تهران - شهرک غرب بلوار فرحزادی-روبروی اریکه ایرانیان- قبل از خروجی اتوبان نیایش-ساختمان زرین2- پلاک53
دکتر هلن جوانمرد / دندانپزشکی اطفال / دیر افتادن دندان شیری
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

دیر افتادن دندان شیری

نیافتادن دندان های شیری را جدی بگیرید.

مراقبت از دندان های کودک امری  بسیار مهم است  که لازم است والدین بر این امر مهم، نظارت کنند. همانطور که مراقبت و حفظ دندان های شیری امری مهم است، دیر افتادن دندان شیری نیز ممکن است سبب بروز نگرانی های در فرد شود. در این خصوص ممکن است والدین نگرانی هایی داشته باشند که آیا دیر افتادن دندان های شیری می تواند عاملی خرابی و پوسیدگی دندان های دائمی شناخته شود ؟ دلیل اصلی دیر افتادن دندان های شیری کودکان چیست ؟ در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

برای دیدن نمونه کار های بیشتر از دکتر هلن جوانمرد اینجا کلیک کنید.

دندان های شیری کودکان چه زمانی ظاهر می شوند؟

نوزادان با بیشتر دندان های خود در لثه ها به دنیا می آیند و معمولاً تا شش ماهگی ظاهر می شوند. ابتدا دو دندان جلویی پایین ظاهر می شوند و به دنبال آن چهار دندان جلویی جلویی و سپس دو دندان جلویی پایینی باقی می مانند. یکی در هر طرف دهان – و در سه سالگی، تقریباً همه کودکان دارای یک مجموعه کامل از 20 دندان اولیه هستند.

چه زمانی افتادن دندان های شیری غیر طبیعی می شود؟

طبق تحقیقات آکادمی اطفال آمریکا (AAP)، کودکان بدون دندان در سن 18 ماهگی باید به دندانپزشک مراجعه کنند. 4 تا 15 ماهگی محدوده طبیعی ظاهر دندان اول است و دندان های دیگر معمولاً طبق یک برنامه منظم دنبال می شوند. اکثر کودکان تا 11 ماهگی چهار دندان دارند، در 15 ماهگی 8 دندان، در 19 ماهگی 12 دندان، در 23 ماهگی 16 دندان و در 27 ماهگی 20 دندان دارند. دندان های دائمی از حدود شش سالگی شروع به ظاهر شدن می کنند. دندان هایی که از این الگوی طبیعی رویش پیروی نمی کنند لزوماً نگران کننده نیستند، اما هیچ دندانی در چند مورد نمی تواند مشکلات پیشرفته تری را نشان دهد.

روند افتادن دندان های شیری

روند افتادن دندان های شیری به این صورت است که زمانی که دندان های دائمی از زیر در حال رویش و شکل گیری به شکل کامل باشند این مراحل توام با تحلیل ریشه های دندان های شیری است، این روند تا زمانی که دندان های دائمی به طور کامل در دهان رویش پیدا کنند ادامه دارد.

علت دیر افتادن دندان های شیری

این اختلال می تواند به دلایل بسیاری رخ دهد، از جمله این موارد:

  • کج بودن مسیر رویش دندان دائمی در زیر دندان شیری
  •  گاهی به طور مادرزادی دندان دائمی وجود ندارند، ممکن است به دلایل ژنتیکی دندان دائمی وجود نداشته باشد، این امر می تواند یکی از دلایل اصلی نیفتادن دندان شیری شود.
  • گاهی نیز درشتی دندان ها و نبود فضای کافی بین آن ها سبب گیر کردن دندان های شیری بین دندان های دائمی می شود.
  • در برخی از موارد بنا به دلایلی ممکن است دندان شیری به طور کامل رشد نکرده باشد و در این صورت ریشه دندان شیری به طور کامل تحلیل نمی رود و در نتیجه تاخیر در افتادن ها ایجاد می شود.
  • پاره ای از اوقات نیز ناهنجاری های در شرد دندان ایجاد می شود که موجب باقی ماندن دندان شیری داخل دهان می شود.
  • از دیگر عواملی که موجب دیر افتادن دندان شیری کودکان می شود عدم رشد کافی استخوان فک است.
اینفوگرافیم علت دیر افتادن دندان ها

علت دیر افتادن دندان ها

عوارض نیفتادن به موقع دندان‌های شیری

هر گاه دندان شیری در زمان خود  نیفتد می تواند سبب اختلالاتی همچون کجی  یا دیر روییدن دندان های دائمی شود مراجعات منظم از همان سنین کودکی نزد دندانپزشک اطفال می تواند از بروز این اختلالات تا جای ممکن جلوگیری کند.

