مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

خرابی دندان کودکان

پلاک یکی از مورادی است که منجر به ایجاد پوسیدگی بر روی دندان ها می شود . پلاک در واقع یک لایه ای از باکتری است که روی دندان ها قرار می گیرد. این پلاک ها در اثر تمیز کردن مرتب از روی دندان ها تمیز می شوند، اما اگر بهداشت دهان و دندان کودکان به خوبی انجام نشود بروی دندان ها باقی می مانند . این مشکل ممکن است باعث بروز پوسیدگی در دندان کودکان شود .

خرابی و پوسیدگی در دندان کودکان

پوسیدگی در دندان کودکان ممکن است در هر قسمتی ایجاد گردد . خرابی در ریشه دندان کودکان، خرابی در تاج دندان ، خرابی در سطح دندان و … از قسمت هایی است که باعث ایجاد خرابی و پوسیدگی می شود. این پوسیدگی هر چه عمیق تر باشد و برای درمان آن به یک دندانپزشک اطفال خوب مراجعه نکنید، در نتیجه آسیب دیدگی افزایش می یابد .

اگر پوسیدگی درمان شود منجر به خرابی دندان می گردد که در نتیجه باعث افتادن دندان کودکان خواهد شد ، بنابراین درمان به موقع بسیار حائز اهمیت است .

اگر در اثر پوسیدگی دندان حفره ای در دندان کودک شما ایجاد شده باشد، دندانپزشک با استفاده از پر کردن دندان کودک شما می توان به درمان و رفع این مشکل کمک کند .

نکات مهم در زمان دندان درد کودکان

اگر فرزند شما درد و تورم به علت پوسیدگی دندان دارد، ممکن است به نکات زیر نیاز داشته باشید :

توجه داشته باشید برای دندان درد کودکان  که داروی مسکن باید تحت نظر دندانپزشک کودکان داده شود . بنابراین بدون مشورت با دندانپزشک به ان ها دارو ندهید  .

برای کاهش تورم از کمپرس سرد استفاده کنید . زمان استفاده از آن بین 10 تا 15 دقیقه باشد .

در اولین فرصت به یک دندانپزشک مراجعه نمایید . برای کاهش استرس در دندان پزشکی کودکان ، به یک دکتر دندانپزشک کودکان مراجعه کنید

رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان شما از اهمیت بالایی برخوردار است . بنابراین از همان ابتدای کودکی آموزش صحیح به آن ها دهید و در انجام این کار حتما بررسی و نظارت داشته باشید .

بیشتر بخوانید : بهترین دندانپزشک اطفال

علت ایجاد پوسیدگی در دندان کودکان

پوسیدگی در اثر از بین رفتن مینای دندان ایجاد می شود. زمانی که کودک شما از خوراکی های اسیدی بسیار زیاد استفاده می کند، مینای دندان مکرر در حمله اسیدی قرار می گیرد.  پس از یک مدت، نشانه های اولیه پوسیدگی نمایان می شود مانند ایجاد لکه های سفید در محل از بین رفتن دندان. زمانی که کل دندان پوسیده نشده باشد می توان پوسیدگی را متوقف کرد، زیرا مینای دندان این قابلیت را دارد که با استفاده از مواد معدنی موجود در بزاق و فلوراید (گرفته شده از خمیر دندان) خود را ترمیم کند در صورتی که این پوسیدگی ادامه پیدا کرده و درمان نشود، مینای دندان به مرور ضعیف تر شده و یک آسیب دائمی ایجاد می شود.

عوارض بیهوشی در دندانپزشکی کودکان

جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان

فرزندان شما باید بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنند. آنها باید پس از صرف هر وعده غذایی و همچنین بعد از مصرف تنقلات مسواک بزنند. در طول روز حداقل یکبار از نخ دندان استفاده کنند تا از پوسیدگی دندان ها جلوگیری شود . استفاده از نخ دندان بسیار مهم است رژیم غذایی مناسب نیز در سلامت دندان ها بسیار موثر است . خوراکی های قندی و اسیدی را محدود کنید و کودکان را به خوردن غذاهای سالم تر مانند سبزیجات، پنیر ماست کم چب و… تشویق کنید

دندانپزشکان اطفال توصیه می نمایند که حتما بعد از رویش دندان های کودکان خود هر شش ماه یک بار برای چکاپ به یک دندانپزشک برده و در منزل نیز نکات ضروری برای بهداشت دهان و دندان را رعایت نمایید.

گاهی کودکان نیاز به استفاده از روش فلورایدتراپی یا فیشورسیلانت دارند . بنابراین راجعه منظم به دندانپزشک باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان می شود .

دکتر هلن جوانمرد

دندانپزشک اطفال
دکتر هلن جوانمرد فارغ التحصيل سال ١٣٨٠ هستند .
در طي اين ١٦سال سرتيفيكيتهايي در زمينه زيبايي و ايمپلنت و ارتودنسي و اطفال گرفته اند.

تماس مستقیم با مطب : 0218869987

برچسب ها:

مقالات مرتبط

Related Articles

شکستگی فک در کودکان

شکستگی فک در کودکان

شکستگی فک در کودکان در محدوده سنی پایین 5 سال بیشتر از بزرگسالان دیده می شود .بیشتر شکستگی ها در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *