تهران - شهرک غرب بلوار فرحزادی-روبروی اریکه ایرانیان- قبل از خروجی اتوبان نیایش-ساختمان زرین2- پلاک53
دکتر هلن جوانمرد / دندانپزشکی اطفال / بهترین دندانپزشک اطفال بدون بیهوشی
مدت زمان مطالعه ۱۹ دقیقه

بهترین دندانپزشک اطفال بدون بیهوشی

اولین مراجعه کودکان به دندانپزشکی باید با خاطره خوبی همراه باشد. بچه ها در ابتدا از رفتن به دندانپزشکی نمی ترسند، و ترس آن ها دلایل مشخصی ندارد. دندانپزشکان اطفال بایستی محیطی را فراهم کنند که کودک در آن احساس خوبی داشته باشد، درمان را به سادگی برای کودک شرح دهند تا ترس کودک از بین برود.
معمولا از هشت- نه ماهگی به بعد رشد دندان ها جوانه می زند، و در شش هفت سالگی شاهد افتادن دندان ها هستیم، که البته دندان های دائمی جایگزین آن ها خواهند شد. عدم مراقبت و رسیدگی به دندان ها می تواند منجر به بروز درد، پوسیدگی دندان ها و یا بیماری های دهان و دندان شود.

بهداشت دهان و دندان در کودکان یک امر مهم در سلامت جسمانی آن ها می باشد. اغلب والدین یک تصور غلط دارند مبنی بر این که  دندان های کودکان شیری و موقتی می باشد و بعد از مدتی این دندان ها با دندان های دائمی آن ها تعویض می شود، بنابراین  در سنین کودکی دندان ها نیاز به توجه ندارند. اما فراموش نکنید که دندان های سالم در کودکان به درست صحبت کردن و داشتن لهجه فوتیک بسیار کمک می کند و شما می توانید با انجام اقدامات پزشکی از بروز بسیاری از مشکلات بعدی جلوگیری کنید.

همانطور که می دانید به دلیل روحیه خاصی که کودکان دارند، والدین باید بهترین دندانپزشک اطفال را برای کودک خود برگزینند؛ چرا که کودکان نمی توانند صبور باشند. در نتیجه با دندانپزشک اطفال در حین معاینه و درمان همکاری نمی کنند. بهترین دندانپزشکان اطفال با سابقه درخشان و روحیه مناسبی که دارند سعی می کنند که کودک را برای معاینه و درمان قانع کنند و مانع از بی قراری در کودک می شوند.

ویژگی های بهترین دندانپزشک اطفال

فهرست محتوا

دندانپزشک اطفال به دلیل این که با مراجعینی خاص (کودکان و اطفال) مواجه است حتما باید ویژگی هایی داشته باشد که بتواند سریعاً اعتماد کودک مان و اطفال را جلب کند. کسب اعتماد کودکان باعث می شود که در روند درمان همکاری بیشتری داشته باشند تا در نهایت بهترین نتیجه درمانی حاصل شود.

 • بهترین دندانپزشک اطفال باید از تجهیزات و ابزارهای مخصوصی در کلینیک دندانپزشکی استفاده کند. ابزارهای مدرن امکان انجام اقدامات بیشتر و بهتری را برای دندانپزشکان فراهم می کند. در نتیجه کودکان با آرامش بیشتری در روند درمان شرکت می کنند.
 • محیط مناسب برای کودکان می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. محیط دندانپزشکی می تواند در نگاه اول برای کودک بسیار ترسناک بنظر برسد. این محیط باید به گونه ای باشد که کودکان در آن سرگرم شوند و احساس آرامش کنند تا بدون بی قراری تا اتمام کار دندانپزشک بنشینند.
 • توانمندی در برقراری ارتباط با کودکان تا اعتماد کودک را به خود جلب کند.
 • همراهی و همکاری با کودک تا جایی که امکان دارد: بهتر است که در ابتدا کمی فضا را برای کودم آرام کنید سپس وی را به صندلی درمان دعوت کنید. اینگونه کودک بعد از اینکه اعتماد لازم ایجاد شد کودک خودش برای همکاری رغبت پیدا می کند.

ویژگی های فضای مناسب دندانپزشکی برای اطفال

محیط دندانپزشکی اطفال تقریبا به اندازه دیگر موارد، از اهمیت برخوردار است. عناصری که در طراحی محیط مطب دندانپزشکی کودکان استفاده می شود باید ویژگی های زیر را داشته باشد؛

 • اتاق انتظار برای اطفال و والدین آن ها، در این اتاق باید از رنگ های مختلف استفاده شود تا فضایی سرگرم کننده برای کودکان باشد.
 • سرویس بهداشتی تمیز و پاکیزه، معمولا کودکمان در هنگام استرس به سرویس بهداشتی نیاز پیدا می کنند. به همین دلیل بهتر است که یک سرویس بهداشتی در دسترس باشد تا آن ها به راحی از آن  استفاده کنند.
 • رفتار محبت آمیز و صمیمانه پرسنل پذیرش یا منشی مطب با کودک و خانواده وی، منشی هر مطبی اولین نفری است که کودک با وی مواجهه می شود. بنابراین حتما باید در برقراری ارتباط با کودک موفق عمل کند تا کودک از ورود به اتاق پزشک ترسی نداشته باشد.
دندانپزشکی بدون درد

انواع تجهیزات درمانی مورد استفاده بهترین دندانپزشک اطفال یا کودکان

همانطور که گفته شد بهترین دندانپزشک اطفال باید از تجهیزات خوب و مناسب در مطب خود استفاده کند، این تجهیزات و امکانات در دندانپزشکی اطفال باید از تمامی تجهیزات به روز و مناسب برخوردار باشد که این امکانات عبارتند از :

 • یونیت و صندلی، کمپرسور، آمالگاماتور، كاویترون (دستگاه جرم گیری دندان کودکان)، لایت كیور (نور سرد)
 • اینسترومنت‎ها شامل توربین، ایرموتور، میكرو موتور، پوآر، آب و هوا، هندپیس، آنگل و ایر اسكلر
 • استریلیزاتور، رادیولوژی (تك دندان)، ساكشن‎ها، موتور آویز، تابوره و…
دکتر هلن جوانمرد متخصص دندانپزشک اطفال
تجهیزات بهترین دندانپزشک اطفال در تهران

نحوه انتخاب بهترین دندانپزشک اطفال

انتخاب بهترین دندانپزشک اطفال به دلیل حساس بودن سن کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. دندانپزشک اطفال اصولا از کودکی تا حدودا 10 سالگی به چکاپ، بررسی و درمان مشکلات دندان کودکان می پردازد. به دلیل تشخیص درست و انتخاب بهترین روش برای درمان باید از تبحر بالایی برخوردار باشد.

 • در اکثر موارد برای یافتن بهترین دندانپزشک اطفال والدین نمی دانند که چگونه بهترین دندانپزشک اطفال را پیدا کنند.در موارد اورژانسی و درد شدی  دندان کودک زمان برای تصمیم گیری نمی باشد پس بهتر است  والدین برای مراجعه و بررسی دندان های کودک خود  با پرس و جو و آمادگی های لازم  به دندانپزشک اطفال مراجعه کنند. در مرحله اول ویزیت دندان ها کودک معمولا اقدامی درمانی  بر روی دندان ها انجام نمی شود و والدین می توانند در همین ملاقات اول نحوه بر خورد دندانپزشک را با کودک خود بسنجند و بعد برای مراجعه بعدی خود تصمیم بگیرند.
 • راهکارهای مختلفی برای پیدا کردن بهترین دندانپزشک اطفال وجود دارد که انتخاب را کمی راحت تر می کنند. توصیه ها و پیشنهادات آشنایان می تواند کمک کننده باشد و در اغلب موارد والدینی که از نتیجه درمانیدندانپزشک کودک خود رضایت داشته باشند ویزیت و مراجعه به آن دندانپزشک را به آشنایان و اقوام خود پیشنهاد می کنند؛ همین امر می تواند یکی از راهکارهای پیدا کردن بهترین دندانپزشک اطفال یا کودکان باشد.
 • جستجو در اینترنت و مراجعه به سایت دندانپزشک نیز یکی دیگر از روش های انتخاب بهترین دندانپزشک اطفال است، بعد از انتخاب دندانپزشک کودکان برای آشنایی بیشتر با تخصص و مهارت  پزشک وب سایت وی را مطالعه کنید. لازم به ذکر است که قبل از مراجعه به دندانپزشک کودکان حتما مطمئن شوید که پزشک دوره  تخصصی دندانپزشکی اطفال را گذرانده باشد و بعد برای گرفتن وقت ویزیت و معاینه اقدام نمائید.

