عصب کشی دندان شیری

عصب کشی دندان شیری

عصب کشی دندان شیری در چه مواقعی لازم است ؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است چند سوال رایج که والدین از دندانپزشک اطفال می پرسند را مطرح کنیم . بیشتر والدین  این سوال را از دکتر جوانمرد  دندانپزشک اطفال در غرب تهران می پرسند که اگر دندان شیری عصب کشی شود آیا دندان دائمی هم همراه با عصب است . باید گفت هیچ ارتباطی عصب دندان شیری با عصب دندان دائمی ندارد ،درمان هر کدام  از این واحد ها ،تنها به آن بخش مربوط است .دکتر جوانمرد در این مقاله به بررسی کامل عصب کشی دندان شیری می پردازند  . اگر کودک شما هم از درد دندان رنج می برد بهتر است مقاله زیر را مطالعه کنید .

عصب کشی دندان شیری

عصب کشی دندان شیری

سوال رایج دیگری که از سوی والدین پرسیده می شود موضوع کنترل فضا  در دهان کودکان است ، بیشتر والدین تصور بر این دارند که کشیدن دندان شیری هیچ گونه تاثیری بر  عملکرد و نقش دندان ها در آینده ندارد . در حالی که باید گفت کشیدن دندان درست است که در مرحله اول ساده  به نظر می رسد  ،اما می تواند سبب بروز اختلالات فراوانی  در دندان ها گردد .  زمانی که دندان به هر دلیلی کشیده می شود  سایر دندان ها به سمت فضای خالی می روند  و همین امر سبب بر هم ریختگی  سایر دندان ها می گردد . امروزه می توان با کمک فضا نگهدارنده ها  این فضا ایجاد شده را کنترل و حفظ کرد . فضا نگهدارنده ها دستگاه هایی هستند که با قالب گیری  ساده و هزینه به نسبت کم در دهان کودکان قرار داده می شود . لازم است تا کشیدن دندان شیری تنها در مواقعی که حفظ دندان  به هیچ وجه امکان پذیر نباشد ،صورت گیرد . در حالت  کلی دندان های جلویی و دندان های قدامی لازم است تا  حداقل تا 7 سالگی  در دهان باقی بماند . این دندان ها می توانند تاثیرات بسیاری بر اعتماد به نفس و زیبایی کودکان داشته باشد .

دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال و بزرگسالان با سابقه ی درخشانی که دارند می توانند انواع بیماری دهان و دندان را در کوتاهترین زمان ممکن درمان کنند . شما می توانید برای مشاوره و تعیین وقت با شماره ی زیر تماس بگیرید :021-88699877

 

 نیاز به عصب کشی دندان شیری

در صورتی که  ناحیه پالپ دچار اختلال گردد ،به طور حتم  سبب ایجاد حساسیت و درد دندان کودکان می گردد  که نیاز به درمان دارد . اگر به  درد  در این ناحیه توجه نشود می تواند به مرور زمان سبب ایجاد عفونت و بوی بد دهان کودک گردد .

همانطور که در ابتدا گفته شد تنها در مواردی که  درمان و نگهداری دندان شیری امکان پذیر نباشد  ،دندانپزشک کودکان ،کشیدن دندان شیری را تجویز می کنند  که  در این موارد  لازم است  از فضا نگهداره ها استفاده شود .

درمان پالیکتومی

این درمان در مواردی که  پالپ سبب  عفوت کل ریشه دندان شده باشد ، تجویز  می گردد . در طی این روش درمان کل بافت پالپ  از ناحیه مورد نظر خارج می شود  و در مرحله اخر بعد از اقدامات لازم ناحیه مورد نظر با مواد  مناسب پر می شود ،در بیشتر موارد از روکش دندان شیری استفاده می شود .

درمان غیز مستقیم پالپ

در مواردی  که  اختلال ایجاد شده پالپ به مقدار اندکی باشد ،لازم است تا دندانپزشک کودکان  تنها بخشی از  پوسیدگی  را برداشته  و با کمک تجویز دارو های آنتی بیوتیک  محل مورد نظر را درمان کند  و در آخر  محل پوسیدگی با کمک مواد مناسب پوشانده می گردد .

درمان پالپوتومی

اما در صورتی که پوسیدگی دندان کودکان تنها  محدود به بخش  بالای پالپ باشد  لازم است تا از درمان پالیوتومی استفاده شود . در طی این روش درمان بخش سالم دندان تثبیت می گردد و تنها بخش آسیب دیده  ناحیه پالپ با کمک تکنیک های دندانپزشکی خارج می شود  و درمان برای بیمار صورت می گرد . لازم به ذکر است که این روش درمان همانند سایر روش های دیگر  لازم است تا در مرحله اخر توسط  روکش دندان پوشانده شود .

می توان گفت  این روش همانند عصب کشی دندان کودکان است  و تنها در  نوع سیلانت بکار رفته تفاوت دارند .

آیا  عصب کشی دندان کودکان همیشه موفق خواهد بود ؟

بله  اما در مواردی ممکن است  عصب کشی دندان کودکان   موفق نباشد از جمله این شرایط :

نازک بودن بیش از اندازه کانال های دندان  کودکان . در این شرایط ممکن است برخی از کانال های  دندان توسط دندانپزشک کودکان تشخیص داده نشود  و عصب کشی دندان کودکان  به درمان جوابی عکس بدهد .

استغفاده از روکش دندان نامناسب

وجحود بیماری های لثه ای که تحت درمان قرار  نگرفته اند

وجود پوسیدگی جدید در ناحه مورد نظر

ترک خوردگی دندان

تاخیر در اقدام به روکش دندان

در صورتی که موارد بالا رخ دهد ممکن است عصب کشی دندان کودکان موفق عمل نکند . در نتیجه در این موارد  مراجعه منظم به دندانپزشک کودکان می تواند نقش موثری در درمان داشته باشد .

برخی از خدمات دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال

ارتودنسی اطفال

عصب کشی

دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی اطفال

درد دندانپزشکی کودکان

با تشکر مدیریت سایت دکتر هلن جوانمرد دندانپزشک اطفال

پاسخ

دوازده − چهار =