پوسیدگی دندان کودکان

پوسیدگی دندان کودکان

پوسیدگی دندان کودکان ،بیشترین علت مراجعه والدین برای مراجعه به دندانپزشکی اطفال است . رویش دندان های شیری  از سن 6 ماهگی آغاز می گردد و در سن 7 سالگی به مرور زمان  شروع به افتادن می کنند و دندان های دائمی جای دندان های شیری را می گیرند .در صورتی که مراقبت های لازم برای دندان ها انجام نشود ،دندان های کودکان دچار پوسیدگی می شوند و می توانند تاثیرات مخربی را از خود به جای بگذارند . دندان هایی که دچار پوسیدگی می شوند ،منجر به درد  و مشکلات بسیاری می شوند و لازم است تا هر چه سریعتر اقدامات درمانی لحاظ شود .

متاسفانه پوسیدگی زودرس در کودمان در دسته بیماری های عفونی و شایع است که  بیشتر کودکان را به خود درگیر کرده است .

پوسیدگی-دندان-کودکان

دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال به والدین توصیه می کنند که  جلسات ویزیت برای بررسی وضعیت دندان های کودک خود را  با شروع رویش دندان های شیری آغاز کنند .ویزیت های منظم نزد دندانپزشک اطفال می توانند تا حد قابل توجهی قبل از پوسیدگی دندان های کودک  از بروز آن جلوگیری می کند .

در صورتی که بهداشت دهان و دندان کودکان رعایت نشود ، مواد قندی  سبب تغذیه  باکتری های پوسیدگی زا می شوند ،همین باکتری ها  سبب تولید اسیدی می گردند که می توانند پوسیدگی را سبب شوند .

دلایل پوسیدگی زودرس دندان های کودکان

دلیل اصلی برای پوسیدگی دندان های کودک فراهم شدن محیطی برای رشد  میکروب ها است ،اگر بخواهیم دلایل پوسیدگی دندان در کودکان را نام ببریم می توانم موارد زیر را نام ببریم :

  • عدم توجه والدین در خصوص رعایت بهداشت دندان های شیری کودک
  • الگوی تغذیه ای نادرست ،به طور مثال  شیر خوردن کودک در طول شب
  • عدم توجه به پوسیدگی دندان ،که می توانند سبب گسترش پوسیدگی دندان کودک شوند
  • عدم توجه به دندان های شیری کودک و امتناع از درمان انواع پوسیدگی ها
  • کمبود بزاق دهان کودک حین خواب
  • مصرف میان وعده هایی که می تواند عاملی برای پوسیدگی دندان کودکان شناخته شود

لازم است تا  با مراجعه به دندانپزشک اطفال در سن کودکی وضعیت دندان های کودک خود را بررسی کنید تا  در صورت وجود اختلالی اقدامات درمانی صورت گیرد .

برخی از خدمات دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال در غرب تهران

ارتودنسی اطفال

 بوی بد دهان کودکان

انواع روکش دندان

دندانپزشکی اطفال

لمینیت دندان

با تشکر مدیریت سایت دکتر جوانمرد بهترین دندانپزشک اطفال

پاسخ

دو × یک =