ترومای دندان کودکان

ترومای دندان کودکان

ترومای دندان  چیست ؟  داشتن دندان های سالم   نیاز به مراقبت های لازم دارد . در سنین کودکی  مراقبت از دندان ها توسط والدین  صورت می گیرد  اگر والدین  به سلامت و رعایت بهداششت دندان های کودک خود توجه کنند  ،  رعایت بهداشت دهان و دندان برای کودک همچون عادت می گردد . تروما در واقع ضربه ناگهانی به دندان  است که باعث شکستن و از بین رفتن دندان می شود . از  جمله عوارض تروما ، آسیب جدی به دندان ها  و ایجاد هزینه های سنگین دندانپزشکی برای خانواده هاست . تروما بیشتر در کودکان رخ می دهد ، به طوری که 30 درصد کودکان ضربه های  شدید دندانی را تجربه کرده اند ، به دلیل بازی گوشی کودکان از سنین مدرسه ،  تصاوف  و یا زمین خوردن ، بیشتر آسیب ها  به دندان های قدامی کودکان وارد شده  و عدم رسیدگی به موقع  ، امکان ترمیم و بازیابی دندان از بین میرود . برای پیشگیری از عارضه تروما  اقدامات اولیه   شامل ، مراقبت از کودکان در محیط های بازی ، جلوگیری از بر خورد های فیزیکی خشن کودکان ،مراقب دائمی از کودکان در مدرسه و استفاده از محافظ دندان  در ورزش های رزمی توصیه می شود .

ترومای دندان کودکان

ترومای دندان کودکان

از نظر دکتر هلن جوانمرد دندانپزشک اطفال  هر گونه آسیب  دندانی بایستی جدی تلقی شود  و نسبت به ترمیم آن  اقدام گردد ، خصوصا دندان های دائمی  که امکان بازسازی برای آن ها به مراتب بیشتر است .

آسیب های دندانی می توانند از شکستگی های کوچک تاج دندان شروع شود  و تا شکستگی تاج کامل دندان ها و در نهایت حتی شکستگی های ریشه  دندان ادامه داشته باشد  . در این موارد انجام رادیوگرافی  الزام دارد  تا درجه شکستگی دندان و تشخیص اینکه  آیا دندان در داخل فک فرو رفته است یا خیر، صورت گیرد.

دکتر جوانمرد بهترین دندانپزشک اطفال به والدین توصیه می کنند که از همان ابتدای رویش دندان های کودک دلبندشان به سلامت و رعایت بهداشت دندان ها توجه داشته باشند .شما می توانید برای مشاوره و مراجعه با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :
021-88699877

دندان های فرو رفته در فک

امکان فرو رفتن دندان ها برای  دندان های دائمی و  شیری وجود دارد ، ممکن است این فرو رفتگی به نحوی صورت گیرد تا والدین نتوانند  تشخیص دهند که  دندان نهفته است و یا داخل فک فرو رفته است ،  رادیوگرافی در هنگام تروما کمک کننده است ، با استفاده از رادیوگرافی دندانپزشک  می تواند تشخیص دهد که آیا دندان داخل فک فرو رفته  یا افتادگی صورت گرفته است .

لازم به ذکر است  که  زمانی که دندان های شیری بعد از  تروما به داخل فک فرو رفته باشد امکان آسیب  به جوانه دندان های دائمی نیز  وجود دارد . در حقیقت ارتباط تنگا تنگی بین دندان های شیری کودک و جوانه دندان های دائمی وجود دارد .،بنابر این هر گونه آسیبی به دندان شیری کودک وارد شود  ،این آسیب را به جوانه دندان دائمی کودک انتقال می دهد .

اهمیت زمان مراجعه به دندانپزشک کودکان در ترومای دندان

در صورتی که دندان بنا بر شرایط خاص به داخل  فک کاملا فرو رود و این فرو رفتگی در جهت  جوانه دندان باشد  بسیار خطرناک است و سبب آسیب شدید  به دندان های کودک می شود . دکتر جوانمرد بهترین دندانپزشک اطفال به والدین عزیز توصیه می کنند ، در صورت  آسیب و ترومای دندان  هر چه سریعتر به دندانپزشک اطفال مراجعه کنند  زیرا بعد از رخداد ترومای دندان ،زمان مراجعه بسیار مهم است ،در صورتی که درمان به تعویق افتد ، عصب ریشه نیز دچار آسیب می گردد .

برخی از خدمات دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال در غرب تهران

بیهوشی کودکان برای ترمیم دندان

دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی

دندانپزشکی کودکان

با تشکر مدیریت سایت دکتر جوانمرد بهترین دندانپزشک اطفال

2 thoughts on “ترومای دندان کودکان

 1. غزاله - دسامبر 5, 2018 در 10:50 ق.ظ

  سلام خسته نباشید گاهی دهان کودکم بوی بدی می دهد، مدتی بهش انتی بیوتیک برای رفع عفونت دادم . دندونای سالمی هم دارد . به نظر شما علت چی میتونه باشه؟

  پاسخ
  • drjavanmard - دسامبر 5, 2018 در 10:57 ق.ظ

   سلام بوی دهان کودک علل مختلفی دارد . در مقاله ای در خصوص بوی بد دهان کودکان صحبت شده . اگر برطرف نشد حتما به صورت حضوری مراجعه کنید .

   پاسخ

پاسخ

سه × 4 =