Site icon دکتر جوانمرد

بهترین دندانپزشک اطفال

بهترین دندانپزشک اطفال در غرب

بهترین دندانپزشک

اولین مراجعه کودکان به دندانپزشکی باید با خاطره خوبی همراه باشد. بچه ها در ابتدا از رفتن به دندانپزشکی نمی ترسند، و ترس آن ها دلایل مشخصی ندارد. دندانپزشکان اطفال بایستی محیطی را فراهم کنند که کودک در آن احساس خوبی داشته باشد، درمان را به سادگی برای کودک شرح دهند تا ترس کودک از بین برود.
معمولا از هشت- نه ماهگی به بعد رشد دندان ها جوانه می زند، و در شش هفت سالگی شاهد افتادن دندان ها هستیم، که البته دندان های دائمی جایگزین آن ها خواهند شد. عدم مراقبت و رسیدگی به دندان ها می تواند منجر به بروز درد، پوسیدگی دندان ها و یا بیماری های دهان و دندان شود.

بهداشت دهان و دندان در کودکان یک امر مهم در سلامت جسمانی آن ها می باشد. اغلب والدین یک تصور غلط دارند مبنی بر این که  دندان های کودکان شیری و موقتی می باشد و بعد از مدتی این دندان ها با دندان های دائمی آن ها تعویض می شود، بنابراین  در سنین کودکی دندان ها نیاز به توجه ندارند. اما فراموش نکنید که دندان های سالم در کودکان به درست صحبت کردن و داشتن لهجه فوتیک بسیار کمک می کند و شما می توانید با انجام اقدامات پزشکی از بروز بسیاری از مشکلات بعدی جلوگیری کنید.

همانطور که می دانید به دلیل روحیه خاصی که کودکان دارند، والدین باید بهترین دندانپزشک اطفال را برای کودک خود برگزینند؛ چرا که کودکان نمی توانند صبور باشند. در نتیجه با دندانپزشک اطفال در حین معاینه و درمان همکاری نمی کنند. بهترین دندانپزشکان اطفال با سابقه درخشان و روحیه مناسبی که دارند سعی می کنند که کودک را برای معاینه و درمان قانع کنند و مانع از بی قراری در کودک می شوند.

 

ویژگی های بهترین دندانپزشک اطفال

فهرست محتوا

دندانپزشک اطفال به دلیل این که با مراجعینی خاص (کودکان و اطفال) مواجه است حتما باید ویژگی هایی داشته باشد که بتواند سریعاً اعتماد کودک مان و اطفال را جلب کند. کسب اعتماد کودکان باعث می شود که در روند درمان همکاری بیشتری داشته باشند تا در نهایت بهترین نتیجه درمانی حاصل شود.

ویژگی های فضای مناسب دندانپزشکی برای اطفال

محیط دندانپزشکی اطفال تقریبا به اندازه دیگر موارد، از اهمیت برخوردار است. عناصری که در طراحی محیط مطب دندانپزشکی کودکان استفاده می شود باید ویژگی های زیر را داشته باشد؛

انواع تجهیزات درمانی مورد استفاده بهترین دندانپزشک اطفال یا کودکان

همانطور که گفته شد بهترین دندانپزشک اطفال باید از تجهیزات خوب و مناسب در مطب خود استفاده کند، این تجهیزات و امکانات در دندانپزشکی اطفال باید از تمامی تجهیزات به روز و مناسب برخوردار باشد که این امکانات عبارتند از :

تجهیزات بهترین دندانپزشک اطفال در تهران

نحوه انتخاب بهترین دندانپزشک اطفال

انتخاب بهترین دندانپزشک اطفال به دلیل حساس بودن سن کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. دندانپزشک اطفال اصولا از کودکی تا حدودا 10 سالگی به چکاپ، بررسی و درمان مشکلات دندان کودکان می پردازد. به دلیل تشخیص درست و انتخاب بهترین روش برای درمان باید از تبحر بالایی برخوردار باشد.

حتی می توانید از نظرات افراد در رده های مختلف جامعه نیز بهره ببرید تا میزان رضایت مندی از پزشک مورد نظر را مطلع شوید.

نمونه ای از میزان رضایت مندی افراد از دکتر هلن جوانمرد – دندانپزشک اطفال در تهران

معیارهای دندانپزشک کودک خوب

براساس برخی از معیارها می توان تشخیص داد که دندانپزشک اطفال خوب کیست. مهم ترین این معیارها از این قرارند:

به طور حتم برخی از کودکان به دلیل ترس از دندانپزشکی رفتار های نامناسبی را از خود بروز می دهند که این رفتار ها ممکن است سبب اختلال در روند درمان شود. رفتار دندانپزشک در این زمان بسیار مهم است و بهترین دندانپزشک اطفال باید بتواند با کمک روش های گوناگون و تجربه ای که دارد کودک را برای درمان متقاعد کند.

در مواردی ریشه ترس کودکان از دندانپزشکی به دلیل نگرانی های بی دلیل والدین می باشد که به راحتی به آن ها انتقال می یابد. بنابراین خونسری والدین در برخورد با این مسائل باید حفظ شود.

بهترین دندانپزشک اطفال در زمینه مقابله با ترس اطفال روش های نوین و محیط آرامی را در نظر گرفته و همچنین با برخورد مناسب با آن ها باعث کاهش میزان استرس و ترس می شود.

در مور انتخاب بهترین دندانپزشک اطفال بیشتر بدانید

به یاد داشته باشید با مراجعه به دندانپزشکی اولین گامی که باید توجه داشته باشید این است که محیط و فضای دندانپزکشی را بررسی کنید، محیط مطب باید از رنگ آمیزی های شاد و کودکانه برخوردار باشد و تزئینات آن به گونه ایی باشد که برای کودکان جذاب بنظر برسد. فراموش نکنید که تجهیزاتی که برای کودکان به کار گرفته می شود از تجهیزات دندانپزشکی بزرگسال کوچک تر است و شما در اولین مرحله باید به این نکات توجه داشته باشید نکته ایی دیگر که بهتر است به آن توجه کنید عبارتند از :

– فضا و محیط مناسب با روحیه کودک شما است؟

– تزئینات و رنگ های شاد در فضای مطب استفاده شده است؟

– برای فرزندانتان فضای شاد و بازی و سرگرمی در نظر گرفته شده است؟

– در آخر این که تجهیزات دندانپزشکی کودکان برای درمان استفاده می شود؟

 خدمات دندانپزشک اطفال

در این بخش می خواهیم به مهم ترین خدماتی که از سوی بهترین دندانپزشک اطفال ارائه می شود اشاره کنیم. دندانپزشک اطفال وظایف متعددی دارد که عبارتند از:

از مهم ترین راهکارهای درمان و جلوگیری از پوسیدگی دندان های کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عصب کشی دندان های شیری کودکان

یکی از درمان های موثر و کم خطر  انجام عصب کشی دندان برای کودکان است، این روش به منظور کم کردن درد دندان کودکان و نگهداری از دندان های آسیب دیده و … استفاده می شود. اصولاً دندان های شیری در سنین بعد از 6 سالگی می افتند اما عدم نگهداری و مراقبت از آن ها گزینه درستی نیست و والدین باید همواره برای حفظ و نگهداری از این دندان ها تلاش بسیاری داشته باشند. با استفاده از عصب کشی دندان کودکان می توانید هر گونه مشکلات از جمله عفونت، آسیب دیدگی و … درمان نمائید و دیگر نگران دندان درد اورژانسی در کودکانتان نباشید. از دیگر دلایل نگهداری از دندان های شیری کودکان آن است که این دندان ها عملکردی شبیه به دندان های دائمی دارند، بنابراین همانند دندان های دائمی در صورت بروز مشکل در یکی از آن ها ممکن است عوارض سختی به همراه داشته باشد و بزرگترین آسیبی که به فرزندان شما می زند کم اشتهایی و از دست رفتن میل به غذا خوردن در آن ها می باشد. در مواردی مهم ترین دلیل کاهش وزن و لاغری کودککان عدم سلامت دندان هایشن است که خانواده ها از آن غافل هستند.

