  توجه شیوع  پوسیدگی در دنیا در سال  های اخیر است  و این طور به نظر  می رسد که این بیماری  به دلیل  اثر  فاکتورهای  اجتماعی ،رفتاری ،فرهنگی  ،تغذیه ای  و ریسک  فاکتور های  بیولوژیکی  که در شروع  و پیشرفت  ان موثرند ،هیچ گاه  ریشه کن نتمی شود .و

یکی از دلایلی که دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال  به والدین مراجعات  به دندانپزشکی را در سنین پایین توصیه می کنند این است که ،درمان پوسیدگی دندان کودکان  بسیار پر هزینه است به طوری که ان را به چهارمین  درمان پرهزینه در در کشور های  صنعتی بدل ساخته است و در کشور های کم در امد  اگر درمانی در دسترس باشد ،هزینه ان به تنهایی از کل بودجه مراقبت  سلاکت یک کودک  بیشتر است . عدم درمان پوسیدگی نیز عوارض بسیار به دنبال دارد و می تواند منجر به ایجاد درد ،باکتریمی ،از دست دادن زمان مدرسه و کار ،کاهش رشد و تکامل ،اختلال  در گفتار ،اثر  بر سلامت  عمومی فرد ،از دست دادن زود هنگام دندان ها و در نتجه  ،مشکل  در جویدن  و نیز از دست دادن  اعتماد به نفس شود .

پلاک میکروبی

پلاک میکروبی ،همان رسوبات نرمی است  که به صورت لایه ای به سطح دندان  و سایر  سطوح  سخت حفره  دهان  می چسبد  و در صورت  عدم رعایت  بهداشت ،بعد از یک تا دو روز قابل مشاهده خواهند بود . رنگ پلاک ،سفید مایل به خاکستری یا زرد است . پلاک میکروبی  به طور  عمده ،از میکروارگانیسم ها تشکیل شده است . حرکات بافت ها  و مواد غذایی  روی دندان ها باعث  برداشت مکانیکی پلاک  در دو سوم بالایی دندان می شود و بنابراین در یک سوم  لثه ای پلاک بیشتری تجمع می یابد .

بیماری های بافت نگهدارنده  دندان (ژنژیویت و پریودنتیت )

ژنژیویت ،یکی از بیماری  هایی است  که بافت لثه ای  دندان را  درگیر می کند  و با قرمزی  و حساسیت  لثه و یا خونریزی آن خود  را  نشان می دهد . علل این بیماری  می تواند تجمع  پلاک ، تغییرات  هورمونی  و یا جسم  خارجی باشد  و درمان ،معمولا بهداشت  خوب و جرم گیری است . مزمن شدن ژنژیویت  می تواند  در گروهی  از افراد  به بیماری  پریودنتال  منجر شود  که در این حالت  لیگامان  های اطراف  دندان  تخریب شده ،استخوان  اطراف  تحلیل می رود  و در نهایت ،منجر  به لقی  دندان و از دست  رفتن آن می شود .

در این مرحله  ،درمان ،علاوه بر بهداشت  خوب ، شامل درمان های  دندانپزشکی  مانند جرم گیری  و تمیز  کردن  اطراف ریشه  دندان  ،درمان  های جراحی مانند  حذف پاکت های  لثه ای  و درمان دارویی است .

هیپرپلازی  های لثه ای

هیپر پلازی  های لثه ای  نیز یکی  دیگر از بیماری  های بافت  های نگهدارنده  دندان است  که گاه  می توانند  در اثر بهداشت  ضعیف ایجاد شوند . از عوامل  دیگر آن ، دارو ها (متوتروکسات ، سیکلوسپورین ، مسدود  کننده های  کانال کلسیم  و ضد تشنج ) و بیماری  ها هستند  و برای رفع آن ،بهداشت  دهان ، تغییر دارو  و در  نهایت ،جراحی پیشنهاد می شود .  در حقیقت علل اصلی  ایجاد کننده  پوسیدگی دندان  در سطح فردی  شامل  وضعیت تغذیه ،به خصوص  تکرار  مصرف  مواد قندی ،مواجهه  کم  با فلوراید ،سطح  پایین بهداشت  دهان ،جریان  کم بزاق ،میزان  بالای  باکتری در دهان و داشتن تاریخچه  خانوادگی پوسیدگی دندان  است.

بیشتر بخوانید
فلوراید تراپی از چه سنی

فاکتور های اجتماعی –اقتصادی  نیز  اگر چه  به طور مستقیم  در روند  پوسیدگی نقش ندارند ، ولی اثر زمینه ای بر سلامت و بیماری  و تغییراتی   که فرد می تواند  در شیوه  زندگی خودش  بدهد ، دارند . فقر ، به طور غیر مستقیم  پوسیدگی دندان  را افزایش می دهد  . اینکه  آیا فرد می تواند  مسواک ،خمیر دندان  ،نخ دندان  ،شیرین کننده  های مصنوعی  و دهانشویه  تهیه می  کند یا خیر ؟  می تواند تاثیر بسیاری بر روند پوسیدگی دندان داشته باشد

مکانیسم ایجاد پوسیدگی دندان در کودکان

در روند ایجاد پوسیدگی ،متابولیسم باکتری های موجود  در پلاک میکروبی ،منجر  به تغییرات PH می شود . این امر منجر به برداشت  و رسوب  مجدد مواد معدنی در بافت های سخت دندانی می شود . تغییرات  PH  ذکر شده ،اگر در  طول زمان  تکرار شوند ،باعث فقدان مواد معدنی  در سطح دندان و ایجاد حفرات  بسیار ریز  در مینا شده  و پوسیدگی ،خود  را به صورت  ضایعات سفید  رنگ نشان می دهد . بنابراین پوسیدگی دندان ،روندی است که می تواند متوقف یا کنترل شود .

نحوه تشکیل پلاک میکروبی

نحوه تشکیل پلاک میکروبی به این صورت است که اگر سطح دندان را به طور کامل با کمک برس های دندانپزشکی ،دندانپزشک اطفال تمیز کند بعد از چند ثانیه لایه ای از بزاق روی سطح دندان را می پوشاند که این لایه بستر اصلی تشکیل پلاک دندانی می شود . میکروب هایی که به صورت طبیعی در حفره دندان ها قرار  دارند بر این سطح قرار می گیرند و از مواد غذایی که به طور روزانه کودک مصرف می کند ،به عنوان منبع اصلی تغذیه استفاده می کنند

در نتیجه این امر سبب ایجاد التهاب بر روی لثه و در آخر پوسیدگی دندان می شود .

گاه یک نقص کوچک در لثه ها مشکلات بسیاری را ایجاد می کند ،لازم است تا از ابتدا معاینات نزد دندانپزشکی کودکان انجام شود تا با دیدن کوچکترین علائم پوسیدگی دندان و بیماری های مربوط به لثه اقدامات درمانی متناسب با آن صورت گیرد .

 

برخی از خدمات دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال در غرب تهران

ارتودنسی اطفال

مراقبت از دندان کودکان

 بوی بد دهان کودکان

انواع روکش دندان

دندانپزشکی اطفال

لمینیت دندان

با تشکر مدیریت سایت دکتر جوانمرد بهترین دندانپزشک اطفال

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
دندانپزشک اطفال - دکتر جوانمرد

دندانپزشک اطفال
دکتر هلن جوانمرد فارغ التحصيل سال ١٣٨٠ هستند .
در طي اين ١٦سال سرتيفيكيتهايي در زمينه زيبايي و ايمپلنت و ارتودنسي و اطفال گرفته اند.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 6 =

Call Now Buttonتماس با پزشک