Site icon دکتر جوانمرد

دندان درد کودکان

دندان درد کودکان

دندان درد کودکان همیشه موجب نگرانی و اضطراب والدین می گردد . در این مقاله پیرامون  دندان درد کودکان به توضیح می پردازیم .

دندان درد کودکان به دلایلی از جمله بیماری های دندان و لثه دیده می شود . گاهی کودکی که درد در ناحیه فک و گوش خود دارد ،در ایتدا به نظرمی آید که این درد ناشی از دندان است اما در حقیقت این حالت درد انعکاسی در کودک می باشد .

درد انعکاسی یک درد متداول در ناحیه دهان و صورت کودک است . زمانی که با این درد بیمار مواجه شود تشخیص علت درد کمی مشکل است .

توصیه در هنگام درد دندان کودک

در درجه اول باید آرامش خود را حفظ کنید .اگر درد دندان همراه با تب و ورم صورت نباشد نیاز به خدمات اورزانسی نمی باشد اما در هر صورت باید برای درمان نزد دندانپزشک اطفال بروید . حتی اگر این درد ناشی از یک پوسیدگی ناچیز باشد .

عدم درمان به موقع درد دندان می تواند یک مشکل کوچک را به یک مشکل جدی تبدیل کند .

برای قطع دندان درد کودکان معمولا دندانپزشک از داروهایی از جمله ایبوپروفن و یا استامینوفن استفاده می کند .

لازم به ذکر است که دندانپزشکی در کودکان تفاوت چندانی با بزرگسالان ندارد بنابراین تمام متخصصین دندانپزشک می توانند در مورد درد دندان کودکان نظر بدهند و حتی اقدام به درمان کنند .

راه های پیشگیری از دندان درد کودکان

استفاده از مسواک بعد از هر وعده غذایی می تواند در حفظ سلامت دندان ها بسیار مفید واقع شود .

در هنگام مسواک زدن بهتر است از خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده کنید .

معاینه منظم دندانپزشک اطفال در حفظ این سلامتی بسیار مهم می باشد .

زمان مناسب برای معاینه دندانپزشک اطفال

بهترین زمان برای معاینه دندناپزشک اطفال 6 ماه بعد از جوانه زدن اولین دندان کودک است . بروز مشکلات دهان و دندان کودکان معمولا در سنین پایین آغاز می شوند در نتیجه بهتر است برای پیشگیری این معاینات در سنین پایین آغاز گردد .

توصیه ها و البته تمام تجویزات دندانپزشک اطفال می تواند در درمان های پیشگیرانه و محافظت از دندان ها در مقابل مشکلاتی مثل پوسیدگی دندان ها به دلیل شیشه شیر و موارد دیگر کمک فراوانی داشته باشد .

 

خدمات دندانپزشکی اطفال

همانطور که گفته شد دندانپزشک اطفال در زمینه در زمینه بهداشت دهان و دندان کودکان از دوره نوازادی تا نوجوانی کودک تخصص کافی دارد .

شکستگی دندان در کودکان

شکستگی دندان کودکان می توانند به دلایل مختلفی باشد ازجمله وارد آمدن ضربه به دهان و دندان کودک ،سقوط و افتادن ،شکست اجسام سخت با دندان و…

در رابطه با درد دندان های شکسته می توان گفت این درد می تواند  به صورت ثابت و یا متناوب ایجاد شود . اما در بیشترین حالات این درد در کودکان در هنگام جویدن و تحت فشار قرار گرفتن دند ان شروع می شود . بیشتر والدین تا زمانی که این درد شروع نشود کودک خود را نزد دندانپزشک نمی برند ،این کار اشتباه است و همین عامل می تواند زمینه ساز مشکلان بعدی در کودک شود. دند ان های شکسته شده باید حتما قبل از تخریب کامل توسط دندانپزشک اطفال درمان گردد .

در فرآیند دندانپزشکی بدون درد از بی‌حسی موضعی برای نواحی اطراف دندان تحت درمان استفاده می‌شود. انجام این کار نه تنها می‌تواند درد کودک شما را کاهش دهد، بلکه علاوه بر این به دندانپزشک امکان می‌دهد برای  ارائه بهترین خدمات درمانی ممکن تمرکز نماید.

عدم همکاری کودک باعث کاهش کیفیت واستاندارد خدمات درمانی ارائه شده می گردد.همچنین تهدید و مهار فیزیکی علاوه بر کاهش دقت و کیفیت کار می تواند نتایج ناخوشایند روحی و روانی در کودک ایجاد کند . همین عامل زمینه ساز استفاده از بیهوشی در فرایند دنداپزشکی می شود .

در هنگام بیهوشی بیمار دچار کاهش سطح هوشیاری می شود و هیچ گونه دردی را احساس نمی کند . یکی از مزایای بیهوشی این است که به دندانپزشک اجازه می دهد با آرامش کامل درمان را انجام دهد .

در درمانهای دندانپزشکی تحت بیهوشی در مقایسه با اعمال جراحی پزشکی به دلیل گستردگی محدود، کم بودن احتمال خونریزی بعد از عمل، امکان کنترل درد بعد از عمل با تجویز مسکن های خوراکی و عدم نیاز به داروهای وریدی در دوره بعد از درمان، میتوان کودک را در صبح روز عمل بستری کرد و طی یک جلسه تمام امور درمانی مورد نظر را به صورت جراحی سرپایی انجام داد و کودک را پس از طی دوره کنترل بعد از عمل در همان روز ترخیص کرد.

در صورتی که تصمیم به درمان دندان کودک خود با کمک بیهوشی هستید باید به موارد زیر توجه داشته باشید .

درمان دندان کودک خود را حتما توسط متخصصین دندانپزشکی اطفال انجام دهید .

از محل انجام درمان کودک خود که باید در بیمارستان های مجهز و یا مراکز جراحی محدود باشد اطمینان حاصل کنید.

در هنگام درمان از سلامت کودک خود اطمینان داشته باشید . کودک نباید دچار هیچ گونه بیماری از جمله سرماخوردگی و واکنش آلرژیک باشد.

حتما قبل از عمل آزمایشات لازم را  مطابق با دستور دندانپزشک انجام دهید .

درمان با کمک بیهوشی یکی از روش های درمانی می باشد و البته نمی توان از ان نتیجه معجزه انگیز انتظار داشت .در صورتی که بهداشت دندان ها رعایت نشود تمام پوسیدگی هخا و مشکلات دندانی بعد از مدتی دوباره نمایان می شوند . معجزه اصلی به والدین بستگی دارد آن ها باید با کنترل رژیم غذایی متناسب و رعایت بهداشت در درجه دوم دهان و دندان کودک را عاری از هرگونه پوسیدگی و میکروب نگه دارند .

بهترین زمان برای مراجعه به دندانپزشک

زمانی که درد دندان فرزند شما کم شود ممکن است بخواهد تا مراجعه به دندانپزشک به تعویق افتد .هرگز نباید مراجعه به دندانپزشک را به تعویق اندازید .

دندانپزشک اطفال با در نظر گرفتن شرایط کودک بهترین روش درمان را به شما پیشنهاد می دهد .حتی درمواردی برای تسکین درد ممکن است تا پزشک تشخیص دهد که دندان شیری باید کشیده شود و یا عصب کشی نیاز دارد .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر جوانمرد

دندانپزشک اطفال
دکتر هلن جوانمرد فارغ التحصيل سال ١٣٨٠ هستند .
در طي اين ١٦سال سرتيفيكيتهايي در زمينه زيبايي و ايمپلنت و ارتودنسي و اطفال گرفته اند.

خروج از نسخه موبایل