لازم است تا دندان های شیری تا جای ممکن حفظ شوند و هرگز کشیدن دندان شیری صورت نگیرد متاسفانه برخی از والدین این طور تصور می کنند که با خراب شدن  دندان های شیری لازم نیست  درمان برای آن ها صورت گیرد و تنها راه ممکن  کشیدن آن هاست . گاهی ممکن است دندان های شیری در 10 سالگی و گاهی هم در 12 ساگی بی افتند، این زمان در افراد مختلف متفاوت است.

گاهی نیز دیده می شود که کودکی دندان شیری خود را زودتر از موعد خود از دست می دهد، در این موارد  بروز مشکلات شایع دندانی از جمله رویش نا فرم دندان های دائمی از شایع ترین این مشکلات می باشد، کج در آمدن دندان های کودکان سبب نامرتبی  و  به طور کلی  نامنظمی دندان ها می شود.

بهترین دندانپزشک اطفال بیان می کنند که برعکس این موضوع نیز صادق است، تاخیر در افتادن دندان شیری رخ می دهد. به طور مثال دندان باید تا 12 سالگی در دهان بماند اما ممکن است تا سن 15 سالگی هم چنان در دهان باقی بماند، این موضوع  سبب می شود تا دندان زیرین دائمی نهفته باقی بماند و سبب بر هم ریختگی خط رویش دندان ها شود.

سوالی که بیشتر والدین از دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال دارند این است  که  در صورتی که بهترین درمان  ارتودنسی اطفال  تجویز گردد، اما دندان های شیری هنوز سر جای خود باشد و تاخیر در افتادن دارند ،این این درمان می تواند موثر واقع گردد؟

بله ،اگر دندانپزشک اطفال برای کودک ارتودنسی را تجویز کرده باشد باید این درمان صورت گیرد حتی اگر هنوز دندان شیری در دهان وجود دارد و دندان های دائمی به طور کامل رشد  نکرده باشند و این امر هیچ گونه مشکلی را ایجاد نمی کند.

نکته ای که مورد توجه است این مورد می باشد که دندان ها به طور طبیعی تا زمانی که باید در دهان باشند، وجود داشته باشند، مگر تحت شرایطی همچون آبسه کردن دندان که  با هیچ راهی نتوانیم  دندان را حفظ کنیم.

خلاصه مطلب

در آخر می توان گفت: لازم است تا والدین یک سری نکات را در نظر داشته باشند، دندان هایی که در بازه های سنی 6 تا 12 سال وجود دارند برای رشد و سلامت دندان های دائمی بسیار اهمیت دارند، لازم است تا مراقبت های بهداشتی انجام شود، باید بررسی شود که  تمام دندان های شیری جای خود  را به دندان های دائمی بدهند. اگر متوجه شدید که دندان دائمی در طولانی مدت در دهان باقی مانده است به هیچ وجه انتخاب شما کشیدن دندان نباشد ، زیرا ممکن است  به صورت مادرزادی دندان دائمی در این مکان وجود نداشته باشد. مشورت و مراجعه به دندانپزشک اطفال در سنین کودکی در داشتن دندان های سالم و منظم بسیار کمک کننده است.

دندانپزشک اطفال - دکتر جوانمرد

دندانپزشک اطفال
دکتر هلن جوانمرد فارغ التحصيل سال ١٣٨٠ هستند .
در طي اين ١٦سال سرتيفيكيتهايي در زمينه زيبايي و ايمپلنت و ارتودنسي و اطفال گرفته اند.

برچسب ها:

اخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 3 =

Call Now Buttonتماس با پزشک