حتی می توانید از نظرات افراد در رده های مختلف جامعه نیز بهره ببرید تا میزان رضایت مندی از پزشک مورد نظر را مطلع شوید.

نمونه ای از کامنت ها
نمونه ای از میزان رضایت مندی افراد از دکتر هلن جوانمرد – دندانپزشک اطفال در تهران

معیارهای دندانپزشک کودک خوب

براساس برخی از معیارها می توان تشخیص داد که دندانپزشک اطفال خوب کیست. مهم ترین این معیارها از این قرارند:

 • واکنش دندانپزشک اطفال در مقابل بد خلقی کودکان

به طور حتم برخی از کودکان به دلیل ترس از دندانپزشکی رفتار های نامناسبی را از خود بروز می دهند که این رفتار ها ممکن است سبب اختلال در روند درمان شود. رفتار دندانپزشک در این زمان بسیار مهم است و بهترین دندانپزشک اطفال باید بتواند با کمک روش های گوناگون و تجربه ای که دارد کودک را برای درمان متقاعد کند.

در مواردی ریشه ترس کودکان از دندانپزشکی به دلیل نگرانی های بی دلیل والدین می باشد که به راحتی به آن ها انتقال می یابد. بنابراین خونسری والدین در برخورد با این مسائل باید حفظ شود.

بهترین دندانپزشک اطفال در زمینه مقابله با ترس اطفال روش های نوین و محیط آرامی را در نظر گرفته و همچنین با برخورد مناسب با آن ها باعث کاهش میزان استرس و ترس می شود.

بهترین دندانپزک اطفال
در مور انتخاب بهترین دندانپزشک اطفال بیشتر بدانید
 • فضا و محیط مناسب کودکان

به یاد داشته باشید با مراجعه به دندانپزشکی اولین گامی که باید توجه داشته باشید این است که محیط و فضای دندانپزکشی را بررسی کنید، محیط مطب باید از رنگ آمیزی های شاد و کودکانه برخوردار باشد و تزئینات آن به گونه ایی باشد که برای کودکان جذاب بنظر برسد. فراموش نکنید که تجهیزاتی که برای کودکان به کار گرفته می شود از تجهیزات دندانپزشکی بزرگسال کوچک تر است و شما در اولین مرحله باید به این نکات توجه داشته باشید نکته ایی دیگر که بهتر است به آن توجه کنید عبارتند از :

– فضا و محیط مناسب با روحیه کودک شما است؟

– تزئینات و رنگ های شاد در فضای مطب استفاده شده است؟

– برای فرزندانتان فضای شاد و بازی و سرگرمی در نظر گرفته شده است؟

– در آخر این که تجهیزات دندانپزشکی کودکان برای درمان استفاده می شود؟

 خدمات دندانپزشک اطفال

در این بخش می خواهیم به مهم ترین خدماتی که از سوی بهترین دندانپزشک اطفال ارائه می شود اشاره کنیم. دندانپزشک اطفال وظایف متعددی دارد که عبارتند از:

 •   معاینه
 • انجام خدمات بدون بیهوشی
 •     تشخیص و پرتونگاری
 •     کنترل رفتار کودکان
 •     درمان ریشه دندان های شیری و دائمی جوان
 •     روکش های استنلس استیل و پلی کربنات
 •     تراماتولوژی پوسیدگی و پیشگیری
 •     جراحی در کودکان
 •     بیماری های پریودنتال
 •     دندانپزشکی جامعه نگر، دندانپزشکی بیمارستانی و کودکان استثنایی است.
 •     معاینه سلامت دهان نوزادان، ارزیابی ریسک در مادر و کودک
 •     مراقبت دندانپزشکی پیشگیری شامل تجویز فلوراید و توصیه هایی در رابطه با تغذیه و رژیم غذایی
 •    مشاوره در زمینه عادات دهانی  (مثل استفاده از پستانک و مکیدن انگشت)
 •     ارزیابی و درمان زود هنگام برای صاف و ردیف کردن دندان ها
 •     ترمیم پوسیدگی های دندانی
 •     درمان بیماری های لثه در کودکان
 •   مراقبت از دندان کودکان در برابر صدمات وارده به دندان ها (مثل دندان های شکسته، جابه جا شده یا خارج شده)
 •     ارائه خدمات دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی عمومی

از مهم ترین راهکارهای درمان و جلوگیری از پوسیدگی دندان های کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عصب کشی دندان های شیری کودکان

یکی از درمان های موثر و کم خطر  انجام عصب کشی دندان برای کودکان است، این روش به منظور کم کردن درد دندان کودکان و نگهداری از دندان های آسیب دیده و … استفاده می شود. اصولاً دندان های شیری در سنین بعد از 6 سالگی می افتند اما عدم نگهداری و مراقبت از آن ها گزینه درستی نیست و والدین باید همواره برای حفظ و نگهداری از این دندان ها تلاش بسیاری داشته باشند. با استفاده از عصب کشی دندان کودکان می توانید هر گونه مشکلات از جمله عفونت، آسیب دیدگی و … درمان نمائید و دیگر نگران دندان درد اورژانسی در کودکانتان نباشید. از دیگر دلایل نگهداری از دندان های شیری کودکان آن است که این دندان ها عملکردی شبیه به دندان های دائمی دارند، بنابراین همانند دندان های دائمی در صورت بروز مشکل در یکی از آن ها ممکن است عوارض سختی به همراه داشته باشد و بزرگترین آسیبی که به فرزندان شما می زند کم اشتهایی و از دست رفتن میل به غذا خوردن در آن ها می باشد. در مواردی مهم ترین دلیل کاهش وزن و لاغری کودککان عدم سلامت دندان هایشن است که خانواده ها از آن غافل هستند.

عصب کشی دندان های کودکان
ترمیم و عصب کشی دندان شیری کودکان

فلوراید تراپی کودکان

با استفاده از روش فلوراید تراپی می توان از بروز پوسیدگی دندان در کودکان پیشگیری نمود. همانطور که می دانید پیشگیری از پوسیدگی دندان بهتر از درمان آن است. این روش درمانی به صورت دوره ای برای کودکان انجام می شود. در طی این روش ابتدا باید دندان کودکان تمیز گردد سپس مواد لازم توسط دندانپزشک اطفال بر روی دندان ها قرار می گیرد. با انجام این روش به طور منظم و زیر نظر بهترین دندانپزشک اطفال می توانید باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان خود شوید .

شیار بندی دندان کودکان

قسمت جونده در دندان ها بسیار در معرض ابتلا به پوسیدگی دندان ها قرار دارند. یکی از روش هایی که می توان در پیشگیری از پوسیدگی دندان ها استفاده نمود استفاده از فیشور سیلانت می باشد. در طی این روش یک لایه نازک از مواد مخصوصی روی دندان قرار می گیرند تا شیار ها را صاف نمایند و شما تا حدود زیادی از شر نگرانی پوسیدگی دندان کودکانتان در امان هستید.

فضا نگهدارنده دندان ها

اگر دندان کودک شما کنده شود و یا بیفتد ممکن است به دلیل ایجاد فضای خالی به سمت یکدیگر رفته و موجب ایجاد کجی در دندان کودکان شوند. برای رفع این مشکل می توان از فضا نگهدار دندان کودکان استفاده نمود. ایجاد کجی در دندان ها به ویژه دندان های دائمی مشکلات فراوانی را به همراه می آورند که مهم ترین آنها عدم جویدن درست و اصولی غذا می باشد.

انواع فضا نگهدارنده ها

دندان های دائمی و شیری در حفظ فضا نقشی اساس دارند. گاهی ممکن است دندانپزشک مجبور باشد تا زود تر از موعد این دندان ها را بکشد، در نتیجه فضا بسته می شود و دندان دائمی برای رویش با مشکل مواجه می شود و هزینه ارتودنسی در طول زمان به بیمار تحمیل می شود. به همین دلیل توصیه می شود اگر  دندان شیری به هر دلیل زودتر از موعد از دست رفت و یا مجبور به کشیدن آن بودید ،حتما از فضا نگهدارنده استفاده کنند. در زمان های گذشته این روش در بین افراد کاربرد نداشت و والدین از دندانپزشک اطفال اغلب این سوال را می پرسند که چطور در زمان های گذشته دندان ها کشیده می شدند و مشکلی  برای فرد ایجاد نمی گردید، در پاسخ باید به این افراد گفت، با پیشرفت علم و آگاهی  این امکان در حوزه دندانپزشکی فراهم شده است و لازم است تا یک دندانپزشک خوب این قابلیت را به والدین انتقال دهد .

