Site icon دکتر جوانمرد

دندانپزشکی کودکان با بیهوشی یا بدون بیهوشی؟

دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی با دکتر هلن جوانمرد

یکی از موارد پر استرس برای کودکان مراجعه به دندانپزشکی و درمان دندان ها است. بیشتر کودکان با دندانپزشک اطفال همکاری نمی کنند و باعث عدم تمرکز دندانپزشک در حین درمان می شوند. این ترس بیشتر به دلیل شنیده های تلخی است که افراد از سابقه دندانپزشکی خود باز گو کرده اند. ترس  کودک از دندانپزشکی سبب می شود  که نتواند از خدمات  درمانی به درستی استفاده کند، در بیشتر موارد بعد از عدم موفقیت برای قانع کردن کودک، دندانپزشک از مهار فیزیکی و نگه داشتن دست و پای کودک توسط والدین و یا کمک دستیار استفاده می کند. تمام این موارد می تواند مخرب باشد و تاثیرات نامطلوبی را داشته باشد. می توان  راهکارهای مختلفی را به کار برد تا  ترس کودک از دندانپزشکی را کاهش داد. با کاهش ترس کودک دیگر نیاز به استفاده از بیهوشی عمومی و  قبول عوارض احتمالی آن نمی باشد.

دندانپزشکی کودکان

در مورد دندانپزشکی اطفال بدون بیهوشی بیشتر بدانید

والدین باید با مراجعات منظم در سنین کودکی، کودک را با محیط دندانپزشکی کودکان آشنا  کنند، آشنایی کودک با محیط دندانپزشکی می تواند سبب افزایش اعتماد و امنیت کودک به محیط دندانپزشکی شود. روحیه شاداب دندانپزشک امری مهم می باشد و می تواند حس اعتماد در کودک را افزایش دهد. قانع کردن کودک برای درمان مهم است نگه داشتن فیزیکی و وادار به درمان می تواند در جلسات بعدی نیز مشکل ساز گردد. با وجود تمام این موارد در صورت عدم همکاری کودک برای درمان راهی جز استفاده از بیهوشی عمومی برای کودک نیست. در کلینیک دندانپزشکی خیلی به ندرت از بیهوشی عمومی استفاده می شود. بیشتر والدین استفاده از بیهوشی را برای درمان دندان ها ی کودک خود قبول نمی کنند و از دندانپزشک اطفال تقاضای درمان دندان های کودک بدون استفاده از بیهوشی را دارند.

موارد استفاده از بیهوشی در دندانپزشکی کودکان

بهترین دندانپزشک اطفال با توجه به تجربه و مهارتی که دارد تا زمانی که در شرایط ضروری قرار نگیرد از بیهوشی استفاده نمی کند مگر این که کودک در شرایط نا مناسب فیزیکی یا روحی هم چون مبتلایان به سندرم دوان یا عقب ماندگان ذهنی یا فیزیکی باشند. هم چنین در کودکان کم سن و سال اغلب آن هایی که کمتر از 3 سال سن دارند و نیاز به انجام اعمال جراحی دندانپزشکی دارند و هنوز هم به مرحله از همکاری و تعامل بالا با دندانپزشک نرسیده اند. کودکانی که از ترس و اضطراب بالایی نیز برخوردارند از این روش برای درمان و ترمیم مشکلات دندان شان استفاده می کنند. لازم به ذکر است انجام بیهوشی در امور دندانپزشکی در محیط های بیمارستان و تحت نظر متخصص بیهوشی انجام می شود تا از بروز هر گونه عارضه یا عواقبی جلوگیری شود.

دندانپزشکی اطفال در تهران
دندانپزشکی اطفال بدون بیهوشی

دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی

دندانپزشکی کودکان به نسبت بزرگسالان از حساسیت بالاتری بر خوردار است ،در نتیجه نسب به روش های درمانی در بزرگسالان از روش های مختلفی استفاده می کنند . کودکان به دلیل ترس از دندانپزشکی در بیشتر موارد با دندانپزشک خود همکاری نمی کنند و می توانند در روند درمان اختلالاتی را ایجاد کنند.دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال در غرب تهران با توانایی که دارند می توانند با کودکان ارتباط خوبی برقرار کنند، تا اعتماد کودک را به خود جلب کنند،اما در مواردی مشاهده می گردد که به هیچ وجه نمی توان کودک را برای درمان قانع کرد،در این موارد ،دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال ،دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی را تجویز می کنند.

از بین بردن ترس دندانپزشکی کودکان یکی از مواردی است که نیاز به توجه دارد و والدین باید برای از بین بردن این ترس تلاش کنند موارد بسیاری وجود دارد که می تواند  عامل ایجاد ترس کودکان از دندانپزشکی گردد.گاهی کودکان به دلیل اولین  تجربه تلخی که از درمان های اولیه داشته اند دچار این ترس و استرس می شوند ،در نتیجه امر این تجربه تلخ می تواند عاملی در ترس کودکان از دندانپزشکی باشد.

دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی گزینه ای است که در مرحله آخر به کار می رود، در ابتدا دندانپزشک اطفال سعی در قانع کردن کودک برای درمان دارد و قبل از درمان  درابطه با قانع کردن کودکان برای دندانپزشکی صحبت می کنند، اگر تمام تلاش ها بی فایده باشد و کودک در روند درمان اختلال ایجاد کند، بیهوشی برای کودک تجویز می گردد.

مزایای دندانپزشکی اطفال بدون بیهوشی

دندانپزشک اطفال در مرحله ی اول سلامت کودک را مد نظر قرار می دهد. بنابراین راهکارهای مناسبی که هیچگونه اختلال در سلامت کودک ایجاد نمی کند را برای درمان عوارض دهانی و دندانی کودک انتخاب می کند.
شاید با کمی تامل به این نکته پی ببرید که بیهوش کردن کودکان در حین دندانپزشکی، بیشتر به منظور جلوگیری از ترس کودک در حین کار می باشد.
برخی از کودکان به قدری از دندانپزشکی می ترسند که همکاری لازم با دندانپزشک را در حین درمان نمی کنند و این علت باعث می شود تا دندانپزشک برای راحتی کار خود کودک را بیهوش نماید.

عوارض بیهوشی در دندانپزشکی کودکان

نکات قابل توجه در بیهوشی کودکان

در طی دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی لازم است تا از کیفیت دستگاهای لازم، اطمینان حاصل شود.

بیهوشی کودکان نیاز به توجه دارد و البته از حساسیت های بالیی بر خوردار است در نتیجه باید توسط متخصصین انجام شود.

در دندانپزشکی اطفال در غرب تهران این امکان وجودارد که مشاورات لازم به والدین در رابطه با بیهوشی کودکان ارائه شود

نتیجه گیری

مهارت لازم برای برقراری ارتباط با کودک و ایجاد آرامش خاطر در آن از جمله وظایف دندانپزشک اطفال می باشد. دندانپزشک با روش کار صحیح و برخورد مناسب می تواند ترس کودک را برای درمان های دندانپزشکی مانند:

دندانپزشک اطفال
دکتر هلن جوانمرد فارغ التحصيل سال ١٣٨٠ هستند .
در طي اين ١٦سال سرتيفيكيتهايي در زمينه زيبايي و ايمپلنت و ارتودنسي و اطفال گرفته اند.

خروج از نسخه موبایل