Site icon دکتر جوانمرد

روکش دندان شیری

دندانپزشک کودکان به همراه سام دوست داشتنی

روکش دندان های شیری بیشتر برای جلوگیری از شکستگی و پوسیدگی مجدد دندان ها انجام ی شود. گاهی دندانپزشک برای این که دوام دندان ترمیم شده را در کودکان افزایش دهد به آن ها پیشنهاد می کند که از روکش های دندان شیری استفاده کنند. این روکش ها برای محافظت بیشتر بر روی دندان های کودکان چسبیده می شود. روکش دندان های شیری در صورتی که هنوز عصب کشی دندان شیری انجام  نشده است و به مقدار زیادی از بافت و عاج خود را از دست داده باشد و عملا از دندان چیزی برای ترمیم باقی نمانده باشد می توانیم با کمک روکش دندان درمان را انجام داد.

اولین ددانی که در ابتدای کودکی در دهان نمایان می شود، دندان شیری می باشد. با گذشت زمان و رشد کودک در سنین خاصی این دندان ها از بین رفته و دندان های دائمی جایگزین این دندان ها می شوند. اما توجه داشته باشید که حفظ و نگهداری از این دندان ها از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین یک دندانپزشک اطفال از برخی روش ها همچون روکش دندان، فیشورسیلانت و … جهت حفظ و نگهداری و جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان تلاش می کند.

مزایا روکش دندان شیری

روکش دندان شیری چیست؟

همانطور که اشاره شد، جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان شیری، می توان از روکش های دندان استفاده نمود. این روکش های دندان پیش ساخته می باشند و در ان ها از قالب گیری استفاده نمی شود. این نوع از روکش های دندان پیش ساخته تنها برای دندان های شیری قابل استفاده هستند و به هیچ عنوان در دندان های دائمی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

مزایای روکش دندان های شیری

بیشتر والدین بر این باور هستند که دندان های شیری نیاز به روکش ندارند و ریشه ای ندارد ،در صورتی که دندان های شیری همانند دندان های واقعی از ریشه برخوردار می باشند و تمام ویژگی یک دندان واقعی را دارند، تنها تفاوتی که دارند این است که ظاهر و اندازه آن با دندان ها تفاوت دارند.

روکش دندان های شیری در کودکان بیشتر به منظور حفاظت از تاج دندان انجام می شود زیرا از جنس فولادی و ضد زنگ می باشند و می توانند محافظت خوبی تا افتادن دندان داشته باشند.

روکش دندان های شیری برای کودکان از سن 3 سالگی به بعد انجام می شود و بیشتر بر دندان های عقبی که دچار پوسیدگی شده اند انجام می شود روکش دندان های می توانند تا زمان رویش دندان های اصلی از کارایی خوبی برخوردار باشند و از فضای دندان های اصلی هم می توانند به خوبی حفاظت کنند.

لازم به ذکر است که روکش های دندان های شیری همانند دندان های اصلی نیاز به مراقبت و رعایت بهداشت کافی دارند تا از دوام و ماندگاری خوبی برخوردار باشند.

در بعضی از موارد والدین متوجه می شوند که کودک روکش خود را خورده است، باید گفت جای نگرانی وجود ندارد، به طور طبیعی دفع می شود و البته در موارد نادری می باشد که اتفاق می افتد.

عصب کشی و روکش دندان

انواع روکش دندان شیری

در طی روکش کردن دندان های شیری،انواع مختلفی از روکش ها وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد. در ادامه به بررسی هر کدام از این انواع می پردازیم.

روکش دندان از جنس استیل ضد زنگ

می توان گفت در حال حاضر یکی از رایج ترین روکش هایی که در دندانپزشکی اطفال کاربرد دارد، روکش های دندان از جنس استیل های ضد زنگ است. تمام بررسی های لازم بر این نوع از روکش ها انجام گرفته است، در نتیجه در حدود 50 سال است که از این نوع از روکش استفاده می شود.

مشخصات روکش دندان با جنس استیل های ضد زنگ

مزایای روکش دندان استیل ضد زنگ

استریپ کرون

در طی این روش پوسته های شفاف و البته هم رنگ دندان  با کامپوزیت ها پر می شوند و در دهان قرار می گیرند. بعد از قرار گیری این پوسته، دندانپزشک اطفال در غرب تهران پوشش پلاستیکی را خارح می کنند و تنها مواد کامپوزیتی باقی می ماند.

روکش های دندان پوشیده شده با فلز

از این نوع از روکش ها  از مواد هم رنگ دندان ها ساخته می شوند و بیشتر برای دندان های جلویی به کار می روند. از قاومت بالایی بر خوردار هستند و سبب افزایش زیبایی و اعتماد به نفس در فرد می گردد، اما در طی این روش نیاز به تراش دندان ها به نسبت بیشتر است.

روکش های دندانی سفید

این نوع از روکش ها از موادی سخت و البته همرنگ دندان ها ساخته می شوند. اکثریت دندانپزشکان بر این عقید هستند که این نوع از روکش دندان دچار پوسیدگی نمی شوند و از دوام و مقاومت بسیار بالایی بر خوردار می باشند.

نتیجه گیری

با مراجعه به بهترین دندانپزشک اطفال، شرایط دهانی دندانی کودک شما مورد بررسی قرار می گیرد. بعد از انجام معاینات لازم راهکارهای درمانی مناسبی برای رفع عوارض موجود از سوی دندانپزشک کودک تجویز می گردد. مواردی از جمله:

  • جنس روکش مورد استفاده
  • تکنیک اجرایی دندانپزشک اطفال
  • تعداد دندان هایی که نیاز به روکش شدن دارند و…

در تعیین نهایی قیمت روکش دندان کودکان تاثیر می گذارند.

خروج از نسخه موبایل