تهران - شهرک غرب بلوار فرحزادی-روبروی اریکه ایرانیان- قبل از خروجی اتوبان نیایش-ساختمان زرین2- پلاک53
دکتر هلن جوانمرد / دندانپزشکی کودکان / خرابی و پوسیدگی دندان کودکان
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

خرابی و پوسیدگی دندان کودکان

بسیاری از کودکان در سنین کم دچار پوسیدگی های دندان های شیری می شوند و این مشکل یکی از مشکلات رایج در میان کودکان است که با نام علمی Early Childhood Caries (پوسیدگی دندان های شیری) شناخته می شود. رفع پوسیدگی دندان در کودکان اهمیت بالایی دارد زیرا احساس درد موجب مشکلات تغذیه و ظاهر نازیبا برای کودک می شود و بر رشد او نیز تاثیرگذار است.

به دلیل این که مشکل پوسیدگی در سنین خیلی کم کودک آغاز می شود، درمان آن هم برای کودک، هم برای والدین و هم برای بهترین دندان پزشک کار دشواری می باشد. به همین دلیل بهتر است با در نظر گرفتن برخی نکات ساده از بروز مشکلات ناشی از رفع و درمان پوسیدگی جلوگیری کرد.

خرابی دندان کودکان

خرابی دندان کودکان

چرا دندان های کودکان پوسیده می شود؟

اولین سوالی که والدین کودکان در مواجهه با دندان های پوسیده مطرح می کنند این است که چرا دندان های فرزند ما پوسیده شده است. به گفته یک دندانپزشک، پوسیدگی یک بیماری است که عوامل مختلفی در ایجاد آن دخیل هستند و نمی توان ایجاد آن را تنها به یک عامل مرتبط دانست. در ادامه به بررسی علت های پوسیدگی دندان های کودکان اشاره خواهیم کرد:

تغذیه

یکی از مهم ترین علت های پوسیدگی دندان ها، تغذیه کودک است و این که فرزندتان در طول روز چه چیزی می خورد، اهمیت بسیاری دارد. مواد غذایی ناسالم مانند انواع نوشابه ها، انواع نوشیدنی های گازدار، شیرینی جات و تنقلات غیر مغذی مثل انواع چیپس و پفک از مواد غذایی پوسیدگی زا محسوب می شوند. جالب است بدانید که تکرار و دفعات مصرف این مواد اهمیت بسیار زیادی دارد. هر چه تعداد دفعات مصرف این مواد کمتر باشد، امکان پوسیدگی کمتر می شود. برای مثال اگر فرزند شما در طول روز 1 بار و به میزان زیاد شکلات مصرف کند، کمتر پوسیدگی ایجاد می شود تا آن که برای مثال 4 بار در روز و فقط یک عدد شکلات مصرف کند.

بیشتر بخوانید
ارتودنسی پیشگیری

عدم رعایت بهداشت

مسئله دیگر رعایت بهداشت دهان کودک است. پدر و مادر باید به بهداشت دهان کودک رسیدگی کنند. مهارت حرکتی در کودکان معمولاً تکامل نیافته دارند و نمی توانند به تنهایی و به درستی مسواک بزنند. بنابراین توصیه می شود که اگر فرزند شما هم از آن دسته کودکانی است که اصرار دارد حتماً خودش مسواک بزند راه حل آن ساده است: می توانید این امکان را برای او فراهم کنید تا یک بار خودش مسواک زدن را انجام دهد و سپس شما مسواک زدن او را تکمیل نمایید. در سنین بالاتر، یعنی بعد از هفت تا هشت سالگی، والدین باید صرفاً بر روی مسواک زدن فرزندشان نظارت داشته باشند زیرا در این سن مهارت های حرکتی کودک افزایش یافته است.

عدم استفاده از نخ دندان

گاهی پیش می آید که پدر و مادر این سوال را مطرح چرا با وجود مسواک زدن دندان های کودک پوسیده شده است؟ مسئله مهم دیگری که علاوه بر مسواک مطرح می شود، مسئله استفاده از نخ دندان است. از سن سه سالگی فاصله بین دندان ها کم می شود و این فواصل با مسواک تمیز نمی شود. مواد غذایی در این فواصل قرار می گیرند و چون مسواک نمی تواند این فواصل را از جرم ها پاک کند، والدین باید حتماً برای کودک نخ دندان بکشند.