ترمیم و عصب کشی دندان شیری کودکان

فلوراید تراپی کودکان

با استفاده از روش فلوراید تراپی می توان از بروز پوسیدگی دندان در کودکان پیشگیری نمود. همانطور که می دانید پیشگیری از پوسیدگی دندان بهتر از درمان آن است. این روش درمانی به صورت دوره ای برای کودکان انجام می شود. در طی این روش ابتدا باید دندان کودکان تمیز گردد سپس مواد لازم توسط دندانپزشک اطفال بر روی دندان ها قرار می گیرد. با انجام این روش به طور منظم و زیر نظر بهترین دندانپزشک اطفال می توانید باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان خود شوید .

شیار بندی دندان کودکان

قسمت جونده در دندان ها بسیار در معرض ابتلا به پوسیدگی دندان ها قرار دارند. یکی از روش هایی که می توان در پیشگیری از پوسیدگی دندان ها استفاده نمود استفاده از فیشور سیلانت می باشد. در طی این روش یک لایه نازک از مواد مخصوصی روی دندان قرار می گیرند تا شیار ها را صاف نمایند و شما تا حدود زیادی از شر نگرانی پوسیدگی دندان کودکانتان در امان هستید.

فضا نگهدارنده دندان ها

اگر دندان کودک شما کنده شود و یا بیفتد ممکن است به دلیل ایجاد فضای خالی به سمت یکدیگر رفته و موجب ایجاد کجی در دندان کودکان شوند. برای رفع این مشکل می توان از فضا نگهدار دندان کودکان استفاده نمود. ایجاد کجی در دندان ها به ویژه دندان های دائمی مشکلات فراوانی را به همراه می آورند که مهم ترین آنها عدم جویدن درست و اصولی غذا می باشد.

انواع فضا نگهدارنده ها

دندان های دائمی و شیری در حفظ فضا نقشی اساس دارند. گاهی ممکن است دندانپزشک مجبور باشد تا زود تر از موعد این دندان ها را بکشد، در نتیجه فضا بسته می شود و دندان دائمی برای رویش با مشکل مواجه می شود و هزینه ارتودنسی در طول زمان به بیمار تحمیل می شود. به همین دلیل توصیه می شود اگر  دندان شیری به هر دلیل زودتر از موعد از دست رفت و یا مجبور به کشیدن آن بودید ،حتما از فضا نگهدارنده استفاده کنند. در زمان های گذشته این روش در بین افراد کاربرد نداشت و والدین از دندانپزشک اطفال اغلب این سوال را می پرسند که چطور در زمان های گذشته دندان ها کشیده می شدند و مشکلی  برای فرد ایجاد نمی گردید، در پاسخ باید به این افراد گفت، با پیشرفت علم و آگاهی  این امکان در حوزه دندانپزشکی فراهم شده است و لازم است تا یک دندانپزشک خوب این قابلیت را به والدین انتقال دهد .

در حالت کلی دو نوع فضا نگهدارنده وجود دارد :

از این نوع فضا نگهدارنده بیشتر در کودکان استفاده می شود که در طی استفاده از آن، کودک دچار مشکل نگردد .

این نوع از فضا نگهدارنده ها متحرک هستند و امکان جابجایی دارند. می توان آن را در شرایطی خارج کرد و سپس در محل اصلی قرار گیرند.

