تهران - شهرک غرب بلوار فرحزادی-روبروی اریکه ایرانیان- قبل از خروجی اتوبان نیایش-ساختمان زرین2- پلاک53
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

بریج دندان کودکان

بریج دندان کودکان یکی دیگر از راه های درمانی می باشد کودکانی که دندان های خود را از دست می دهند، در فضای دهان خود فضاهای خالی ایجاد می شود این فضای خالی باعث می شود که دندان ها همگی به سمت فضای خالی حرکت کنند و سبب نامنظمی در دندان ها می شود.

ایجاد فضای خالی در بین دندان ها نیز مشکلات دیگری را برای فرد به وجود می آورند. از جمله اینکه فضاهای خالی شرایط را برای گیر کردن مواد غذایی در بین دندان ها محیا می کند ،در نتیجه امکان پوسیدگی دندان در این مورد افزایش می یابد.

بریج دندان در این مورد می تواند کمک کننده باشد و با ایجاد پلی در دهان، دندان ها را در یک ردیف جایگزین کند در روش بریج دندان ابتدا دندانپزشک اطفال  در هر دو طرف بریج روکش قرار می دهد در نتیجه با این کار می توان به راحتی فضاهای خالی ایجاد شده در بین دندان ها را پوشاند.

بریج دندان اطفال

در مورد بریج دندان کودکان بیشتر بدانید

بریج های متحرک و ثابت

بریج دندان با نام دندان مصنوعی ثابت نیز شناخته می شود. اگر یک و یا چند تا از دندان های فرد در اثر پوسیدگی و یا موارد دیگر از بین رفته باشند با کمک بریج های ثابت دندان این فضاهای خالی را از بین برد لازم به ذکر است که بریج ها متحرک هم وجود دارد که می توان در هر زمان دلخواه از دهان خارج کرد .اما باید گفت که بریچ های متحرک در مقایسه با بریچ های ثابت از قابلیت ار استحکام و البته قابلیت کمتری برخوردار هستند.

بعضی از والدین این طور تصور می کنند که بریج دندان برای کودکان لازم نمی باشد و به مرور زمان دندان های اطراف فضای خالی را پر می کنند و یا دندان در آن محل دوباره رشد می کند دندان های شیر تاثیر بسزایی بر صحبت کردن و البته غذا خوردن کودکان می گذارد در نتیجه از دست دادن دندان ها می تواند مشکلات بسیاری را برای آن ها به وجود آورد.

بریج دندان کودکان می تواند به صورت یک فضا نگهدارنده عمل کند اگر کودک به هر دلیلی یک یا چند دندان خود را از دست داده باشد می تواند تا زمان رویش دندان ها از فضای خالی ایجاد شده محافظت کند و در واقع روش عالی برای بازیابی سلامت و دندان و البته حفظ ظاهر کودک می باشد.

راهکارهای مراقبت از بریج دندان کودکان

مراقبت از دندان ها کار سخت و دشواری نیست و می توان با کمی وقت از دندان ها مراقبت کرد. می توان در روز با دو مرتبه مسواک کردن دندان ها و استفاده از نخ دندان تا حد قابل توجهی از دندان ها مراقبت کرد و احتمال پوسیدگی و آسیب را به حداقل برسانیم.

سوالات متداول

  • روند کار در بریج دندان کودکان به چه صورت می باشد؟

برای تکمیل دوره درمانی بریج دندان کودکان، در بیشتر موارد تنها نیاز به دو جلسه ویزیت با دندانپزشک اطفال می باشد در جلسه اول دندانپزشک اطفال در غرب تهران ابتدا  از دو طرف فضای خالی آماده  می کند و مینا و عاج دندان را برای قرار گیری روکش های دندان تراش می دهد .  از آنجایی که برای قرار گیری بریج دندان لازم است تا دندانپزشک اطفال دقت و مهارت کافی را داشته باشد، حتما در انتخاب دندانپزشک خود دقت کنید. بریج دندان باید با سایر دندان کاملا تطابق داشته باشد، تا ناهماهنگی در فک و سایر دندان ها ایجاد نگردد.

به منظور جلوگیری از اختلال در بریج دندان از بریج های دندان موقت حداکثر تا دو هفته در دهان کودک استفاده می کند و درنهایت بریج دندان نهایی را در دهان جایگذاری می کند.

  • برای ساخت بریج دندان کودکان از چه موادی استفاده می کنند؟

برای بریج دندان امروزه از دو مواد استفاده می شود ،از فلزات گران بها مثل طلا و فلزات غیر گران بها همانند پرسلاین استفاده می شود. این دو مواد از نظر مقاومتی و ساختاری می توانند بسیار مفید واقع شوند. امروزه بریج دندان از جنس پرسلاین بیشتر  در  بین افراد استفاده می شود.

  • برای بریج دندان کودکان حداکثر چه میزان طول عمر را می توان در نظر گرفت؟

برای تخمین طول عمر بریج دندان رعایت بهداشت فردی دهان و دندان بسیار موثر باشد اما اگر بخواهیم حداکثر زمان برای ماندگاری بریج دندان کودکان را نام ببریم می توان گفت ماندگاری بریج دندان حداقل 10 سال است.

بریج دندان کودکان

  • با رعایت چه نکاتی می توانیم طول عمر بریج دندان را افزایش دهیم؟

استفاده از نخ دندان در کنار مسواک کردن دندان ها حداقل دو بار در روز می تواند از بروز پوسیدگی دندان ها و ابتلا به انواع بیماری های لثه پیشگیری کند بهتر است قبل از بریج دندان ها سایر دندان ها را از لحاظ سلامت بررسی و معاینه کنید تا پوسیدگی دندان ها و بیماری های لثه، در روند سلامت سایر دندان ها تاثیر نگذارد.

هزینه بریج دندان کودکان چه مقدار است ؟

این هزینه بنا بر موارد مختلفی سنجیده می شود و نمی توان برای آن هزینه مشخص و دقیقی بیان کرد. از جمله مواردی که می تواند در هزینه بریج دندان کودکان تاثر گذار باشد شامل:

  • موقعیت مطب دندانپزشک کودکان
  • سایر درمان های مورد نیاز مثل ،عصب کشی، پر کردن دندان ها و…
  • مهارت و تجربه بهترین دندانپزشک اطفال
  • مواد استفاده شده که برای ساخت بریج دندان نیاز است.
  • سطح پوشش بیمه ای که  استفاده می شود.

نتیجه گیری

متخصصین این حوزه درمانی می کوشند تا فرزندان تان در آینده لبخند های زیبایی را از آن خود کنند پس با مراجعه به مراکز سلامت بهداشت دهان و کودکان و اقدامات دوراندیشانه خود آن ها از این نعمت زیبایی الهی محروم نکنید.

دندانپزشک اطفال - دکتر جوانمرد

دندانپزشک اطفال
دکتر هلن جوانمرد فارغ التحصيل سال ١٣٨٠ هستند .
در طي اين ١٦سال سرتيفيكيتهايي در زمينه زيبايي و ايمپلنت و ارتودنسي و اطفال گرفته اند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =