تهران - شهرک غرب بلوار فرحزادی-روبروی اریکه ایرانیان- قبل از خروجی اتوبان نیایش-ساختمان زرین2- پلاک53
دکتر هلن جوانمرد / دندانپزشکی اطفال / بیهوشی کودکان برای ترمیم دندان
مدت زمان مطالعه ۱۴ دقیقه

بیهوشی کودکان برای ترمیم دندان

نگران بی قراری های کودکتان  در هنگام کارهای دندانپزشکی هستید؟

یا یک خاطره بسیار بد از مراجه به دندانپزشک برای فرزندتان پیش آمده و زین پس نگران نوبت های بعدی انجام فعالیت های دندانپزشک هستید؟

 

 

بیشتر کودکان برای درمان دندان ها اغلب دچار استرس و نگرانی می شوند که همین امر می تواند سبب بروز مشکلات در روند درمان گردد، اما  روش های مختلفی وجود دارد تا کودک را در حین درمان بتوان کنترل کرد. یک از روش هایی که برای آرام کردن کودکان وجود دارد بیهوشی کودکان برای ترمیم دندان است. بیشتر والدین از بیهوشی کودکان برای ترمیم دندان و عوارض و فواید آن از دکتر جوانمرد بهترین دندانپزشک اطفال درغرب تهران  سوال می پرسند که آیا بیهوشی و استفاده از داروهای آرامش بخش عمیق یا سطحی برای فرزندانمان خطر دارد یا خیر؟ در نهایت می توانید جواب سوالاتان را در ادامه نوشتار زیر پیدا کنید.

بیهوشی کودکان در دندانپزشکی

بیشتر کودکان حتی با آوردن اسم دندانپزشکی نیز نگران و وحشت زده می شوند و گاهی والدین نیز برای ترساندن کودک خود اسم دندانپزشک را به میان می آورند و در همین ابتدای کار و سنین کم رعب و وحشت را در ذهن کودکان خود بیدار کرده، ترس از دندانپزشکی یکی از ترس های رایج بین کودکان و حتی بزرگسالان است که بسیاری از این بزرگسالان همان کودکان بی قرار و نگران گذشته بوده اند که پدر و مادرهایشان آنها را از دندانپزشکی ترسانده اند و اینک برای یک درمان پوسیدگی ساده و مراجعه به دندانپزشک دچار مشکل شده اند.

بیهوشی در کودکان برای ترمیم دندان تنها در مواردی که دیگر راه مقابله ای وجود ندارد استفاده می شود.

دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

همانطور که در نوشتار بالا ذکر شد از دیرباز تاکنون ترس یکی از اصلی ترین عوامل مراجعه نکردن به دندانپزشکی بوده است که باعث شده والدین برای جلوگیری از ترس کودکانشان روش های مختلفی همچون وعده جایزه و تشویق کودک در کنار توضیح روند کار دندانپزشکی و راه حل های بسیار دیگر را امتحان کرده تا از این مرحله سخت عبور کنند و اما باز هم مجددا با بی قراری و ممانعت کودک برای رفتن به مطب پزشک مواجه شده اند، اما بیهوشی در کودکان  از دیگر راه های به نظر مناسب برای طی کردن روند درمانی و ترمیم دندان به شمار می آید که سبب می شود تا  کودک دچار هیجانات و استرس نگردد و در نتیجه دندانپزشک بدون هیچ دغدغه ای روند درمان را انجام می دهد و هیچگونه دردی را فرزندتان حس نخواهد کرد، و سوالی که اینجا بوجود می آید این است اگر آنقدر که دندانپزشکی با بیهوشی مناسب است چرا از سوی بسیاری از متخصصان رد شده است؟ این در صورتی می باشد که اگر بیهوشی برای کودک انجام شود؛ کودک دیگر هیچ گونه  دردی را احساس نمی کند و براحتی کارهای ترمیم دندانش انجام می شود.

دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

پوسیدگی دندان در کودکانی که مبتلا به ترس و استرس غیر قابل کنترل در برابر درمان های دندانپزشکی هستند، یکی از مهمترین نگرانی های والدین و چالش های دندانپزشکان است که تا به امروز راه های درمانی مختلفی برای حل این مشکل انجام شده است و یکی از مهمترین آن ها بیهوشی کودکان است. بسیاری از اوقات اطفال با وجود درد شدید از مراجعه به پزشک پرهیز می کنند و تنها دلیل آن ترس، احساس تهوع هنگام استفاده از لوازم کار و احساس خفگی حاصل از فعالیت پزشک در ناحیه دهان و دندان است که برای کودک احساس ناامنی نیز ایجاد می کند.

