تکامل دندان کودکان

تکامل دندان کودکان

دندان های کودکان در چه سنی تکامل می یابند ؟  ترتیب رویش دندان های کودک باید چگونه باشد ؟ دندان ها  با قاعده و ترتیب خاصی رشد می کنند ،  و در یک دوره سنی روند رشد دندان ها  تکمیل می شود .بیشتر والدین هنگام مراجعه به دکتر هلن جوانمرد از زمان تکامل دندان های کودک خود سوال می پرسند و مواردی همچون دیر در آوردن دندان و یا علل افتادن زودهنگام دندان های شیری، آن ها را نگران می کنند . به همین دلیل دکتر هلن جوانمرد دندانپزشک اطفال در ادامه این مقاله ، سن تکامل دندان های  کودک را بررسی می کنند .

تکامل دندان کودکان

تکامل دندان کودکان

در حقیقت نوزادی که پا به این دنیا می گذارد، یک تعداد از اجزای بدن او کامل است ، مثل قلب ، ریه و.. و همچنین تعدادی از اجزای بدن او مثل دندان  در حال کامل شدن می باشد. تکامل دندان های شیری  از دوران جنینی شروع می شود  و باید در اخرین مرحله رشد دندان های شیری ، کودک دارای 20 دندان شیری  باشد . دندان های کودک در دو مرحله  رویش می کنند ،  در مرحله اول دندان های شیری  در می آیند و در مرحله بعدی دندان های دائمی . هر کدام از این مراحل در بازه های زمانی مشخص، تکمیل می شوند .

زمان رویش دندان های کودک

در بیشتر کودکان  در سن 4 تا 7 ماهگی دندان های شیری شروع به رشد می کنند ، اما باید به این نکته توجه داشت که  این سن ممکن در کودکان با یکدیگر متفاوت باشد . حتی دیده شده زمان رویش اولین دندان شیری کودک در سن 3 ماهگی باشد  و گاهی هم بعد از یکسالی ، در هر حال لازم است  اگر زمان رویش دندان های شیری  طولانی شد هر چه سریعتر به  یک دندانپزشک اطفال مراجعه کنید .

دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال و بزرگسالان با سابقه ی درخشانی که دارند می توانند انواع بیماری دهان و دندان را در کوتاهترین زمان ممکن درمان کنند . شما می توانید برای مشاوره و تعیین وقت با شماره ی زیر تماس بگیرید :021-88699877

ترتیب رویش دندان های  شیری

همانطور که گفته شد ممکن است زمان رویش دندان های شیری در هر کودک متفاوت باشد، اما ترتیب رویش  آن ها  در همه کودکان یکسان است .

 این ترتیب به قرار زیر است :

در سن 7 تا 10 ماهگی عموما  دو دندان پیشین میانی فک پایین از اولین دندان های رویش یافته کودک است .

در سن 8 تا 13 ماهگی ، والدین شاهد رویش دو دندان  پیشین میانی  فک بالا هستند.

در سن 8 تا 16 ماهگی  دندان های پیشین کناری فک  بالا و پایین معمولا رویش می کنند  .

در سن 13 تا 19 ماهگی دندان های آسیاب  اول شیری فک بالا و پایین کودک رشد می کنند .

در سن 16 تا 23 ماهگی  دندان های نیش شیری فک بالا و پایین  رشد می کنند .

و در اخرین مرحله رویش دندان های شیری که دندان های آسیاب دوم هستند ،  در سن 25 تا 33 ماهگی  نمایان می شوند .

دندان های شیری  از اهمیت بالایی برخوردار هستند و لازم است تا والدین در مراقبت و  سالم نگه داشتن آن ها توجه داشته باشند . دندان های شیری سالم می تواند تضمین کننده  رویش دندان های دائمی  باشند . در صورتی که بنا بر هر دلیل  دندان های شیری زودتر از موعد خود از دست بروند ،به مراتب دندان های دائمی دچار اختلالاتی می گردند.

با تشکر مدیریت سایت دکتر هلن جوانمرد دندانپزشک اطفال

پاسخ

دو × دو =