در حالت کلی دو نوع فضا نگهدارنده وجود دارد :

 • فضا نگهدارنده ثابت

از این نوع فضا نگهدارنده بیشتر در کودکان استفاده می شود که در طی استفاده از آن، کودک دچار مشکل نگردد .

 • فضا نگهدارنده متحرک

این نوع از فضا نگهدارنده ها متحرک هستند و امکان جابجایی دارند. می توان آن را در شرایطی خارج کرد و سپس در محل اصلی قرار گیرند.

ساخت فضا نگهدارنده

باید گفت برای هر بیمار فضا نگهدارنده به طور اختصاصی طراحی می گردد. افرادی که از فضا نگهدارنده ثابت استفاده می کنند، لازم است تا یک بند فلزی در کنار دندان های مجاور و خالی قرارگیرد و درآخر قالبی از دندان های فرد تهیه می شود. این قالب ها با کمک موادی نرم و مشابه خمیر تهیه می شوند و به لابراتور ارسال می گردند . در لابراتور با کمک قالب تهیه شده فضا نگهدارنده  برای بیمار ساخته می شود. بعد از ساخته شدن فضا نگهدارنده دندانپزشک اطفال در غرب تهران نفضا نگهدارنده را در دهان بیمار ارزیابی می کند، در صورتی که متناسب با فرم دهان و دندان فرد بود در دهان این فضا نگدارنده تثبیت می شود. لازم به ذکر است که گاهی نیز در جلسه اول فضا نگهدارنده در دهان بیمار قرار می گیرد.

روکش دندان های شیری

روکش دندان های شیری تفاوت بسیاری با روکش دندان های دائمی دارند، حتما برای انجام روکش دندان به یک متخصص دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید تا شما را بیشتر راهنمایی کند . S.S.CROWN یا همان روکش دندان های شیری یک روکش فلزی می باشد که هنگام استفاده از روکش از آن استفاده می شود.

درمان پوسیدگی دندان شیری کودکان

وجود مواد قندی در دهان کودکان باعث تغذیه باکتری های پوسیدگی زا می شود. این باکتری ها با تولید اسید منجر به پوسیدگی دندان ها می شوند . درباره ی دندان درد اطفال، اشاره به این نکته ضروری است که دندان های شیری، بر خلاف دندان های دایمی خیلی زود به عصب می رسند، چرا که دندان کوچک است ولی پالپ وسیع است. بنابراین پوسیدگی با اندک گسترشی، به عصب می رسد و نیاز به عصب کشی دارد.

فیشورسیلانت کودکان

این روش با نام شیار پوشی نیز شناخته می شود و می تواند از بروز پوسیدگی ها در دندان کودک جلوگیری کند . در این روش با کمک ماده ای پلاستیکی  به دندان های آسیا که عقب تر هستند و بیشتر احتمال پوسیدگی در آن ها  وجود دارد ،از پوسیدیگی دندان ها تا حد قابل ملاحظه ای جلوگیری می کند.

چرا انجام دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی مهم است؟

در بسیاری از موارد، نیازی نیست که حتما برای انجام کارهای دندانپزشکی کودک، او را بیهوش کنیم. داروی بیهوشی می تواند عوارض بدی بر روی کودک شما داشته باشد. کارهای ترمیم، عصب کشی، روکش و کشیدن دندان می توانند بدون بیهوشی هم انجام شوند. البته انجام این کار ها بدون بیهوشی مشروط به همکاری کودک و والدین او می باشد. دکتر جوانمرد، تمام خدمات دندانپزشکی کودکان را بدون بیهوشی ارائه می دهند.

دلایل اهمیت مراجعه به دندانپزشکی در کودکان و اطفال

همانطور که می دانید در بعد از شش ماهگی اولین دندان های شیری در دهان ظاهر می شوند. این دندان ها بعد از سن هفت سالگی به مرور زمان می افتند و سپس بعد از مدتی با دندان های طبیعی جایگزین می شوند. مراقبت و نگهداری از دندان ها در طول این دوران بسیار مهم و ضروری می باشد. در صورت عدم مراقبت خوب، پوسیدگی، بیماری های دهان و دندانی و … ایجاد می شود که باعث بروز مشکلات جدی در سلامت کودکان می گردند.

پوسیدگی دندان در بین کودکان حدودا 5 برابر بیشتر از آسم و 7 برابر بیشتر از تب یونجه در کودکان مشاهده می شود.