همین احساس ترس و اضطراب باعث می شود والدین کودکان خود را به موقع به دندانپزشکی نبرده و سطح پوسیدگی دندان ها بیشتر شده و در نهایت مجبور به عصب کشی وسیع با درد زیاد شوند که در صورت بی قراری و عدم تحمل درد توسط کودک، پزشک مجبور به انجام بیهوشی یا استفاده از داروهای آرامبخش می شود. در این نوشتار سعی بر آن است که شما را با تمامی جوانب استفاده از بیهوشی و داروهای آرامبخش عمیق آشنا کنیم تا دیگر نگران ترمیم دندان کودکانتان نباشید. بدیهی است که در این روش کودک دچار فوبیای دندانپزشکی نشود و انجام کارهای دندان خیلی با کیفیت تر انجام می شود اما باید دید در کنار این مزایا چه معایبی در بیهوشی وجود دارد؟

انواع روش های بیهوشی دندانپزشکی

در صورت بروز هرگونه بی قراری از سوی فرزندتان راه حل های پیشنهادی شامل :

 1. آرامبخش عمیق
 2. آرامبخش خوراکی
 3. بیهوشی عمومی

انواع روش های بیهوشی دندانپزشکی

آرامبخش عمیق ( Deep Sadation )

در این روش درمانی کودک به وسیله متخصص بیهوشی به طور کامل به خواب رفته اما تمامی علائم حیاتی مانند تنفس و بلعیدن آب دهان توسط خود کودک انجام می شود، deep sadation یا همان آرامبخش عمیق از طریق تزریق در رگ تاثیر خود را می گذارد و مزیت آن نسبت به آرامبخش خوراکی مدت زمان مداوای آن است که بیشتر می باشد.

توصیه های قبل از تزریق آرامبخش عمیق

 1. به نسبت سن کودک بین 6 الی 8 ساعت معده خالی باشد.
 2. در صورت استفاده از هرگونه دارو خاص با پزشک او درمیان بگذارید.
 3. سعی کنید شب قبل از جراحی کودک خواب راحت، مناسب و کافی داشته باشد.

توصیه های بعد از تزریق آرامبخش عمیق

 1. در نظر داشته باشید که بعد از اتمام مدت درمان کودک حالت منگ و خواب آلودی دارد که گاهی با حالت تهوع و استفراع همراه است و بهتر می شود اگر که کودک خود را زیر نظر داشته باشید تا مشکلی پیش نیاید.
 2. استفاده از مایعات در ساعات اولیه مجاز می باشد، سپس می توانید بعد از اولویت مایعات پس از چند ساعت در میزان بسیار کم خوراکی های دیگری را بدهید تا میل کند

آرامبخش خوراکی

در روش آرامبخش خوراکی ابتدا وزن کودک محاسبه می شود و سپس بعد از درنظر گرفتن وضعیت خاص، داروهای آرامبخش مورد نیاز با هدف کم کردن استرس و اضطراب در بیمار استفاده می شود. باید توجه داشت که آرامبخش خوراکی سالیان سال است که در کارهای پزشکی کاربرد دارد و یکی از بهترین و کم عارضه ترین روش های بی حسی است، فراموش نکنید که استفاده از داروهای بی حسی خوراکی با دوز کنترل شده هیچگونه خطر و عوارضی نخواهد داشت و بیشتر برای کودکان بی قرار که اجازه ترمیم دندان را به دندانپزشک نمی دهند استفاده می شود.

توصیه های قبل از آرامبخش خوراکی

 1. 1 تا 3 ساعت پیش از شروع درمان نباید خوراکی و نوشیدنی میل شود.
 2. معده پر در کودکان باعث بروز حالت تهوع و استفراغ در کودک می شود و در مواقع بسیار زیاد تاثیر دارو را نیز کم میکند.

