ارتودنسی اطفال

ارتودنسی اطفال

ارتودنسی اطفال از سن 6 الی 7 سالگی برای اطفال قابل استفاده می باشد . ارتودنسی اطفال در این محدوده سنی در اطفال می تواند تاثیرات بسزایی  در مدت زمان کوتاهی داشته باشد ،در این سن دندان ها و فک در اطفال در حال رشد می باشد در نتیجه مشکلات دندانی در مدت زمان کوتاهی و البته با هزینه کمتری انجام می شود .

البته باید یاد آور شد که نمی توان تمام مشکلات دندان در اطفال را در سن پایین انجام داد ،برخی از مشکلات دندانی هستند که باید در سن بالاتر برای آن ها اقدامات درمانی انجام شود .

مزایای ارتودنسی اطفال

یکی از مزایای ارتودنسی اطفال در این مورد می باشد زمانی که در اطفال قوس دندان ها و فک  وضعیت مناسبی نداشته باشند ،می تواند با کمک ارتودنسی دندان  در مدت زمان کوتاهی مشکلات را برطرف نمود . دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال این قبیل مشکلات را با کمک ارتودنسی با پلاک های متحرک و یا بررسی های کاربردی برطرف می سازد .

ارتودنسی-اطفال

 زمان مورد نیاز برای ارتودنسی اطفال

این زمان بیشتر بسته به نوع درمان دارد . ابتدا دندانپزشک اطفال با کمک رادیوگرافی وضعیت دندان های کودک  را بررسی می کند . سپس با انجام قالب گیری  در جلسه اول درمان ،ارتودنسی را آغازمی کند . طول درمان بسته به وضعیت دندان ها دارد که خوشبختانه در کودکان زمان زیادی مورد نیاز نمی باشد .

انواع ارتودنسی اطفال

  • بریس های فلزی

این نوع از ارتودنسی به نسبت قدیمی تر می باشد  و در آن ها از استیل های ضد زنگ استفاده می شود . خوشبختانه بریس های فلزی تا به امروز کاربرد های فراوانی داشته اند . در بریس های فلزی با کمک سیم فلزی باریک که در بین براکت ها قرار می گیرند دندان ها به سمت مناسب هدایت می شوند .

  • بریس های سرامیکی

این نوع از بریس ها نسبت به بریس های فلزی کمتر دیده می شوند زیرا همرنگ دندان ها می باشند . بیشتر افراد در سن بزرگسالی  که  تمایل به دیده  شدن ارتودنسی ندارند از بریس های سرامیکی استفاده می کنند.

  • بریس های نامرئی

این نوع از ارتودنسی دندان  به نسبت بریس های سرامیکی کمتر دیده می شوند . بریس های سرامیکی از نزدیک دیده می شوند ،اما این نوع ارتودنسی ثابت  و نامرئی  می باشد ،به این دلیل که در پشت دندان ها قرار می گیرند

ارتودنسی-اطفال

مراقبت های بعد از ارتودنسی اطفال

رعایت بهداشت دهان ودندان برای کودکان ازاهمیت بسیاری برخورداراست ، اما در زمان درمان ارتودنسی، رعایت بهداشت دهان و دندان توسط دندان پزشکان توصیه زیادی شده است. استفاده از دستگاه‌های ارتودنسی در طول درمان در اصلاح کجی و انحراف دندان‌های کودکان بسیار حائز اهمیت است، اما این ابزارها می‌توانند ذرات مواد غذایی را به راحتی جمع کنند و موجب تجمع آنها شوند. اگر ارتودنسی اطفال توسط متخصص ارتودنسی و به طور صحیح انجام شود عوارض ان از بین می رود . کودکان درهنگامی که تحت درمان ارتودنسی قرار دارند، باید غذاها و نوشیدنی‌های سالم ومفید مصرف کنند و برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها وعوارض ارتودنسی از خوردن غذاهای قندی وشیرین وانواع نوشابه‌های گازداراجتناب کنند. برای جلوگیری از شکستگی بریس‌ها می‌بایست غذاهای نرم وراحتی استفاده نمایند. در هنگام خوردن ذرت بو داده دقت کرده و به جای گاز زدن سیب، گلابی و هویج، آن‌ها را خرد کنند. رعایت بهداشت دهان و دندان با روزی سه بار مسواک زدن با یک خمیردندان دارای فلوراید، واستفاده از یک دهان شویه فلورایدی و کشیدن نخ دندان با استفاده از برس‌های بین دندانی مخصوص کودکان در طول درمان ارتودنسی حتمی است. در صورت عدم رعایت این موضوع دندان‌ها دچار آسیب‌های سطحی،لک و پوسیدگی می‌شوند.
• خوراکی‌هایی که نیاز به جویدن زیاد دارند:ته دیگ  و…
• خوراکی‌های ترد: ذرت بو داده، یخ، چیپس
• خوراکی‌های چسبناک: شیرین‌های کاراملی، آدامس
• خوراکی‌های سفت: آجیل ها، آب نبات‌ها
• خوراکی‌هایی که نیاز به گاز زدن دارند: بلال، سیب، هویج ونارگیل
• جویدن چیزهای سفت (ته مداد و خودکار یا ناخن‌ها) می‌تواند به بریس‌ها آسیب بزند. خرابی بریس‌ها باعث طولانی‌تر شدن درمان می‌شود.
موفقیت درمان ارتودنسی به عملکرد کودک بستگی دارد. با رعایت مداوم بهداشت دهان ودندان و مراقبت از بریس‌ها باعث به دست آمدن نتیجه‌ای عالی و کوتاه شدن زمان درمان می شود.

برخی از خدمات دکتر جوانمرد دندانپزشک اطفال

عصب کشی

لمینیت دندان

دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی اطفال

ارتودنسی در کودکان

درد دندانپزشکی کودکان

با تشکر مدیریت سایت دکتر هلن جوانمرد دندانپزشک اطفال

پاسخ

2 + 9 =