درمان به موقع پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به طور معمول قابل پیشگیری است اما حدود شصت تا نود درصد کودکان در سن کم و در دوران مدرسه دچار پوسیدگی دندان می شوند و نیازمند درمان هستند. برای سلامت دهان و دندان کودکان خود می توانید چکاپ های پزشکی را انجام دهید و به یاد داشته باشید مشکلات و بیماری های دهان و دندان هر چه سریع تر باید درمان شوند تا عوارض کمتری داشته باشند و همچنین هزینه درمان و درد ناشی از درمان برای کودک شما کمتر شود.

بهترین زمان برای نخستین ویزیت دندانپزشکی کودکان واطفال

بهتر است کودکان خود را قبل از سن یک سالگی نزد یک دندانپزشک اطفال برده تا چکاپ اولیه انجام شود. گاهی والدین گمان می کنند که قبل از یک سالگی برای مراجعه به دندانپزشک اطفال بسیار زود می باشد، اما این یک باور غلط بوده زیرا مواردی همچون آموزش چگونگی رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان و برخی از نکات در قبل یک سالگی بسیار مهم می باشد .

مراحل درمان مشکلات دندانی در اطفال

مهم ترین مراحلی که در  مسیر درمانی مشکلات دهانی و دندانی کودک باید طی شود از این قرار است:

 • معاینه دندان کودکان: بررسی و معاینه اولیه دندان ها و اطمینان از رشد صحیح دندان ها از جمله اقدامات ضروری در اولین مرحله درمان است.
 • ارزیابی کامل و دقیق: تشخیص خرابی دندان هایی که مرتبط با شرایط پزشکی هستند
 • انتخاب بهترین روش درمانی برای کودک: درواقع در این مرحله دندانپزشک تلاش می کند که متناسب با شرایط کودک و میزان مشکلاتی که در ناحیه دندانی وجود دارد بهترین روش درمانی را برگزیند.
 • ترمیم دندان های خراب و شکسته
 • کنترل بیماری های لثه

تاثیر انتخاب دندانپزشک خوب اطفال در مراحل درمان

هرچه یک دندانپزشک اطفال از تجربه کافی و همچنین مهارت بالا برخوردار باشد، در نتیجه تشخیص درست می باشد و بهترین روش درمانی برای کودک انتخاب می شود.

توصیه های ضروری به والدین در خصوص بهداشت دهان و دندان کودکان

 • با اولین رویش دندان های کودک تان حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. مراجعه به دندانپزشکی از همان سال های اولیه زندگی یک امر مهم به شمار می آید، هر چه مراجعه به دندانپزشک منظم باشد، در نتیجه مشکلاتی که برای دندان ایجاد می شود قابل پیشگیری است. در این زمینه انتخاب بهترین دندانپزشک کودکان کمک بسیاری در روند تشخیص و درمان دارد.
 • توصیه می شود دندان ها هر دو هفته یک بار بررسی شوند، چرا که هر گونه تغییر رنگ دندان می تواند نشانه ای باشد از پوسیدگی.
 • والدین باید این نکته را در نظر داشته باشند که غذاهای شیرین و مایعات به دندان های جدید حمله می کنند، به همین خاطر بعد از مصرف چنین وعده های غذایی حتما دندان های کودک را مسواک بزنید و یا نحوه صحیح مسواک زدن را به او آموزش دهید.
 • شکر و قند موجود در مواد غذایی در دهان تبدیل به اسید می شوند، که با تاثیر بر بافت و ساختار دندان باعث پوسیدگی آن می شود.
 • مسواک زدن می تواند یک سرگرمی باشد برای کودک. در کودکان زیر دو سال نباید از خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده کرد، مگر این که پزشک تجویز کرده باشد.
 • استفاده از مسواک های نرم و خمیر دندان به میزان کم نیز توصیه می شود.

بهتر است کودک خود را هر شش ماه یک بار جهت چکاپ نزد دندانپزشک ببرید.

در اولین جلسه مراجعه به دندانپزشک اطفال چه اتفاقی می افتد؟

اولین جلسه معمولا کوتاه است و دندانپزشک به بررسی وضعیت کلی دندان ها می پردازد تا از سلامت آن ها اطمینان یابد. در صورتی که نیاز به ترمیم دندان های خراب کودکان باشد، زمان شروع این کار نیز تعیین خواهد شد.