توصیه های بعد از آرامبخش خوراکی

 1. استفاده از مایعات آن هم در حجم زیاد پس از میل کردن دارو مجاز نمی باشد.
 2. داروهای آرامبخش خوراکی حدود 20 دقیقه زمان نیاز دارند برای تاثیر گذاری و پس از آن نیز کودک باید در حمایت مادر و پدر قرار بگیرد چرا که حرکت بصورت مستقل امکان پذیر نمی باشد.
 3. یکی از مزایای این داروهای خوراکی این است که خاطره دندانپزشکی در ذهن کودک نمی ماند و ایجاد رعب و وحشت برای ادامه روند درمان نمی کند.
 4. بعد از 1ساعت از اتمام کار می توانید خوردن مایعات را شروع کنید.
 5. به دلیل بروز حالات گیجی و خواب آلودگی بهتر است تا چندین ساعت اولیه کودک خود را تنها نگذارید.

انواع روش های بیهوشی دندانپزشکی

بیهوشی عمومی دندانپزشکی اطفال

کلمه بیهوشی به تنهایی می تواند بسیار ترسناک و خطرناک بنظر برسد و همانطور که می دانید هر نوع بیهوشی در هر دوز که باشد عوارض جبران ناپذیری دارد  که مطمئنا می تواند سلامت کودکان و بزرگسالان را در خطر بیاندازد. در این روش متخصص مربوطه کودک را بطور کامل بیهوش کرده و زمان و فرصت بیشتری برای انجام کار بر روی دندان های کودک شما دارد و می تواند دندان های بیشتری را ترمیم و عصب کشی کند، بیهوشی عمومی اگرچه مزایای بسیاری دارد که مهمترین آن دقت عمل پزشک در هنگام ترمیم دندان ها می باشد اما بدون شک به عوارض و خطرات احتمالی که دارد نمی ارزد. بطورکلی بهداشت دهان و دندان یکی از مهمترین نکات برای توجه بسیار والدین است که در ادامه می توانید در این باره ویدئویی تماشا کنید.

 

بیهوشی عمومی در سال 1900 میلادی توسط یک دندانپزشک آمریکایی برای یک کودک انجام شده است و پس از آن نیز یکی از روش های خطرناک در دندانپزشکی می باشد که خیلی کاربرد ندارد مگر در مواقعی که کودک قادر به همکاری نیست؛ تنها راه باقی مانده همان بیهوشی است. در زمان بیهوشی سطح هوشیاری پایین آمده و اتفاقات حین عمل به هیچ عنوان در یادش نمی ماند و از آنجایی که هیچگونه دردی را احساس نمی کند پس هیچ فعالیت و حرکتی وجود ندارد و اذیت نمی شود.

نکات قابل توجه بیهوشی کودکان برای ترمیم دندان

 •  تا جای ممکن  کودک خود را قانع به  درمان دندانپزشکی کنید .
 • قبل از انجام بیهوشی دندانپزشک اطفال آزمایشاتی را تجویز می کنند ،تمامی این آزمایشات ضروری است
 • در صورت سابقه ی بیماری در کودک حتما  به دندانپزشک اطفال اطلاع دهید .

عوارض بیهوشی کودکان در دندانپزشکی

باتوجه به بررسی های انجام شده عوارض بیهوشی کودکان زیر 4 سال بسیار جبران ناپذیر و خطرناک است، بطوری که گفته شده است اگر فرزندتان زیر 4 سال در معرض بیهوشی قرار بگیرد خطر بروز مشکلات روان شناختی و اختلال ADHD یا همان بیش فعالی در آن افزایش پیدا می کند. اما مورد بعدی این است که اگر مجبور به این کار آن هم 2 بار پشت هم شدید باید  بدانید که شما 50 درصد فرزند خود را به سمت اختلال در خواندن و نوشتن و حل کردن مسائل ریاضی نزدیک کرده اید.

نکته ای دیگر که بهتر است بدان آگاه باشید، این است که تعداد دفعات بیهوشی و زمان آن نیز مهم است.

زمان بیهوشی یکی از نکات مهم و بسیار تاثیر گذار در جراحی است، اگر جراحی کمتر از 2 ساعت طول بکشد خطر بسیاری متوجه کودکان نیست و اگر بیشتر از 3 ساعت به طول انجامد احتمال هرگونه خطری افزایش می یابد، از سوی دیگر محققان می گویند بیهوشی عمومی در کودکانی که مغزشان هنوز به تکامل نرسیده است می تواند بسیار آسیب جدی به سلول های مغزی بزند.