ساخت فضا نگهدارنده

باید گفت برای هر بیمار فضا نگهدارنده به طور اختصاصی طراحی می گردد. افرادی که از فضا نگهدارنده ثابت استفاده می کنند، لازم است تا یک بند فلزی در کنار دندان های مجاور و خالی قرارگیرد و درآخر قالبی از دندان های فرد تهیه می شود. این قالب ها با کمک موادی نرم و مشابه خمیر تهیه می شوند و به لابراتور ارسال می گردند . در لابراتور با کمک قالب تهیه شده فضا نگهدارنده  برای بیمار ساخته می شود. بعد از ساخته شدن فضا نگهدارنده دندانپزشک اطفال در غرب تهران نفضا نگهدارنده را در دهان بیمار ارزیابی می کند، در صورتی که متناسب با فرم دهان و دندان فرد بود در دهان این فضا نگدارنده تثبیت می شود. لازم به ذکر است که گاهی نیز در جلسه اول فضا نگهدارنده در دهان بیمار قرار می گیرد.

روکش دندان های شیری

روکش دندان های شیری تفاوت بسیاری با روکش دندان های دائمی دارند، حتما برای انجام روکش دندان به یک متخصص دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید تا شما را بیشتر راهنمایی کند . S.S.CROWN یا همان روکش دندان های شیری یک روکش فلزی می باشد که هنگام استفاده از روکش از آن استفاده می شود.

 

درمان پوسیدگی دندان شیری کودکان

وجود مواد قندی در دهان کودکان باعث تغذیه باکتری های پوسیدگی زا می شود. این باکتری ها با تولید اسید منجر به پوسیدگی دندان ها می شوند . درباره ی دندان درد اطفال، اشاره به این نکته ضروری است که دندان های شیری، بر خلاف دندان های دایمی خیلی زود به عصب می رسند، چرا که دندان کوچک است ولی پالپ وسیع است. بنابراین پوسیدگی با اندک گسترشی، به عصب می رسد و نیاز به عصب کشی دارد.

فیشورسیلانت کودکان

این روش با نام شیار پوشی نیز شناخته می شود و می تواند از بروز پوسیدگی ها در دندان کودک جلوگیری کند . در این روش با کمک ماده ای پلاستیکی  به دندان های آسیا که عقب تر هستند و بیشتر احتمال پوسیدگی در آن ها  وجود دارد ،از پوسیدیگی دندان ها تا حد قابل ملاحظه ای جلوگیری می کند.

دلایل اهمیت مراجعه به دندانپزشکی در کودکان و اطفال

همانطور که می دانید در بعد از شش ماهگی اولین دندان های شیری در دهان ظاهر می شوند. این دندان ها بعد از سن هفت سالگی به مرور زمان می افتند و سپس بعد از مدتی با دندان های طبیعی جایگزین می شوند. مراقبت و نگهداری از دندان ها در طول این دوران بسیار مهم و ضروری می باشد. در صورت عدم مراقبت خوب، پوسیدگی، بیماری های دهان و دندانی و … ایجاد می شود که باعث بروز مشکلات جدی در سلامت کودکان می گردند.

پوسیدگی دندان در بین کودکان حدودا 5 برابر بیشتر از آسم و 7 برابر بیشتر از تب یونجه در کودکان مشاهده می شود.

 

درمان به موقع پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به طور معمول قابل پیشگیری است اما حدود شصت تا نود درصد کودکان در سن کم و در دوران مدرسه دچار پوسیدگی دندان می شوند و نیازمند درمان هستند. برای سلامت دهان و دندان کودکان خود می توانید چکاپ های پزشکی را انجام دهید و به یاد داشته باشید مشکلات و بیماری های دهان و دندان هر چه سریع تر باید درمان شوند تا عوارض کمتری داشته باشند و همچنین هزینه درمان و درد ناشی از درمان برای کودک شما کمتر شود.

بهترین زمان برای نخستین ویزیت دندانپزشکی کودکان واطفال

بهتر است کودکان خود را قبل از سن یک سالگی نزد یک دندانپزشک اطفال برده تا چکاپ اولیه انجام شود. گاهی والدین گمان می کنند که قبل از یک سالگی برای مراجعه به دندانپزشک اطفال بسیار زود می باشد، اما این یک باور غلط بوده زیرا مواردی همچون آموزش چگونگی رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان و برخی از نکات در قبل یک سالگی بسیار مهم می باشد .

