تهران - شهرک غرب بلوار فرحزادی-روبروی اریکه ایرانیان- قبل از خروجی اتوبان نیایش-ساختمان زرین2- پلاک53
دکتر هلن جوانمرد / دندانپزشکی کودکان / درمان ریشه دندان در کودکان
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

درمان ریشه دندان در کودکان

درمان ریشه دندان در کودکان

آیا پوسیدگی دندان شیری قابل درمان است؟ چه راهکار هایی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان های شیری وجود دارد؟ آیا پوسیدگی دندان های شیری تاثیری در رشد دندان های دائمی دارد؟ برای دانستن پاسخ این سوالات مطلب ذیل را بخوانید.

دندان شیری چیست؟

دندان  شیری کاملا شبیه دندان های دائمی است و دارای ریشه، تاج ، عروق خونی و عصب است و هنگامی که این دندان دچار پوسیدگی می شود این پوسیدگی به مرور پیشرفت می کند وبه عصب دندان می رسد و پزشک به ناچار مجبور است تا درمان ریشه در دندان های شیری را انجام دهد.

آیا درمان دندان شیری کودک مهم است؟

دندان شیری قابل درمان است زمانی که دندان شیری پوسیده می شود علاوه برایجاد درد می تواند باعث عفونت شود که این عفونت برای تمام ارگان های بدن کودک خطر ناک است بر جویدن کودک تاثیر می گذارد و باعث می شود تا کودک تغذیه مناسب نداشته باشد و در روحیه ی کودک هم اثر می گذارد و پیامد های زیادی دارد که باید دندان شیری کودک درمان شود.

درمان ریشه دندان در کودکان

درمان ریشه دندان در کودکان

دندان های شیری جلویی در 6 یا 7 سالگی می افتد ولی دندان های شیری عقب تا 11 الی 12 سالگی باقی می ماند و باید فضا را نگه دارد تا دندان های دائمی درست در جای خودش رشد کند حتی اگر پوسیدگی های بین دندانی در دندان های شیری عقب کودک وجود داشته باشد فضا برای رویش دندان دائمی از بین می رود .دندان های شیری به سمت جلو حرکت می کنند و دندان دائمی که جای دندان شیری می روید فضای کافی ندارد و مشکل ارتودنتیک برای کودک به وجود می آید. در نتیجه  پوسیدگی دندان های شیری باید درمان شود.

راهای درمان ریشه دندان شیری

تا زمانی که ریشه های دندان شیری قابل درمان است باید درمان شود ولی در صورتی که ریشه کاملا از بین رفته باشد پزشک مجبور است ریشه را خارج کند. ترمیم دندان های شیری جلو مهم نیست فقط در روحیه کودک اثر می گذارد و از نظر مشکلات ارتودنتیک و فضا مشکلی به وجود نمی آورد ولی با این حال به دلیل آنکه در تکلم کودک مشکل ایجاد نشود در قسمت جلو می شود از دندان های مصنوعی استفاده کرد. ولی در قسمت عقب هر دندانی از دست برود باید فضا سازی شود واگر خیلی آسیب دیده صبر می کنید تا دندان های دائمی رشد کند سپس درمان را شروع می کنید.

دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال و بزرگسالان با سابقه ی درخشانی که دارند می توانند انواع بیماری دهان و دندان را در کوتاهترین زمان ممکن درمان کنند . شما می توانید برای مشاوره و تعیین وقت با شماره ی زیر تماس بگیرید :021-88699877

آیا با درمان ریشه دندان شیری عصب دندان دائمی آسیب می بیند؟

بسیاری از والدین ابراز می کنند که با درمان ریشه دندان شیری عصب دندان دائمی آسیب می بیند در حالی که این صحبت غیر علمی است. دندان شیری و دندان دائمی عصب و عروق خونی جداگانه ای دارند.

پوسیدگی در دندان های شیری بسیار شایع است و کودکانی که سن زیادی ندارند ممکن است پوسیدگی در دندان هایشان اتفاق بیفتد بر همین اساس اگر پوسیدگی وسعت زیادی داشته باشد و بافت مرکزی دندان را درگیر کند با توجه به سن بیمار و اینکه آیا ترمیم این دندان در نظم دندان های دائمی موثر است تحت درمان قرارمی گیرد.

توصیه هایی جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان

  • توصیه می کنیم حتما والدین اولین ویزیت دندان پزشکی کودک را در حدود 6 ماهگی تا یک سالگی حد اقل یک بار انجام دهند تا مشاوره های لازم جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکشان، بهداشت دهان و نحوه کم کردن باکتری دهان کودک انجام دهند.
  • حتما در نحوه مسواک زدن کودک نظارت داشته باشید چون کودکان فقط دندان های جلویی خود را مسواک می زنند و دندان های عقب تمیز نمی شوند به همین علت دندان های خلفی کودکان بیشتر پوسیده می شود.

چه زمانی نیاز به درمان ریشه دندان شیری نیست؟

زمانی که هر 6 ماه یک بار دندان های کودک توسط پزشک معاینه شود تا پوسیدگی های اولیه در مراحل ابتدایی با ترمیم ساده یا فلوراید تراپی درمان شود نیازی به درمان ریشه دندان شیری نمی باشد.

دکتر هلن جوانمرد دندانپزشک اطفال در  تهران  تمام خدمات مربوط به دندانپزشکی کودکان را با بالاترین کیفیت ارائه می دهند.

دندانپزشک اطفال - دکتر جوانمرد

دندانپزشک اطفال
دکتر هلن جوانمرد فارغ التحصيل سال ١٣٨٠ هستند .
در طي اين ١٦سال سرتيفيكيتهايي در زمينه زيبايي و ايمپلنت و ارتودنسي و اطفال گرفته اند.

برچسب ها:

اخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − سیزده =

Call Now Buttonتماس با پزشک