مراقبت های بعد از بیهوشی

 1. در صورت انجام بیهوشی برای کودکانتان به یاد داشته باشید که حالت تهوع، لرز، پر ادراری، خواب آلودگی و کلافگی بعد از بیهوشی امری عادی است و جای نگرانی ندارد.
 2. مصرف مایعات بعد از بهوش آمدن کودکان یکی از مهمترین کارهایی است که باید انجام بدهید چرا که مایعات باعث دفع داروی بیهوشی از ادرار خواهد شد و کودک سریع تراز حالت بیهوشی خارج می شود.
 3. استراحت بعد از بیهوشی از مهمترین کارهایی است که باید انجام شود اما نیاز به استراحت مطلق نیست.
 4. بروز مشکلات تنفسی و و سردرد های شدید بعد از بیهوشی برای کودکان عادی نمی باشد و باید با دندانپزشک خود تماس گرفته شود.

درمان دندانپزشکی با بیهوشی یا آرام بخش برای چه کودکانی توصیه می شود؟

درمان دندانپزشکی با بیهوشی یا آرام بخش برای چه کودکانی توصیه می شود؟

کوکان با سن کم و خردسال

اگر کودک شما زیر 3 سال سن داشته باشد هنوز قادر به درک محیط و حساسیت کار دندانپزشکی نبوده و نمی تواند همکاری لازم را حتی تا حدود بسیار کمی انجام دهد، ممکن است کودکان تا زیر سه سال بتوانند کارهایی از قبیل پیشگیری از پوسیدگی با فلورایدتراپی یا ترمیم های ساده را پذیرا باشند اما انجام عصب کشی های دردناک خارج از تحمل و صبر کودکان خردسال است.

کودکان دچار ناتتوانی ذهنی و جسمی

کودکانی که دچار ناتوانی جسمی یا ذهنی هستند برای انجام کارهای دندانپزشکی خود تحت هر شرایطی مجبور به انجام بیهوشی می باشند.

کودکان با ترس و اضطراب زیاد

از آنجایی که خاطرات دندانپزشکی می تواند در ذهن کودکان شما نقش بندد و ایجاد ترس و اضطراب بسیار تا بزرگسالی داشته باشد در خردسالانی که ترس و نگرانی بسیاری از این بابت دارند بهتر است که کارهای ترمیم دندان شکسته کودکان تحت بیهوشی انجام شود تا حس تهاجم و ترس به کودک دست ندهد.

آیا واقعا درمان دندانپزشکی ارزش بیهوشی کودک را دارد؟

در اینجا مهمترین سوالی که مطرح است همین ارزش داشتن یا نداشتن انجام بیهوشی برای کودک است، حفظ دندان های شیری برای اطفال نقش بسیار حیاتی دارد و از آنجایی که از دست رفتن این دندان ها می تواند باعث ایجاد مشکلات فراوان و جلوگیری از رشد کودک شود با این حساب ترمیم دندان و حفظ دندان های شیری بسیار حائز اهمیت است.

اگردندانپزشک کودک شما تشخیص ترمیم دندان با بیهوشی یا مصرف آرامبخش ها را داده است حتما به دلیل اضطراب یا ترس و اختلالات کودک شما این تصمیم مهم گرفته شده است اما تصمیم گیرنده آخر برای عملی کردن این تصمیم شما هستید و شما می توانید باتوجه به شناختتان از کودکتان اقدام به بازسازی دندان کودک خود بگیرید.

از آنجایی که کودکانی که دندان های خراب بیشتری دارند و دچار دندان درد و آبسه های مداوم هستند نسبت به دیگر هم سن و سالان خود بیشتر تنش عصبی و ناراحتی را تجربه کرده اند و ممکن است براحتی برای انجام کارهای دندانپزشکی کوتاه نیایند اما توجه داشته باشید که بعد از ترمیم دندان ها تغدیه کودکتان بهتر خواهد شد و یبوست حاصل از بد جوییدن غذا و هضم آن نیز رفع خواهد شد پس درمان دندان خراب تاثیر بسزایی بر رشد و تغذیه کودک خواهد داشت.

آیا بیهوشی اطفال برای دندان ارزش دارد؟

انجام درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی توسط چه کسی انجام می شود؟

سوال بعدی که ممکن است برای خیلی از والدین اتفاق بیافتد همین موضوع انجام بیهوشی کجا و توسط چه کسی است، اگر زمانی تصمیم به انجام بیهوشی برای کودکانتان را دارید توجه کنید که محیط و شرایطی که کودک تحت بیهوشی یا استفاده از آرامبخش قرار میگیرد بسیار مهم است. این فعالیت باید در محیط بیمارستانی و با تجهیزات کامل انجام گیرد و بیهوشی نیز زیر نظر تکنسین بیهوشی انجام شود، از سوی دیگر تمامی فعالیت ها باید زیر نظر متخصص دندانپزشک انجام شود و تکنسین بیهوشی باید تمام مدت شرایط بیمار را تحت نظر داشته باشد.