مراحل درمان مشکلات دندانی در اطفال

مهم ترین مراحلی که در  مسیر درمانی مشکلات دهانی و دندانی کودک باید طی شود از این قرار است:

تاثیر انتخاب دندانپزشک خوب اطفال در مراحل درمان

هرچه یک دندانپزشک اطفال از تجربه کافی و همچنین مهارت بالا برخوردار باشد، در نتیجه تشخیص درست می باشد و بهترین روش درمانی برای کودک انتخاب می شود.

توصیه های ضروری به والدین در خصوص بهداشت دهان و دندان کودکان

بهتر است کودک خود را هر شش ماه یک بار جهت چکاپ نزد دندانپزشک ببرید.

در اولین جلسه مراجعه به دندانپزشک اطفال چه اتفاقی می افتد؟

اولین جلسه معمولا کوتاه است و دندانپزشک به بررسی وضعیت کلی دندان ها می پردازد تا از سلامت آن ها اطمینان یابد. در صورتی که نیاز به ترمیم دندان های خراب کودکان باشد، زمان شروع این کار نیز تعیین خواهد شد.

چه زمان هایی باید به دندانپزشک اطفال و کودکان مراجعه کرد؟

توصیه می شود هر شش ماه یک بار دندان های کودک چکاپ شوند، که با توجه به سلامت دندان ها زمان و تناوب مراجعه به دندانپزشکی متفاوت می باشد.

 چرا دندان های کودکان به مراقبت بیشتری نیاز دارند؟

دندان های اولیه اهمیت بسیاری دارند و نقش بسیار مهمی را در تکلم، خندیدن و جویدن ایفا می کنند. در صورتی که دندان ها زودتر از زمان واقعی بیفتند، این احتمال وجود دارد که دندان های کناری از جای اصلی خود به فضاهای خالی کشیده شوند که در چنین شرایطی احتمال پوسیده شدن دندان ها نیز افزایش خواهد یافت.

از چه سنی می توان هنگام مسواک زدن برای کودکان و اطفال از خمیر دندان استفاده کرد؟

زمانی که چندین دندان در داخل دهان رشد می کند، استفاده از خمیر دندان نیز بلامانع می باشد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که مقدار خمیر دندان بایستی خیلی کم و فاقد فلوراید باشد، به خصوص در کودکان زیر دو سال.
بچه ها اغلب تمایل به خوردن خمیر دندان دارند و این کار می تواند باعث ایجاد لک بر روی دندان شود، به همین خاطر توصیه می شود تا زمانی که کودک خود به تنهایی قادر به مسواک زدن نیست، این کار را والدین کودک انجام دهند.

سن مناسب برای استفاده کودکان از خمیر دندان

چه عاملی باعث تخریب و پوسیدگی دندان های کودکان واطفال می شود؟

انواع مختلفی از باکتری ها در دهان زندگی می کنند. هنگامی که این باکتری ها با مواد غذایی شیرین تماس پیدا می کنند، اسیدی تولید می شود که به مینای دندان حمله می کند و باعث پوسیدکی و تخریب دندان خواهد شد.
جهت پیشگیری از بروز چنین حالتی، توصیه می شود دندان های کودکان روزی دو بار مسواک زده شوند. حتی می توان نحوه صحیح نخ دندان کردن را به کودک آموزش داد. با این کار مواد غذایی موجود در فواصل بین دندان ها نیز برداشته خواهد شد.

نتیجه گیری

با توجه به موادری که در متن فوق، به تفصیل نیز بدان اشاره شد شما کاربران عزیز می توانید با انتخابی هوشمندانه به نتیجه ای مطلوب برسید. در غیر این صورت ممکن است سلامتی و زیبایی ظاهری دندان های کودکان تان را به خطر بیاندازید.

دندانپزشک اطفال
دکتر هلن جوانمرد فارغ التحصيل سال ١٣٨٠ هستند .
در طي اين ١٦سال سرتيفيكيتهايي در زمينه زيبايي و ايمپلنت و ارتودنسي و اطفال گرفته اند.

خروج از نسخه موبایل