دکتر جوانمرد

دندانپزشکی کودکان با بیهوشی یا بدون بیهوشی؟

دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی با دکتر هلن جوانمرد

یکی از موارد پر استرس برای کودکان مراجعه به دندانپزشکی و درمان دندان ها است. بیشتر کودکان با دندانپزشک اطفال همکاری نمی کنند و باعث عدم تمرکز دندانپزشک در حین درمان می شوند. این ترس بیشتر به دلیل شنیده های تلخی است که افراد از سابقه دندانپزشکی خود باز گو کرده اند. ترس  کودک از دندانپزشکی سبب می شود  که نتواند از خدمات  درمانی به درستی استفاده کند، در بیشتر موارد بعد از عدم موفقیت برای قانع کردن کودک، دندانپزشک از مهار فیزیکی و نگه داشتن دست و پای کودک توسط والدین و یا کمک دستیار استفاده می کند. تمام این موارد می تواند مخرب باشد و تاثیرات نامطلوبی را داشته باشد. می توان  راهکارهای مختلفی را به کار برد تا  ترس کودک از دندانپزشکی را کاهش داد. با کاهش ترس کودک دیگر نیاز به استفاده از بیهوشی عمومی و  قبول عوارض احتمالی آن نمی باشد.

دندانپزشکی کودکان

 

 

در مورد دندانپزشکی اطفال بدون بیهوشی بیشتر بدانید

والدین باید با مراجعات منظم در سنین کودکی، کودک را با محیط دندانپزشکی کودکان آشنا  کنند، آشنایی کودک با محیط دندانپزشکی می تواند سبب افزایش اعتماد و امنیت کودک به محیط دندانپزشکی شود. روحیه شادابی دندانپزشک امری مهم می باشد و می تواند حس اعتماد در کودک را افزایش دهد. قانع کردن کودک برای درمان مهم است نگه داشتن فیزیکی و وادار به درمان می تواند در جلسات بعدی نیز مشکل ساز گردد. با وجود تمام این موارد در صورت عدم همکاری کودک برای درمان راهی جز استفاده از بیهوشی عمومی برای کودک نیست. در کلینیک دندانپزشکی خیلی به ندرت از بیهوشی عمومی استفاده می شود. بیشتر والدین استفاده از بیهوشی را برای درمان دندان ها ی کودک خود قبول نمی کنند و از دندانپزشک اطفال تقاضای درمان دندان های کودک بدون استفاده از بیهوشی را دارند.

 

موارد استفاده از بیهوشی در دندانپزشکی کودکان

متخصص دندانپزشک اطفال با توجه به تجربه و مهارتی که دارد تا زمانی که در شرایط ضروری قرار نگیرد از بیهوشی استفاده نمی کند مگر این که کودک در شرایط نا مناسب فیزیکی یا روحی هم چون مبتلایان به سندرم دوان یا عقب ماندگان ذهنی یا فیزیکی باشند.

هم چنین در کودکان کم سن و سال اغلب آن هایی که کمتر از 3 سال سن دارند و نیاز به انجام اعمال جراحی دندانپزشکی دارند و هنوز هم به مرحله از همکاری و تعامل بالا با دندانپزشک نرسیده اند.

کودکانی که از ترس و اضطراب بالایی نیز برخوردارند از این روش برای درمان و ترمیم مشکلات دندان شان استفاده می کنند.

لازم به ذکر است انجام بیهوشی در امور دندانپزشکی در محیط های بیمارستان و تحت نظر متخصص بیهوشی انجام می شود تا از بروز هر گونه عارضه یا عواقبی جلوگیری شود.

اعمال دندانپزشکی بدون بیهوشی

مزایای دندانپزشکی اطفال بدون بیهوشی

دندانپزشک اطفال در مرحله ی اول سلامت کودک را مد نظر قرار می دهد. بنابراین راهکارهای مناسبی که هیچگونه اختلال در سلامت کودک ایجاد نمی کند را برای درمان عوارض دهانی و دندانی کودک انتخاب می کند.
شاید با کمی تامل به این نکته پی ببرید که بیهوش کردن کودکان در حین دندانپزشکی، بیشتر به منظور جلوگیری از ترس کودک در حین کار می باشد.
برخی از کودکان به قدری از دندانپزشکی می ترسند که همکاری لازم با دندانپزشک را در حین درمان نمی کنند و این علت باعث می شود تا دندانپزشک برای راحتی کار خود کودک را بیهوش نماید.

عوارض بیهوشی در دندانپزشکی کودکان

نتیجه گیری

مهارت لازم برای برقراری ارتباط با کودک و ایجاد آرامش خاطر در آن از جمله وظایف دندانپزشک اطفال می باشد. دندانپزشک با روش کار صحیح و برخورد مناسب می تواند ترس کودک را برای درمان های دندانپزشکی مانند:

 

دندانپزشک اطفال
دکتر هلن جوانمرد فارغ التحصيل سال ١٣٨٠ هستند .
در طي اين ١٦سال سرتيفيكيتهايي در زمينه زيبايي و ايمپلنت و ارتودنسي و اطفال گرفته اند.

خروج از نسخه موبایل