تهران - شهرک غرب بلوار فرحزادی-روبروی اریکه ایرانیان- قبل از خروجی اتوبان نیایش-ساختمان زرین2- پلاک53
دکتر هلن جوانمرد / دندانپزشکی کودکان / شکستگی دندان کودکان
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

شکستگی دندان کودکان

شکستگی دندان کودکان

کودکان به علت علاقه به استفاده از مواد غذایی شیرین، عدم تمایل به رعایت بهداشت، بازی کردن و احتمال وارد شدن ضربه و … دچار آسیب و شکستگی دندان می شوند. در ادامه انواع شکستگی دندان های کودکان به طور کامل بیان شده و در درمان هر کدام مطرح می گردد.

شکستگی دندان کودکان

شکستگی دندان کودکان

انواع شکستگی دندان کودکان

شکستگی تاج دندان

  • شکستگی تاج همراه با اکسپوز عاج بدون درگیری پالپ
  • شکستگی تاج همراه با اکسپوز پالپ

به طور کلی هدف درمان در شکستگی های تاج همراه با اکسپوز عاج به منظور جلوگیری از انتقال باکتری ها دندان باید ترمیم گردد. حتی اگر مدت زیادی از شکستگی دندان گذشته باشد و علائم کلینیکی و رادیوگرافی دال بر نکروز مشاهده نشود، درمان ترمیم دندان می باشد.

دندان با شکستگی تاج و اکسپوز پالپ

هنگامی که شکستگی تاج در کودک منجر به اکسوز پالپ می شود ،حفظ حیات پالپ در صورت بسته بودن آپکس اهمیت دارد چرا که هنوز رسوب دیواره های عاجی کامل نشده و تاج نیز در ناحیه سرویکال ضعیف است. به همین دلیل تا حد امکان پالپ غیر ملتهب را باید حفظ کرد. خوشبختانه نشان داده شده است که حتی با گذشت یک هفته از آسیب و اکسپوز پالپ، التهاب بیش از 2 میلی متر در پالپ پیشرفت نکرده و می توان دندان را Cvek pulpopomy کرد. Cvek pulpopomy در صورت امکان انجام نسبت به  پالپوتومی به لحاظ امکان رسوب عاج در ناحیه سرویکال تاج ارجحیت دارد.

به هر حال مواردی وجود دارد که به علت تاخیر در درمان یا صدمات همراه با امکان حفظ پالپ مقدور نیست و ناچار دندان آسیب دیده یا اندو می شود.

شکستگی تاج ریشه

هدف درمان در شکستگی تاج ریشه دندان همانند شکستگی تاج حفظ حیات پالپ است. تنها تفاوت و چالش درمانی در این صدمات مشکلات مربوط به ترمیم دندان ها می باشد، چرا که خط شکستگی در زیر لثه واقع شده است. بنابراین جهت ترمیم دندان،  سطح شکسته باید در دسترس قرار گیرد. بدین منظور از روش های مختلفی مانند برداشت بافت لثه، اکسترود کردن دندان  توسط نیروهای ارتودنسی دندان و یا جراحی استفاده می شود که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارد. اکسترود کردن دندان توسط ارتودنسی علاوه بر حفظ حیات پالپ ثبات بهتری برای پریودونشیم دارد. اکسترود کردن به طریق جراحی حیات پالپ را به مخاطره انداخته و تنها در دندان هایی با آپکس بسته توصیه می شود.

دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال و بزرگسالان با سابقه ی درخشانی که دارند می توانند انواع بیماری دهان و دندان را در کوتاهترین زمان ممکن درمان کنند . شما می توانید برای مشاوره و تعیین وقت با شماره ی زیر تماس بگیرید :021-88699877

شکستگی ریشه دندان

هدف درمان اتصال دو قطعه کرونالی و آپیکالی است که تنها در حضور پالپ زنده صورت خواهد گرفت. خو شبختانه در 60 الی 70 درصد موارد شکستگی دندان کودکان ، اگر شکستگی مربوط به ریشه دندان باشد پالپ حسات خود را حفظ می کند.  بنابراین پروتکل درمانی در بیمار با شکستگی ریشه اسپلینت دندان و پیگیری می باشد. مگر اینکه علائمی دال بر نکروز الپ مشهود باشد مانند فیستوال در مخاط دهان یا رادیولوسنسی بین دو قطعه همراه با درگیری استخوان اطراف که در این صورت درمان پالپ دندان درگیر توصیه می شود.  باید توجه داشت که تحلیل های خارجی یا داخلی در محل خط شکستگی معمولا نشان دهنده روند ترمیم دو قطعه می باشند و دندانپزشکی کودکان با مشاهده هر گونه تحلیل لثه نباید به سرعت اقدام به درمان عصب کشی دندان کودکان نماید.

دندان های شیری که دچار شکستگی ریشه شده اند در صورت لقی قسمت کرونال آن کشیده می شوند.

نتیجه گیری

دندان های کودکان حتی دندان های شیری آن ها بسیار حائز اهمیت هستند . بسیاری از والدین به علت افتادن دندان های شیری، اهمیت زیادی به آن ها نمی دهند، در صورتی که دندان های شیری اگر دچار آسیب شوند رد سلامت کودک ما نقش مهمی ایفا می کنند. بنابراین در صورت وجود شکستگی دندان و آسیب دیدن آن ها هر چه سریع تر به بهترین دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید. انتخاب دندانپزشک در انجام بهترین روش درمانی تاثیر بسیاری دارد .

دندانپزشک اطفال - دکتر جوانمرد

دندانپزشک اطفال
دکتر هلن جوانمرد فارغ التحصيل سال ١٣٨٠ هستند .
در طي اين ١٦سال سرتيفيكيتهايي در زمينه زيبايي و ايمپلنت و ارتودنسي و اطفال گرفته اند.

برچسب ها:

اخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =

Call Now Buttonتماس با پزشک