شیرخوردن شبانه کودک

گاهی نیز پوسیدگی ها و خرابی هایی که در سنین پایین در دندان کودک به وجود می آید، مربوط به دوران نوزادی است؛ یعنی در دوران نوزادی، زمانی که تازه دندان های شیری رویش کرده اند، کودک شبانه شیر می خورد و این شیر، که عامل پوسیدگی دندان است، در اطراف دندان ها جمع می شود و چون میزان ترشح بزاق در هنگام شب کمتر است، شیر تا صبح در اطراف دندان ها باقی می ماند و ایجاد پوسیدگی های وسیع می کند. به همین دلیل باید به محض رویش اولین دندان شیری کودک، دندان ها با یک قطعه گاز استریل مرطوب پاک شوند تا از پوسیده شدن آن ها جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید
جلوگیری از پوسیدگی دندان با فیشورسیلانت تراپی

انتقال بزاق آلوده به دهان کودک

پوسیدگی یک بیماری مسری است. گاهی پیش می آید که بزاق دهان پدر و مادر به دهان نوزاد یا کودک انتقال پیدا می کند و در نتیجه باکتری ها از دهان آن ها به دهان کودک منتقل می شود. این باکتری ها عامل ایجاد پوسیدگی دندان کودکان می باشند.

عدم مراقبت در دوران بارداری

مادر باید حتماً در دوران بارداری به تغذیه خود و همچنین بهداشت و مراقبت دندان های خود رسیدگی کند تا جنین نیز آماده برخورداری از دندان های سالم شود.

پوسیدگی دندان های شیری چه تاثیری بر دندان های دائمی کودک دارد؟

سالم بودن دندان های شیری در سلامت دندان های دائمی نقش مهمی ایفا می کنند. اگر دندان شیری پوسیده و خراب شود، باعث بروز عفونت درعصب دندان و التهاب آن می شود و در نتیجه وضعیت لثه ها برای رشد دندان دائمی مناسب نخواهد بود.

مراجعه به دندانپزشک برای پوسیدگی کودک

به طور کلی، توصیه دندانپزشکان بر این است که با رشد اولین دندان شیری، برای بررسی وضعیت دندان ها به دندانپزشکی مراجعه کنید تا با مشورت پزشک از بروز پوسیدگی های دندان کودک جلوگیری شود. در صورتی که هر گونه سیاهی و درد را در دندان های کودک مشاهده کردید و یا اگر به صورت اتفاقی به دندان کودک ضربه وارد شد، در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید. قطعاً پوسیدگی مانند سرماخوردگی به صورت خود به خودی درمان نمی شود و تاثیر بسیار زیادی در تغذیه، رشد کودک و حتی وضعیت ظاهری و اعتماد به نفس کودک دارد. در نتیجه مراقبت از دندان ها از وظایف پدر و مادرها محسوب می شود.

در پایان

باید گفت با مراقبت صحیح از دندان های شیری کودک و رسیدگی منظم به دندان ها از بروز خرابی و پوسیدگی دندان کودک جلوگیری کنید تا به این ترتیب دندان های دائمی کودک نیز از سلامت برخوردار باشد. رسیدگی به موقع به سلامت دندان ها و رفع پوسیدگی آن ها در بهبود تغذیه، رشد، سلامت و اعتماد به نفس کودک نقش بسیار مهمی ایفا می کند.

دندانپزشک اطفال - دکتر جوانمرد

دندانپزشک اطفال
دکتر هلن جوانمرد فارغ التحصيل سال ١٣٨٠ هستند .
در طي اين ١٦سال سرتيفيكيتهايي در زمينه زيبايي و ايمپلنت و ارتودنسي و اطفال گرفته اند.

بیشتر بخوانید
نامرتبی دندان در کودکان
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

eighteen − twelve =

Call Now Buttonتماس با پزشک