چه زمان هایی باید به دندانپزشک اطفال و کودکان مراجعه کرد؟

توصیه می شود هر شش ماه یک بار دندان های کودک چکاپ شوند، که با توجه به سلامت دندان ها زمان و تناوب مراجعه به دندانپزشکی متفاوت می باشد.

 چرا دندان های کودکان به مراقبت بیشتری نیاز دارند؟

دندان های اولیه اهمیت بسیاری دارند و نقش بسیار مهمی را در تکلم، خندیدن و جویدن ایفا می کنند. در صورتی که دندان ها زودتر از زمان واقعی بیفتند، این احتمال وجود دارد که دندان های کناری از جای اصلی خود به فضاهای خالی کشیده شوند که در چنین شرایطی احتمال پوسیده شدن دندان ها نیز افزایش خواهد یافت.

از چه سنی می توان هنگام مسواک زدن برای کودکان و اطفال از خمیر دندان استفاده کرد؟

زمانی که چندین دندان در داخل دهان رشد می کند، استفاده از خمیر دندان نیز بلامانع می باشد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که مقدار خمیر دندان بایستی خیلی کم و فاقد فلوراید باشد، به خصوص در کودکان زیر دو سال.
بچه ها اغلب تمایل به خوردن خمیر دندان دارند و این کار می تواند باعث ایجاد لک بر روی دندان شود، به همین خاطر توصیه می شود تا زمانی که کودک خود به تنهایی قادر به مسواک زدن نیست، این کار را والدین کودک انجام دهند.

سن استفاده از خمیر دندان
سن مناسب برای استفاده کودکان از خمیر دندان

چه عاملی باعث تخریب و پوسیدگی دندان های کودکان واطفال می شود؟

انواع مختلفی از باکتری ها در دهان زندگی می کنند. هنگامی که این باکتری ها با مواد غذایی شیرین تماس پیدا می کنند، اسیدی تولید می شود که به مینای دندان حمله می کند و باعث پوسیدکی و تخریب دندان خواهد شد.
جهت پیشگیری از بروز چنین حالتی، توصیه می شود دندان های کودکان روزی دو بار مسواک زده شوند. حتی می توان نحوه صحیح نخ دندان کردن را به کودک آموزش داد. با این کار مواد غذایی موجود در فواصل بین دندان ها نیز برداشته خواهد شد.

نتیجه گیری

با توجه به موادری که در متن فوق، به تفصیل نیز بدان اشاره شد شما کاربران عزیز می توانید با انتخابی هوشمندانه به نتیجه ای مطلوب برسید. در غیر این صورت ممکن است سلامتی و زیبایی ظاهری دندان های کودکان تان را به خطر بیاندازید.

دکتر هلن جوانمرد

دندانپزشک اطفال
دکتر هلن جوانمرد فارغ التحصيل سال ١٣٨٠ هستند .
در طي اين ١٦سال سرتيفيكيتهايي در زمينه زيبايي و ايمپلنت و ارتودنسي و اطفال گرفته اند.

تماس مستقیم با مطب : 0218869987

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

6 دیدگاه ها
 1. مریم

  خانوم دکتر برای بچه 5 ساله چه خمیر دندونی استفاده کنم ؟ ممنون از پاسخ گوییتون

  پاسخ
  • drjavanmard

   عزیزم میتونید برید داروخانه و راهنماییتون کنن

   پاسخ
 2. اشرف

  سلام خسته نباشید . پسرم از اومدن به دندنپزشکی میترسه . همه راهکار ها رو امتحان کردم ف جایزه و.. میخواستم بپرسم بیهوشی برای بچم خطر داره ؟

  پاسخ
  • drjavanmard

   تا جای ممکن کودک را برای درمان متقاعد می کنیم و انتخاب روش بیهوشی در اخرین مرحله قرار دارد .

   پاسخ
  • drjavanmard

   ما کلا بدون بیهوشی کار انجام میدیم و بهتره مراجعه کنید به مطب تا خانم دکتر چک بفرمایند و در صورت لزوم از بیهوشی استفاده نشه برای پسرتون بهتره

   پاسخ
 3. سپیده

  سلام خانم دکتر هلن جوانمرد ، فلوراید تراپی برای پسرم از چه سنی شروع بشه ؟؟ خیلی ممنون از پاسختون

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + هفده =