پوسیدگی دندان کودکان

پوسیدگی دندان کودکان

پوسیدگی دندان کودکان ،بیشترین علت مراجعه والدین برای مراجعه به دندانپزشکی اطفال است . رویش دندان های شیری  از سن 6 ماهگی آغاز می گردد و در سن 7 سالگی به مرور زمان  شروع به افتادن می کنند و دندان های دائمی جای دندان های شیری را می گیرند .در صورتی که مراقبت های لازم برای دندان ها انجام نشود ،دندان های کودکان دچار پوسیدگی می شوند و می توانند تاثیرات مخربی را از خود به جای بگذارند . دندان هایی که دچار پوسیدگی می شوند ،منجر به درد  و مشکلات بسیاری می شوند و لازم است تا هر چه سریعتر اقدامات درمانی لحاظ شود .

متاسفانه پوسیدگی زودرس در کودمان در دسته بیماری های عفونی و شایع است که  بیشتر کودکان را به خود درگیر کرده است .

پوسیدگی-دندان-کودکان

دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال به والدین توصیه می کنند که  جلسات ویزیت برای بررسی وضعیت دندان های کودک خود را  با شروع رویش دندان های شیری آغاز کنند .ویزیت های منظم نزد دندانپزشک اطفال می توانند تا حد قابل توجهی قبل از پوسیدگی دندان های کودک  از بروز آن جلوگیری می کند .

در صورتی که بهداشت دهان و دندان کودکان رعایت نشود ، مواد قندی  سبب تغذیه  باکتری های پوسیدگی زا می شوند ،همین باکتری ها  سبب تولید اسیدی می گردند که می توانند پوسیدگی را سبب شوند .

دلایل پوسیدگی زودرس دندان های کودکان

دلیل اصلی برای پوسیدگی دندان های کودک فراهم شدن محیطی برای رشد  میکروب ها است ،اگر بخواهیم دلایل پوسیدگی دندان در کودکان را نام ببریم می توانم موارد زیر را نام ببریم :

  • عدم توجه والدین در خصوص رعایت بهداشت دندان های شیری کودک
  • الگوی تغذیه ای نادرست ،به طور مثال  شیر خوردن کودک در طول شب
  • عدم توجه به پوسیدگی دندان ،که می توانند سبب گسترش پوسیدگی دندان کودک شوند
  • عدم توجه به دندان های شیری کودک و امتناع از درمان انواع پوسیدگی ها
  • کمبود بزاق دهان کودک حین خواب
  • مصرف میان وعده هایی که می تواند عاملی برای پوسیدگی دندان کودکان شناخته شود

لازم است تا  با مراجعه به دندانپزشک اطفال در سن کودکی وضعیت دندان های کودک خود را بررسی کنید تا  در صورت وجود اختلالی اقدامات درمانی صورت گیرد .

 توصیه می گردد کودکان خود را از سنین ابتدایی نزد دندانپزشک اطفال ببرید تا با دیدن کوچکترین علائم بیماری های لثه و پوسدیگی دندانی اقدامات درمانی صورت گیرد ،شما می توانید برای مشاوره و مراجعه با شماره های زیر تماس حاصل فر مایید :
021-88699877

بیماری های لثه در کودکان

آیا بیماری های لثه را می توان به عنوان عاملی در پوسیدگی دندان های کودکان شناخت ؟

دندان های سالم نقش بسیار مهمی در سلامت جسم  و روح کودکان دارند ،اما هیچ کدام از کودکان و البته بزرگسالان از دندان هایشان مراقبت نمی کنند . بسیاری از کودکان همواره از داشتن دندان های خراب و پوسیده عذاب می کشند ،به مرور زمان و به دلیل عدم توجه والدین به درمان دندان های کودکان این پوسیدگی ها افزایش می یابند و سبب ظاهری بد و فرم بدن دندان ها می شوند .

مهمترین عامل در فرم بد و ظاهر بد دندان ها عدم توجه به بهداشت دهان ودندان است .

این نکته را نباید فراموش کرد که برای دندان های سالم و زیبا ،سلامت لثه ها امری مهم و حائز اهمیت است .

بیماری های لثه در کنار پوسیدگی دندان کودکان  یکی از شایع ترین بیماری هایی است که کودکان از آن رنج می برند . دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال در غرب تهران همواره با کمک راهکار های جدید به دنبال درمان پوسیدگی های دندان و بیماری های لثه در کودکان و بزرگسالان می باشند .

علل اصل بیماری های لثه

پلاک میکروبی از علل اصلی  نمایان شدن بیماری های لثه است ، در حقیقت یک لایه ای از بزاق دندان  به عنوان بستر پلاک های میکروبی است که  میکروب ها ،موا دغذایی و محصولات ناشی از واکنش میکروب ها و مواد غذایی   و اسیدی که ایجاد می کنند  باعث ایجاد بیماری های لثه و همچنین پوسیدگی دندان کودکان می شود .

پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین بیماری های مزمنی است که انسان ها را در تمام نقاط دنیا مبتلا می کند  و پنج برابر  آسم شیوع دارد . شواهد موجود ،نشان دهنده افزایش قابل  توجه شیوع  پوسیدگی در دنیا در سال  های اخیر است  و این طور به نظر  می رسد که این بیماری  به دلیل  اثر  فاکتورهای  اجتماعی ،رفتاری ،فرهنگی  ،تغذیه ای  و ریسک  فاکتور های  بیولوژیکی  که در شروع  و پیشرفت  ان موثرند ،هیچ گاه  ریشه کن نتمی شود .و

یکی از دلایلی که دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال  به والدین مراجعات  به دندانپزشکی را در سنین پایین توصیه می کنند این است که ،درمان پوسیدگی دندان کودکان  بسیار پر هزینه است به طوری که ان را به چهارمین  درمان پرهزینه در در کشور های  صنعتی بدل ساخته است و در کشور های کم در امد  اگر درمانی در دسترس باشد ،هزینه ان به تنهایی از کل بودجه مراقبت  سلاکت یک کودک  بیشتر است . عدم درمان پوسیدگی نیز عوارض بسیار به دنبال دارد و می تواند منجر به ایجاد درد ،باکتریمی ،از دست دادن زمان مدرسه و کار ،کاهش رشد و تکامل ،اختلال  در گفتار ،اثر  بر سلامت  عمومی فرد ،از دست دادن زود هنگام دندان ها و در نتجه  ،مشکل  در جویدن  و نیز از دست دادن  اعتماد به نفس شود .

پلاک میکروبی

پلاک میکروبی ،همان رسوبات نرمی است  که به صورت لایه ای به سطح دندان  و سایر  سطوح  سخت حفره  دهان  می چسبد  و در صورت  عدم رعایت  بهداشت ،بعد از یک تا دو روز قابل مشاهده خواهند بود . رنگ پلاک ،سفید مایل به خاکستری یا زرد است . پلاک میکروبی  به طور  عمده ،از میکروارگانیسم ها تشکیل شده است . حرکات بافت ها  و مواد غذایی  روی دندان ها باعث  برداشت مکانیکی پلاک  در دو سوم بالایی دندان می شود و بنابراین در یک سوم  لثه ای پلاک بیشتری تجمع می یابد .

مکانیسم ایجاد پوسیدگی دندان در کودکان

در روند ایجاد پوسیدگی ،متابولیسم باکتری های موجود  در پلاک میکروبی ،منجر  به تغییرات PH می شود . این امر منجر به برداشت  و رسوب  مجدد مواد معدنی در بافت های سخت دندانی می شود . تغییرات  PH  ذکر شده ،اگر در  طول زمان  تکرار شوند ،باعث فقدان مواد معدنی  در سطح دندان و ایجاد حفرات  بسیار ریز  در مینا شده  و پوسیدگی ،خود  را به صورت  ضایعات سفید  رنگ نشان می دهد . بنابراین پوسیدگی دندان ،روندی است که می تواند متوقف یا کنترل شود .

نحوه تشکیل پلاک میکروبی

نحوه تشکیل پلاک میکروبی به این صورت است که اگر سطح دندان را به طور کامل با کمک برس های دندانپزشکی ،دندانپزشک اطفال تمیز کند بعد از چند ثانیه لایه ای از بزاق روی سطح دندان را می پوشاند که این لایه بستر اصلی تشکیل پلاک دندانی می شود . میکروب هایی که به صورت طبیعی در حفره دندان ها قرار  دارند بر این سطح قرار می گیرند و از مواد غذایی که به طور روزانه کودک مصرف می کند ،به عنوان منبع اصلی تغذیه استفاده می کنند

در نتیجه این امر سبب ایجاد التهاب بر روی لثه و در آخر پوسیدگی دندان می شود .

گاه یک نقص کوچک در لثه ها مشکلات بسیاری را ایجاد می کند ،لازم است تا از ابتدا معاینات نزد دندانپزشکی کودکان انجام شود تا با دیدن کوچکترین علائم پوسیدگی دندان و بیماری های مربوط به لثه اقدامات درمانی متناسب با آن صورت گیرد .

برخی از خدمات دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال در غرب تهران

ارتودنسی اطفال

مراقبت از دندان کودکان

 بوی بد دهان کودکان

انواع روکش دندان

دندانپزشکی اطفال

لمینیت دندان

با تشکر مدیریت سایت دکتر جوانمرد بهترین دندانپزشک اطفال

پاسخ

9 + 1 =