ضایعات دهانی کودکان

ضایعات دهانی کودکان

ضایعات دهانی کودکان یکی از نگرانی های عمده در والدین می باشد . برخی از این ضایعات به صورت ژنتیکی و برخی به علت ایجاد شرایط نا مناسب به وجود می آیند. در ادامه برخی از این ضایعات توضیح داده می شود :

ضایعات دهانی کودکان

ضایعات دهانی کودکان

ضایعات دهانی کودکان

ضایعات مختلفی در حفره دهان کودکان می تواند بروز کند.  بدخیمی های خاص ممکن است نمای موقعیت های خوش خیم و بدخیم و یا التهابی را تقلید کنند و این مسئله مسئولیت دندانپزشک را دو چندان می کند.

ضایعات مختلف در دهان به صورت زخم ها، ضایعات اگزوفیتیگ، تورم های بافت نرم و سخت می کند .

زخم ها

شرایط مختلفی می تواند باعث بروز زخم در حفره دهان شود با این حال شایع ترین زخم های ایجاد شده در دهان کودکان بر اثر ژنژیواستوماتیک حاد هرپتیک و آفت می باشد.

ژنژیواستوماتیک هرپتیک

عفونت اولیه معمولا در کودک زیر شش سال که قبلا هیچ تماسی با ویروس تبخال ساده نداشته و بنابراین پادتن خنثی کننده ای در بدن او وجود ندارد، ایجاد می شود. عقیده بر این است که 99% تمام عفونت های اولیه بدون نشانه و تظاهرات بالینی هستند.

در برخی از کودکان پیش دبستانی، عفونت اولیه می تواند تنها با یک یا دو زخم ساده بر روی غشاهای مخاطی دهان مشخص گردد که شاید نگرانی زیادی برای کودک نداشته باشد یا توجه والدین را جلب نکند. در سایر کودکان عفونت اولیه

نشانه های این بیماری

بافت لثه قرمز می شود.

بی قراری در بافت لثه

تحریک پذیری بافت لثه

زخم با رنگ خاکستری مایل به سفید ایجاد می شود.

کاهش درد این بیماری در کودکان

برای کاهش درد ناشی از این مشکل، کودکان می توانند از غذاهای نم استفاده کنند.  برخی بی حسی کننده ها و مسکن ها برای کاهش درد نیز کاربرد دارد. ممکن است با نشانه های حاد ظاهر گردد.

دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال و بزرگسالان با سابقه ی درخشانی که دارند می توانند انواع بیماری دهان و دندان را در کوتاهترین زمان ممکن درمان کنند . شما می توانید برای مشاوره و تعیین وقت با شماره ی زیر تماس بگیرید :021-88699877

 

آفت

زخم افتی عود کننده زخمی دردناک است که بر روی غشای مخاطی کودکان و نوجوانان به وجود می اید . اوج سنی شیوع بین 10 تا 19 سالگی است. این زخم با زخم های عود کننده بروی غشاهای مخاطی مرطوب دهان مشخص می گردد. این ضایعات به طور همزمان و مجزا به سرعت در محل های معین با نمایی گرد تا بیضی به وجود می آیند. گاهی این زخم ها به صورت تکی و گاهی نیز به صورت ضایعات زخمی می باشد.

علت بروز آفت چیست؟

علت برو آفت دهانی مشخص شده نمی باشد . شرایط موضعی، عمومی و ژنتیک، ایمونولوژیک و عوامل عفونی میکروبی دلایل بالقوه شناخته شده اند. این حالت ممکن است ناشی از افزایش حساسیت تاخیری به استرپتو کوکوس سانجوس باشد.

سایر مقالات

شکستگی دندان کودکان

عصب کشی دندان کودکان

ارتودنسی پیشگیری کودکان

کاهش استرس در دندانپزشکی کودکان

پاسخ

5 − 1 =

Call Now Button