آیا انجام کارهای دندانپزشکی تحت بیهوشی نیاز به بستری شدن دارد؟

خیر، برای انجام اینگونه فعالیت ها از صبح روز کاری کودک تحت بیهوشی قرار خواهد گرفت و دو الی سه ساعت پس از برگشت از ریکاوری در بخش مخصوص بستری خواهد شد و پس از چک کردن علائم اولیه و حال بیمار می توانید کودکتان را به منزل برده و در صورت بروز علائمی که نیاز به بررسی پزشک است با دندانپزشک تحت نظر تماس گرفته و در ارتباط باشید.

آیا بعد از بیهوشی دندانپزشکی بستری میشن؟

نکات مهم بیهوشی کودکان

 • برای انجام کارهای دندانپزشکی با بیهوشی باید با متخصص در این زمینه همکاری کنید.
 • قبل از شروع درمان ابتدا محل درمان را بسیار دقیق مورد بررسی قرار دهید.
 • اینگونه درمان ها باید در بیمارستان و محیط مناسب زیر نظر بهترین متخصصین صورت پذیرد.
 • فراموش نشود قبل از درمان تمامی آزمایشاتی که دندانپزشک نوشته اند را انجام دهید.
 • قبل از تصمیم گیری نهایی حتما با متخصص بیهوشی مشاوره داشته باشید و تمامی سوالاتتان را مطرح کنید.
 • توجه کنید که برای اقدام به درمان با بیهوشی باید  چک کنید تا کودکتان هیچگونه علائم سرماخوردگی و بی حالی نداشته باشد.
 • اگر کودکانتان سابقه بیماری خاصی دارند حتما با تکنسین بیهوشی مشورت کنید.

 

هزینه دندانپزشکی اطفال با بیهوشی

زمانی که صحبت از هزینه ها به میان می آید باید بگوییم که هزینه دندانپزشکی اطفال با بیهوشی بسیار متغیر است و بسته به نوع خدمات دندانپزشکی با بیهوشی دارد، حال اگر این خدمات در بیمارستان انجام شود و با بیهوشی صورت گیرد هزینه انجام آن نیز بیشتر می شود.

نتیجه گیری

با تمامی سخنان گفته شده انجام کارهای دندانپزشکی برای کودکان تحت بیهوشی یکی از پر ریسک ترین و خطرناک ترین کارهایی است که والدین گاهی مجبور به انجام آن می شوند، اما فراموش نکنید که بیهوشی برای کودکان بسیار مضر و خطرناک است و شما تا جایی که می توانید سعی کنید از انجام این کار پرهیز کنید و حتی الامکان کودکان خود را راضی به تحمل درد کرده و با مراجعه به بهترین دندانپزشک کودکان از تجربه و مهارت همراه با سرعت دندانپزشک استفاده کرده تا نیازی به انجام بیهوشی نباشد.

دندانپزشک اطفال - دکتر جوانمرد

دندانپزشک اطفال
دکتر هلن جوانمرد فارغ التحصيل سال ١٣٨٠ هستند .
در طي اين ١٦سال سرتيفيكيتهايي در زمينه زيبايي و ايمپلنت و ارتودنسي و اطفال گرفته اند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

4 دیدگاه ها
 1. Hani

  چند سال به پايين بيهوشي ضرر داره؟!

  پاسخ
  • دکتر هلن جوانمرد

   زیر 2 سال به هیچ عنوان توصیه نمی شود، اما بهتر است اصلا این کار رو انجام ندید چرا که بیهوشی خیلی عوارض بدی دارد و بنده به هیچ عنوان بیهوشی انجام نمیدم

   پاسخ
 2. اکرم

  سلام خانوم دکتر
  دختر من دو سال و چهار ماهشه همه دندوناش ریخته و سیاه شده گفتن باید بی هوشی انجام بشه بنظر شما چیکار کنیم ؟

  پاسخ
  • دکتر هلن جوانمرد

   سلام
   بله بدون بیهوشی انجام میدیم

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 6 =